Jak oduczyć psa wycia kiedy sam zostaje w domu?

Jak oduczyć psa wycia kiedy zostaje sam w domu?

Niejeden właściciel psa zmuszony jest pozostawić swojego pupila samego w domu. Codziennie spędzamy sporo czasu poza miejscem naszego zamieszkania – wychodzimy do pracy, odwozimy dzieci do szkoły, chodzimy po zakupy do pobliskiego marketu. Niestety nie wszędzie możemy zabierać psa ze sobą, a jak się okazuje nie każdy zwierzak spokojnie znosi rozstanie z właścicielem, choćby i na kilkanaście minut. Niektóre psy niszczą meble, gryzą wykładzinę albo buty. Inne szczekają i głośno wyją, a potrafią to robić i przez kilka godzin, czym doprowadzają do wściekłości wszystkich sąsiadów. To kłopotliwe zachowanie stanowi poważny problem behawioralny – na szczęście są jednak sposoby, by je skutecznie wyeliminować.

Dlaczego pies wyje gdy zostaje sam?

Niestety wielu właścicieli zapomina o tym, jak ważny jest pierwszy rok życia psa. To wtedy zwierzę uczy się najwięcej, nabywa przyzwyczajeń, z którymi trudno będzie walczyć, gdy pies będzie już starszy. Jeżeli jeszcze w okresie szczenięctwa nie zaczęliśmy stopniowo przyzwyczajać pupila do naszej nieobecności, mogło dojść do wykształcenia się tzw. lęku separacyjnego. Pies uzależniony od obecności właściciela, odczuwa lęk przed samotnością. Gdy właściciel wychodzi z domu zwierzę traci poczucie bezpieczeństwa, tęskni za właścicielem i nie wie czy ten jeszcze do niego wróci. Nieprzyzwyczajony do samotności pupil odczuwa silny stres i frustrację, które musi jakoś wyładować. Stąd bierze się szczekanie lub głośne wycie. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu “Dlaczego pies wyje?KLIK.

Co zrobić, gdy pies wyje jak zostaje sam?

Oczywiście najlepiej jest właściwie socjalizować psa jeszcze w okresie szczenięctwa, gdy łatwo o wykształcenie u niego odpowiednich zachowań. Przyzwyczajanie pupila do nieobecności właściciela powinno odbywać się stopniowo. Ważne jest również, aby pies zrozumiał, iż nasze wyjście i powrót są całkowicie naturalne i nie stanowią zagrożenia dla jego bezpieczeństwa.

Początek tresury rozpoczynamy od pozostawiania psa samego na taki okres czasu, który będzie w stanie znieść. Niech będzie to kilka lub kilkanaście minut. Zaczniemy od zamknięcia się w innym pomieszczeniu, podczas gdy pies zostaje za drzwiami. Każde nasze zniknięcie możemy poprzedzić krótką komendą, na przykład „zostań”, wypowiadaną zawsze takim samym tonem. Po jakimś czasie nasz pupil zacznie kojarzyć ten ton i zrozumie, że jego pan niebawem do niego wróci. Gdy zamykamy się w innym pokoju, postarajmy się zachować ciszę, tak aby zwierzak myślał, że naprawdę został sam. Jeśli pies piszczał lub wył, nie karzmy go za to, gdyż może to jedynie spotęgować negatywne zachowania. Zamiast kar po prostu ignorujmy go przez jakiś czas, gdy domaga się naszej uwagi. Jeśli natomiast pies zachowywał się cicho i spokojnie, koniecznie nagradzamy go smakołykiem i pochwałami. Stopniowo zwiększamy czas, aż dojdziemy do 30 minut. Jeśli przez pół godziny zwierzę znosi samotność bez wycia, możemy pozostawić go na dłużej, tym razem całkowicie opuszczając mieszkanie.

Wychodzenie i wracanie do domu

Zawsze gdy pozostawiamy psa samego, na kilkanaście minut czy na kilka godzin, zadbajmy o jego komfort. Zostawiamy mu wodę i miskę z jedzeniem, a także legowisko i ulubione zabawki, aby mógł się czymś zając. Świetnie sprawdzą się zabawki typu kong, są one wypełniane smakołykami, a pies musi się trochę napracować, by je stamtąd wydobyć. Dobrze byłoby, gdyby zajęty zabawą zwierzak w ogóle nie zauważył momentu, gdy opuszczamy dom. Pamiętajmy, że zabawki stracą dla psa cały urok, jeśli będzie miał je przez cały czas. Pozwólmy mu skojarzyć, że wypełniony przysmakami Kong dostaje tylko wtedy, gdy my wychodzimy. Możemy również zostawić włączone radio lub telewizor, które dadzą psu pozorną obecność opiekuna.

Ważne jest także to, aby nie robić zamieszania ani z naszego wyjścia, ani z powrotu. Nie żegnajmy się z psem wylewnie przed opuszczeniem domu, nie dodawajmy mu otuchy, nie pocieszajmy. Jeśli nie uda się odwrócić jego uwagi, żegnamy go krótką komendą. Po powrocie nie ulegajmy szalonym powitaniom psa, nie zwracajmy na niego uwagi przez kilka minut. W końcu nasza chwilowa nieobecność nie była niczym nadzwyczajnym.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Piłka dla psa | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu