Jak odchudzic labradora

Jak odchudzić labradora?

Labrador retrievery plasują się w czołówce największych psich łakomczuchów. Niestety, z racji swojego niepohamowanego apetytu, są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość. Co zrobić, jeśli nasz psiak zaczął nadmiernie przybierać na wadze? Jak odchudzić labradora?

Przyczyny nadwagi i otyłości u labradorów

Labrador należy do grona najpopularniejszych psich ras. Czworonogi te z łatwością zjednują sobie ludzi swoim przyjaznym charakterem. Doskonale odnajdują się w roli psów rodzinnych. Z radością oddają się także swojej łowieckiej pasji i uczestniczą w polowaniach – zarówno na zwierzynę, jak i zabawki. Są wszechstronnie utalentowane. Mają świetną pamięć i wyjątkowo czuły węch, dzięki czemu spełniają się w ratownictwie i służbach mundurowych. Uwielbiają kontakt z ludźmi – są wspaniałym czworonożnymi terapeutami i pomocnikami osób niepełnosprawnych.

Realizowanie tych wszystkich zadań wymaga od labradorów nie tylko odpowiednich cech psychicznych, ale również predyspozycji fizycznych. Charakterystyczną cechą budowy tych psiaków jest znaczny udział tkanki tłuszczowej. Labrador retrievery, niegdyś pracujące na kutrach, przez lata były czworonogami użytkowymi i potrzebowały codziennie znacznej dawki energii, która zawsze była efektywnie wykorzystywana. Dziś apetyt psiaków często zupełnie nie współgra z ich aktywnością. Jeżeli domowe czworonogi przez większość dnia wylegują się na kanapie, nie są w stanie spożytkować dostarczanych z pożywieniem kalorii i szybko zyskują nadprogramowe kilogramy.

Labrador są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość z powodu predyspozycji genetycznych. U psów tej rasy czasami występuje mutacja genu POMC. Koduje on m.in. białko odpowiedzialne za kontrolę apetytu. Genetyczne podłoże otyłości u labradorów przemawia za wdrożeniem u przedstawicieli rasy działań dietoprofilaktycznych, które pomogą uchronić zwierzaki przed nadmiernym przyrostem masy ciała.

Dieta odchudzająca dla labrador retrievera

Prawidłowa waga labradorów wynosi na ogół 30-36 kg. Czasami może być trochę wyższa – wiele zależy bowiem od dokładnej budowy naszego pupila. Jeśli waga naszego ulubieńca jest jednak o ponad 10% większa od wzorcowej, można uznać, że ma on problem z nadwagą. Przekroczenie normy o więcej niż 20% świadczy o otyłości. Aby upewnić się, że nasze pomiary są właściwe, warto jednak skonsultować się z weterynarzem. Postawi on ostateczną diagnozę i zadecyduje o rozpoczęciu terapii odchudzającej.

Odchudzanie labradora powinniśmy rozpocząć od wprowadzenia diety light, która pozwoli stopniowo, bezpiecznie zredukować masę ciała. Zaleca się, aby tygodniowy spadek wagi u psiaka nie przekraczał 1-2%. Obniżanie kaloryczności posiłków czworonoga powinno przebiegać stopniowo, maksymalnie o 10% w ciągu każdego tygodnia.

W diecie odchudzającej dla labradora idealnie sprawdzą się gotowe formuły żywieniowe. Są one odpowiednio zbilansowane, dlatego, mimo obniżonej wartości energetycznej, dostarczają zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników we właściwych proporcjach. Karma light dla psa » powinna mieć przede wszystkim zredukowaną zawartość tłuszczu. Wskazane jest również, aby zawierała głównie składniki o niskim indeksie glikemicznym, z których energia uwalniana jest stopniowo. Istotną rolę w walce z nadwagą u labradorów odgrywa błonnik. Zwiększenie jego udziału w posiłkach pomaga kontrolować apetyt czworonogów i wydłużyć uczucie sytości. Zaleca się także podwyższenie w diecie poziomu białka – pomaga ono utrzymać silne, nieotłuszczone mięśnie.

↓ KARMY LIGHT DLA PSA ↓

Odchudzanie labradora mogą skutecznie wspomóc różne dodatki dietetyczne, np. L-karnityna (przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej), HMB (wzmacnia mięśnie). W menu psiaków nie może ponadto zabraknąć substancji wspierających, obciążone nadmierną wagą, stawy – chondroityny i glukozaminy (poczytaj więcej o chondroitynie dla psa KLIK).

Ćwiczenia odchudzające dla labradorów

Aby zapewnić pupilowi ujemny bilans energetyczny, warto zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej. Podczas uprawiania sportu nasz podopieczny z pewnością spali sporo kalorii. Ruch wpływa również pozytywnie na samopoczucie psychiczne i ogólną kondycję, a to niezwykle ważne, by psiak czuł się dobrze podczas odchudzania. Labrador retrieverom warto zaproponować aktywności, które leżą w ich naturze. Będą zachwycone, jeśli zaangażujemy je w aportowanie, tropienie lub pływanie (poczytaj więcej o zabawkach do aportowania dla psa KLIK). Wykorzystajmy ich ogromną chęć do współpracy – ćwiczmy razem z nimi lub połączmy sport z nauką sztuczek. Postarajmy się, aby trening odchudzający trwał każdego dnia przynajmniej 1,5 h.

ZABAWKI DO APORTOWANIA ↓

Jak utrzymać prawidłową wagę u labradora?

Niestety, terapia nadwagi i otyłości u labrador retrieverów to znacznie więcej niż tylko dążenie do osiągnięcia optymalnej masy ciała. To ciągła walka z łakomstwem psiaków. Aby efekty odchudzania u czworonoga był trwałe, nierzadko trzeba całkowicie zmienić sposób żywienia. Nasz pupil powinien każdego dnia otrzymywać dokładnie odmierzoną porcję pokarmową o odpowiedniej wartości kalorycznej. Jeśli nie możemy oprzeć się błagalnym spojrzeniom zwierzaka, zamiast serwować mu kaloryczne przysmaki, sięgnijmy po przekąski dietetyczne. Włączmy do jadłospisu psiaka naturalne smakołyki, wymagające długiego żucia i gryzienia, np. warzywa, suszone żwacze wołowe (dowiedz się czym są żwacze i dlaczego warto je kupować dla psa KLIK). Przedłużmy czas posiłków i połączmy je z aktywnością intelektualną. Serwujmy pupilowi część pożywienia w ramach nagrody za poprawne wykonanie komend. Ukryjmy smakowite kąski w zabawkach interaktywnych lub domowych zakamarkach. Zwiększmy częstotliwość psich posiłków, by zredukować u pupila uczucie głodu. Kontrolujmy kaloryczność pożywienia – wykorzystajmy specjalne niskokaloryczne pokarmy dla psiaków z tendencją do nadwagi i otyłości. Zmieńmy podejście do naszych kontaktów z czworonogiem. Pokażmy pupilowi, że długi spacer czy pogoń za aportem mogą przynieść mu tyle samo radości co dodatkowe przekąski. Spędzajmy jak najwięcej czasu z psiakiem aktywnie – wtedy nadprogramowe kilogramy na pewno nie będą już nigdy problemem.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Carola Schubbel — stock.adobe.com

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu