{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak określić wiek psa?

W jaki sposób oszacować wiek psiaka znajdy? Jak odgadnąć ile lat ma zwierzak adoptowany ze schroniska? To jasne, że decydując się na przygarnięcie czworonoga o nieznanej przeszłości, chcielibyśmy wiedzieć, jak długo będziemy mogli cieszyć się jego towarzystwem. Na szczęście są pewne sposoby na określenie wieku takiego zwierzaka. Wskazówek powinniśmy szukać przede wszystkim w wyglądzie i zachowaniu psa.

Kiedy wiek psa ma znaczenie?

Dla wielu z nas wiek adoptowanego czy przygarniętego z ulicy czworonoga nie ma większego znaczenia. Każdy pies, zarówno szczeniak, jak i senior potrafi być wspaniałym, niezastąpionym towarzyszem i wiernym przyjacielem na długie lata. Jednak informacja o tym, na jakim etapie życia znajduje się zwierzak jest istotna i przydatna z nieco bardziej pragmatycznych powodów. Warto znać wiek pupila chociażby po to, aby dobrać odpowiednią karmę, spełniającą aktualne potrzeby czworonoga. Żywienie szczeniąt », psów dorosłych i seniorów znacznie się różni. Dieta psa powinna być ściśle dopasowana do potrzeb organizmu, kondycji i stanu jego zdrowia.

Od tego ile lat ma pupil będzie zależała również jego pielęgnacja, częstotliwość wizyt u weterynarza, a także dobór odpowiedniej do możliwości psa formy aktywności. Znając wiek pupila będziemy mogli też ocenić czy pojawiające się w jego wyglądzie zmiany są oznaką choroby, czy też postępującej starości.

Jak określić wiek psa na podstawie uzębienia?

Wiek psa najłatwiej określić na podstawie jego uzębienia. Jednak zanim przystąpimy do dokładnych oględzin i oceny koloru oraz stanu psich zębów, warto je najpierw policzyć. Każde ośmiotygodniowe szczenię powinno mieć już komplet 28 mlecznych zębów, po 14 na szczęce i żuchwie. Natomiast dorosłe zwierzaki posiadają aż 42 zęby – 22 w górnej i 20 w dolnej szczęce. Mleczaki zaczynają się wyrzynać koło 3-4 tygodnia życia szczeniaka. Ząbki te są małe, ale bardzo ostre, więc łatwo odróżnić je od stałych. Wymiana uzębienia z mlecznego na stałe rozpoczyna się około 5 miesiąca. Pierwsze pojawiają się siekacze, nieco później trzonowce i przedtrzonowe.

↓ KARMY DLA SZCZENIAKA ↓

A co może nam powiedzieć wygląd i stan uzębienia? Bardzo wiele. Warto wiedzieć, że zęby psa lśnią bielą i czystością tylko przez pierwszy rok, maksymalnie dwa lata życia. Po tym czasie zaczynają pojawiać się zażółcenia, osad i ślady kamienia nazębnego. Odkładanie się osadu na zębach rozpoczyna się od siekaczy, ale wraz z wiekiem nalot rozprzestrzenia się na pozostałe zęby. U pięcioletniego psa kamień występuje już na całym uzębieniu, a u siedmio czy ośmioletniego kły stają się wyraźnie starte i zużyte. Czworonogi, które skończyły 10-12 lat miewają widoczne braki w uzębieniu i często cierpią na choroby dziąseł.

Jakie są inne oznaki starości u psów?

O tym, że mamy do czynienia z seniorem świadczy jeszcze kilka innych cech w wyglądzie psa. Oznak starości możemy szukać, na przykład w psich oczach, na jego sierści i skórze, a przede wszystkim na pysku. Z upływem lat oczy czworonoga stają się nieco mętne i jakby zamglone. Na ciele zwierzaku często pojawiają się brodawki, a w sierści widać pierwsze białe włosy. Najbardziej siwieje pysk zwierzaka i to właśnie po nim wielu weterynarzy określa wiek swojego pacjenta.

Warto pamiętać, że tempo starzenia się psa uzależnione jest od wielu czynników, przede wszystkim od jego rasy, wielkości, diety, trybu życia oraz kondycji zdrowotnej. Starość najszybciej dotyka psy dużych ras, pierwsze oznaki postępującego wieku widać już około 6-7 roku życia. Nieco wolniej, bo dopiero po ukończeniu 10 lat, starzeją się mniejsze psy.

Jak zmienia się zachowanie psa wraz z wiekiem?

Wraz z wiekiem zmienia się także zachowanie czworonogów. Młode, zdrowe psy mają dużo energii i chęci do zabawy. Na spacerach biegają za piłką » lub frisbee », ciekawie obwąchują każdy krzak i badają otoczenie. Starsze psy są już zupełnie inne. Wiek odbija się na ich kondycji i sprawności fizycznej. Psi seniorzy mają dużo mniej chęci do zabawy, potrzebują za to znacznie więcej snu i odpoczynku. Starzejący się organizm nie działa już tak sprawnie, jak za młodych lat. Zwierzak może mieć problemy z poruszaniem się lub wstawaniem. Zmieniają się także reakcje na bodźce zewnętrze i percepcja czworonoga.

↓ KARMY DLA PSICH SENIORÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu