Sklep online
Sklep online

Jak odchudzić labradora?

Labrador retrievery plasują się w czołówce największych psich łakomczuchów. Niestety, z racji swojego niepohamowanego apetytu, są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość. Co zrobić, jeśli nasz psiak zaczął nadmiernie przybierać na wadze? Jak odchudzić labradora?

Przyczyny nadwagi i otyłości u labradorów

Labrador należy do grona najpopularniejszych psich ras. Czworonogi te z łatwością zjednują sobie ludzi swoim przyjaznym charakterem. Doskonale odnajdują się w roli psów rodzinnych. Z radością oddają się także swojej łowieckiej pasji i uczestniczą w polowaniach – zarówno na zwierzynę, jak i zabawki. Są wszechstronnie utalentowane. Mają świetną pamięć i wyjątkowo czuły węch, dzięki czemu spełniają się w ratownictwie i służbach mundurowych. Uwielbiają kontakt z ludźmi – są wspaniałym czworonożnymi terapeutami i pomocnikami osób niepełnosprawnych.

Realizowanie tych wszystkich zadań wymaga od labradorów nie tylko odpowiednich cech psychicznych, ale również predyspozycji fizycznych. Charakterystyczną cechą budowy tych psiaków jest znaczny udział tkanki tłuszczowej. Labrador retrievery, niegdyś pracujące na kutrach, przez lata były czworonogami użytkowymi i potrzebowały codziennie znacznej dawki energii, która zawsze była efektywnie wykorzystywana. Dziś apetyt psiaków często zupełnie nie współgra z ich aktywnością. Jeżeli domowe czworonogi przez większość dnia wylegują się na kanapie, nie są w stanie spożytkować dostarczanych z pożywieniem kalorii i szybko zyskują nadprogramowe kilogramy.

Labrador są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość z powodu predyspozycji genetycznych. U psów tej rasy czasami występuje mutacja genu POMC. Koduje on m.in. białko odpowiedzialne za kontrolę apetytu. Genetyczne podłoże otyłości u labradorów przemawia za wdrożeniem u przedstawicieli rasy działań dietoprofilaktycznych, które pomogą uchronić zwierzaki przed nadmiernym przyrostem masy ciała.

Dieta odchudzająca dla labrador retrievera

Prawidłowa waga labradorów wynosi na ogół 30-36 kg. Czasami może być trochę wyższa – wiele zależy bowiem od dokładnej budowy naszego pupila. Jeśli waga naszego ulubieńca jest jednak o ponad 10% większa od wzorcowej, można uznać, że ma on problem z nadwagą. Przekroczenie normy o więcej niż 20% świadczy o otyłości. Aby upewnić się, że nasze pomiary są właściwe, warto jednak skonsultować się z weterynarzem. Postawi on ostateczną diagnozę i zadecyduje o rozpoczęciu terapii odchudzającej.

Odchudzanie labradora powinniśmy rozpocząć od wprowadzenia diety light, która pozwoli stopniowo, bezpiecznie zredukować masę ciała. Zaleca się, aby tygodniowy spadek wagi u psiaka nie przekraczał 1-2%. Obniżanie kaloryczności posiłków czworonoga powinno przebiegać stopniowo, maksymalnie o 10% w ciągu każdego tygodnia.

W diecie odchudzającej dla labradora idealnie sprawdzą się gotowe formuły żywieniowe. Są one odpowiednio zbilansowane, dlatego, mimo obniżonej wartości energetycznej, dostarczają zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników we właściwych proporcjach. Karma light dla psa » powinna mieć przede wszystkim zredukowaną zawartość tłuszczu. Wskazane jest również, aby zawierała głównie składniki o niskim indeksie glikemicznym, z których energia uwalniana jest stopniowo. Istotną rolę w walce z nadwagą u labradorów odgrywa błonnik. Zwiększenie jego udziału w posiłkach pomaga kontrolować apetyt czworonogów i wydłużyć uczucie sytości. Zaleca się także podwyższenie w diecie poziomu białka - pomaga ono utrzymać silne, nieotłuszczone mięśnie.

↓ KARMY LIGHT DLA PSA ↓

Odchudzanie labradora mogą skutecznie wspomóc różne dodatki dietetyczne, np. L-karnityna (przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej), HMB (wzmacnia mięśnie). W menu psiaków nie może ponadto zabraknąć substancji wspierających, obciążone nadmierną wagą, stawy – chondroityny i glukozaminy (poczytaj więcej o chondroitynie dla psa KLIK).

Ćwiczenia odchudzające dla labradorów

Aby zapewnić pupilowi ujemny bilans energetyczny, warto zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej. Podczas uprawiania sportu nasz podopieczny z pewnością spali sporo kalorii. Ruch wpływa również pozytywnie na samopoczucie psychiczne i ogólną kondycję, a to niezwykle ważne, by psiak czuł się dobrze podczas odchudzania. Labrador retrieverom warto zaproponować aktywności, które leżą w ich naturze. Będą zachwycone, jeśli zaangażujemy je w aportowanie, tropienie lub pływanie (poczytaj więcej o zabawkach do aportowania dla psa KLIK). Wykorzystajmy ich ogromną chęć do współpracy – ćwiczmy razem z nimi lub połączmy sport z nauką sztuczek. Postarajmy się, aby trening odchudzający trwał każdego dnia przynajmniej 1,5 h.

↓ ZABAWKI DO APORTOWANIA ↓

Jak utrzymać prawidłową wagę u labradora?

Niestety, terapia nadwagi i otyłości u labrador retrieverów to znacznie więcej niż tylko dążenie do osiągnięcia optymalnej masy ciała. To ciągła walka z łakomstwem psiaków. Aby efekty odchudzania u czworonoga był trwałe, nierzadko trzeba całkowicie zmienić sposób żywienia. Nasz pupil powinien każdego dnia otrzymywać dokładnie odmierzoną porcję pokarmową o odpowiedniej wartości kalorycznej. Jeśli nie możemy oprzeć się błagalnym spojrzeniom zwierzaka, zamiast serwować mu kaloryczne przysmaki, sięgnijmy po przekąski dietetyczne. Włączmy do jadłospisu psiaka naturalne smakołyki, wymagające długiego żucia i gryzienia, np. warzywa, suszone żwacze wołowe (dowiedz się czym są żwacze i dlaczego warto je kupować dla psa KLIK). Przedłużmy czas posiłków i połączmy je z aktywnością intelektualną. Serwujmy pupilowi część pożywienia w ramach nagrody za poprawne wykonanie komend. Ukryjmy smakowite kąski w zabawkach interaktywnych lub domowych zakamarkach. Zwiększmy częstotliwość psich posiłków, by zredukować u pupila uczucie głodu. Kontrolujmy kaloryczność pożywienia – wykorzystajmy specjalne niskokaloryczne pokarmy dla psiaków z tendencją do nadwagi i otyłości. Zmieńmy podejście do naszych kontaktów z czworonogiem. Pokażmy pupilowi, że długi spacer czy pogoń za aportem mogą przynieść mu tyle samo radości co dodatkowe przekąski. Spędzajmy jak najwięcej czasu z psiakiem aktywnie – wtedy nadprogramowe kilogramy na pewno nie będą już nigdy problemem.

↓ ŻWACZE WOŁOWE DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Carola Schubbel — stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak opiekować się psem w czasie pandemii koronawirusa?

Pandemia koronawirusa wprowadziła niemałe zamieszanie do naszego życia. Zmiany w codziennym harmonogramie dnia, ograniczenia w zakupach, podróżowaniu i spacerowaniu sprawiły, że runął także uporządkowany świat naszych czworonożnych podopiecznych. Jak opiekować...

Czytaj więcej
Grzebienie dla psów

Podstawowymi narzędziami służącymi do pielęgnacji futra są oczywiście wszelkiego rodzaju szczotki dla psów i grzebienie dla psów. Jednak pies psu nie równy. Jedne rasy mają szatę długą i jedwabistą, inne...

Czytaj więcej
Objawy boreliozy u psa

Borelioza to choroba, która może dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Psiaki również są nią zagrożone. Borelioza ma to do siebie, że potrafi rozwijać się długo i podstępnie, początkowo niemal...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram