jak okreslic wiek psa 938x535 - Jak określić wiek psa?

Jak określić wiek psa?

W jaki sposób oszacować wiek psiaka znajdy? Jak odgadnąć ile lat ma zwierzak adoptowany ze schroniska? To jasne, że decydując się na przygarnięcie czworonoga o nieznanej przeszłości, chcielibyśmy wiedzieć, jak długo będziemy mogli cieszyć się jego towarzystwem. Na szczęście są pewne sposoby na określenie wieku takiego zwierzaka. Wskazówek powinniśmy szukać przede wszystkim w wyglądzie i zachowaniu psa.

Kiedy wiek psa ma znaczenie?

Dla wielu z nas wiek adoptowanego czy przygarniętego z ulicy czworonoga nie ma większego znaczenia. Każdy pies, zarówno szczeniak, jak i senior potrafi być wspaniałym, niezastąpionym towarzyszem i wiernym przyjacielem na długie lata. Jednak informacja o tym, na jakim etapie życia znajduje się zwierzak jest istotna i przydatna z nieco bardziej pragmatycznych powodów. Warto znać wiek pupila chociażby po to, aby dobrać odpowiednią karmę, spełniającą aktualne potrzeby czworonoga. Żywienie szczeniąt », psów dorosłych i seniorów znacznie się różni. Dieta psa powinna być ściśle dopasowana do potrzeb organizmu, kondycji i stanu jego zdrowia.

Od tego ile lat ma pupil będzie zależała również jego pielęgnacja, częstotliwość wizyt u weterynarza, a także dobór odpowiedniej do możliwości psa formy aktywności. Znając wiek pupila będziemy mogli też ocenić czy pojawiające się w jego wyglądzie zmiany są oznaką choroby, czy też postępującej starości.

Jak określić wiek psa na podstawie uzębienia?

Wiek psa najłatwiej określić na podstawie jego uzębienia. Jednak zanim przystąpimy do dokładnych oględzin i oceny koloru oraz stanu psich zębów, warto je najpierw policzyć. Każde ośmiotygodniowe szczenię powinno mieć już komplet 28 mlecznych zębów, po 14 na szczęce i żuchwie. Natomiast dorosłe zwierzaki posiadają aż 42 zęby – 22 w górnej i 20 w dolnej szczęce. Mleczaki zaczynają się wyrzynać koło 3-4 tygodnia życia szczeniaka. Ząbki te są małe, ale bardzo ostre, więc łatwo odróżnić je od stałych. Wymiana uzębienia z mlecznego na stałe rozpoczyna się około 5 miesiąca. Pierwsze pojawiają się siekacze, nieco później trzonowce i przedtrzonowe.

↓ KARMY DLA SZCZENIAKA ↓

A co może nam powiedzieć wygląd i stan uzębienia? Bardzo wiele. Warto wiedzieć, że zęby psa lśnią bielą i czystością tylko przez pierwszy rok, maksymalnie dwa lata życia. Po tym czasie zaczynają pojawiać się zażółcenia, osad i ślady kamienia nazębnego. Odkładanie się osadu na zębach rozpoczyna się od siekaczy, ale wraz z wiekiem nalot rozprzestrzenia się na pozostałe zęby. U pięcioletniego psa kamień występuje już na całym uzębieniu, a u siedmio czy ośmioletniego kły stają się wyraźnie starte i zużyte. Czworonogi, które skończyły 10-12 lat miewają widoczne braki w uzębieniu i często cierpią na choroby dziąseł.

Jakie są inne oznaki starości u psów?

O tym, że mamy do czynienia z seniorem świadczy jeszcze kilka innych cech w wyglądzie psa. Oznak starości możemy szukać, na przykład w psich oczach, na jego sierści i skórze, a przede wszystkim na pysku. Z upływem lat oczy czworonoga stają się nieco mętne i jakby zamglone. Na ciele zwierzaku często pojawiają się brodawki, a w sierści widać pierwsze białe włosy. Najbardziej siwieje pysk zwierzaka i to właśnie po nim wielu weterynarzy określa wiek swojego pacjenta.

Warto pamiętać, że tempo starzenia się psa uzależnione jest od wielu czynników, przede wszystkim od jego rasy, wielkości, diety, trybu życia oraz kondycji zdrowotnej. Starość najszybciej dotyka psy dużych ras, pierwsze oznaki postępującego wieku widać już około 6-7 roku życia. Nieco wolniej, bo dopiero po ukończeniu 10 lat, starzeją się mniejsze psy.

Jak zmienia się zachowanie psa wraz z wiekiem?

Wraz z wiekiem zmienia się także zachowanie czworonogów. Młode, zdrowe psy mają dużo energii i chęci do zabawy. Na spacerach biegają za piłką » lub frisbee », ciekawie obwąchują każdy krzak i badają otoczenie. Starsze psy są już zupełnie inne. Wiek odbija się na ich kondycji i sprawności fizycznej. Psi seniorzy mają dużo mniej chęci do zabawy, potrzebują za to znacznie więcej snu i odpoczynku. Starzejący się organizm nie działa już tak sprawnie, jak za młodych lat. Zwierzak może mieć problemy z poruszaniem się lub wstawaniem. Zmieniają się także reakcje na bodźce zewnętrze i percepcja czworonoga.

↓ KARMY DLA PSICH SENIORÓW ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu