Jak oduczyć psa żebrania o jedzenie?

Jak oduczyć psa żebrania o jedzenie?

Wiele psów ma w zwyczaju żebrać o jedzenie. Można powiedzieć, że jest to jeden z najczęstszych problemów z naszymi pupilami. Bywa, że zwierzak jest przy tym tak natarczywy, że nie jesteśmy w stanie w spokoju zjeść nawet kanapki. Na szczęście, przy odrobinie samozaparcia i konsekwencji w działaniu możemy oduczyć go tego zachowania.

Dlaczego psy żebrzą o jedzenie?

Żebranie o jedzenie jest dla psów całkiem naturalnym zachowaniem – w tym właśnie tkwi problem. Robią tak już szczenięta, domagając się nakarmienia przez matkę lub człowieka, który im tę matkę zastępuje.

Trudno się nam oprzeć błagalnym spojrzeniom słodkich szczeniaczków i częstujemy je tym, co akurat sami jemy. Niestety w ten sposób utrwalamy to niepożądane zachowanie i sprawiamy, że nasz pupil będzie żebrał przy stole gdy osiągnie wiek dojrzały.

Niektórzy naukowcy uważają, że pod pewnymi względami psy nigdy nie dorastają. Całe życie pozostają szczeniakami, które traktują swych ludzkich opiekunów jak rodziców. Dlatego nawet po osiągnięciu dojrzałości mają szczenięcy zwyczaj żebrania o pokarm.

Całkiem prawdopodobne jest też to, że działa tu typowa dla zwierząt społecznych, potrzeba robienia wszystkiego wspólnie. Tworzymy z naszym psem jedno „stado”, dlatego chce on jeść, gdy tylko zobaczy, że my jemy. Nawet jeśli nie jest głodny.

Co zrobić, by nasz pies przestał żebrać o jedzenie?

Na szczęście istnieje dobry sposób, by oduczyć psa żebrania o jedzenie. Jak to jednak sobie powiedzieliśmy na wstępie, będziemy musieli jednak uzbroić się w cierpliwość i postępować konsekwentnie. Dotyczy to wszystkich domowników. Musimy też powiedzieć gościom, jak mają się zachowywać.

Sposób o którym mówimy polega na całkowitym ignorowaniu żebrzącego o pożywienie psa. Nie chodzi jednak tylko o to, by nie ulegać jego prośbom i nie częstować go jedzeniem, ale by w ogóle nie zwracać na niego uwagi. Gdy spożywamy posiłek, zachowujmy się tak, jakby nasz pies nie istniał. Nie patrzmy na niego, nie mówmy do niego i nie głaszczmy.

Jedynie wówczas, gdy żebranie przybiera formę naprawdę trudną do wytrzymania, np. gdy zwierzak próbuje wejść nam na kolana lub ukraść coś ze stołu, możemy zareagować. Wystarczy jednak powiedzieć stanowczym głosem „nie” lub „nie wolno”. Po czym znów wracamy do ignorowania zwierzaka.

Pamiętajmy także, by nigdy nie karmić pupila z ręki. Jedzenie podajemy mu wyłącznie w misce.

Metoda ignorowania na pewno nie jest łatwa, ale jest bardzo skuteczna, jeśli tylko zachowujemy się konsekwentnie. Jej niewątpliwą zaletą jest także to, że nie istnieje ryzyko tego, że pies straci do nas zaufanie, co może się stać przy stosowaniu jakichkolwiek kar lub krzyczeniu na pupila.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu