{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak obliczyć wiek psa?

Nasz niegdyś pełen wigoru psiak z upływem lat stał się typowym kanapowcem? Zwykle posłuszny czworonóg z dnia na dzień przestał się nas słuchać? Wraz z wiekiem u zwierzaków zachodzą nie tylko zmiany fizyczne, ale także psychiczne. Właśnie dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, na jakim etapie życie znajduje się obecnie nasz pupil. Jak jednak prawidłowo obliczyć psi wiek?

Po co obliczać wiek psa?

Życie czworonogów płynie dużo szybciej niż nasze. Zwierzaki szybciej dorastają, ale także szybciej się starzeją. Przeliczenie psiego wieku na ludzki pozwala uzmysłowić sobie, jak przebiega rozwój pupila. Dzięki temu można też lepiej zrozumieć i zaspokoić potrzeby ulubieńca.

Określenie wieku czworonoga jest niezbędne również wtedy, gdy nie znamy dokładnej daty urodzenia naszego podopiecznego. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem zmienia się np. zapotrzebowanie energetyczne – pupil potrzebuje zatem innego pożywienia. Trzeba też dopasować liczbę i długość spacerów do możliwości czworonoga. Znajomość etapu życiowego naszego ulubieńca pozwala także określić, czy zmiany w jego zachowaniu są naturalne, czy raczej patologiczne.

Etapy życia psa

Okres noworodkowy, niemowlęctwo, dzieciństwo, dojrzewanie, dorosłość, starość – to najważniejsze etapy w życiu człowieka, a jak przebiega rozwój u psów?

Bez wątpienia u czworonogów szczególne znaczenie ma pierwsze kilkanaście tygodni życia. Do około 14. dnia po urodzeniu psiaki znajdują się w okresie neonatalnym. Są wtedy zupełnie uzależnione od matki i wykazują jedynie podstawowe odruchy. Kolejny etap, zwany przejściowym, trwa od 14. do 21. dnia życia szczeniąt. Wtedy też następuje znaczny rozwój ich zdolności lokomotorycznych. Najważniejszy dla przyszłego życia czworonoga jest jednak okres socjalizacji (3.-12. tydzień). To czas najbardziej intensywnej nauki – psiaki poznają wtedy świat i uczą się prawidłowych reakcji na różne bodźce (dowiedz się więcej o prawidłowym żywieniu i pielęgnacji szczeniąt KLIK).

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT ↓

Około 6. miesiąca życia nasz pupil wchodzi w okres dojrzewania. Psy przechodzą wtedy tzw. kryzys młodzieńczy, który można porównać do buntu nastolatków. Nawet posłuszny podopieczny może w tym okresie zacząć ignorować nasze komendy. Zachowania dojrzewających zwierzaków są często dla właścicieli niezrozumiałe i nieprzewidywalne. Rozwój czworonogów kończy się w wieku około 1-2 lat. Psa możemy natomiast uznać za seniora po osiągnięciu przez niego 7-10 lat. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w zależności od wielkości i rasy zwierzaka cały cykl rozwojowy może przebiegać trochę inaczej.

Jak przeliczyć psie lata na ludzkie?

Istnieją różne metody przeliczania psiego wieku. Wedle starej zasady na każdy rok życia czworonoga przypada 7 ludzkich lat. Choć rachunek w takim przypadku byłby niezwykle prosty, w ten sposób nie dowiemy się za wiele o rzeczywistym rozwoju naszego pupila. Czworonogi rozwijają się bowiem najbardziej intensywnie w pierwszym roku życia. Aby więc otrzymać dokładniejszy wynik, trzeba uwzględnić tempo rozwoju zwierzaka w poszczególnych latach.

Przyjmuje się, że roczny psiak jest na tym samym etapie, co piętnastoletni człowiek. Na kolejny rok życia pupila przypada około 9 ludzkich lat. Później obliczenia stają się już trochę łatwiejsze – możemy przyjąć, że czworonogowi w ciągu roku przybywa około 4 lata. Pięcioletni psiak po przeliczeniu ma więc 36 lat, siedmioletni – 44, dziesięcioletni – 56, a piętnastoletni – 76.

Właściciele dużych psów muszą jednak zdawać sobie sprawę, że choć ich podopieczni dojrzewają później, to starzeją się trochę szybciej niż małe psiaki. Różnica zwiększa się wraz z wiekiem. O ile więc siedmioletni zwierzak będzie „starszy” od miniaturowego kuzyna o około 6 ludzkich lat, dystans między piętnastoletnimi czworonogami pogłębi się aż do 17 ludzkich lat [1].

↓ KARMY DLA STARSZYCH PSÓW ↓

Jak określić wiek psa, gdy nie znamy jego daty urodzenia?

Dużo większym problemem, niż przeliczenie psiego wieku, jest jego określenie, gdy nie znamy dokładnej daty urodzenia czworonoga. Zdarza się to szczególnie często, jeśli zwierzak został adoptowany. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Jak się okazuje, najłatwiej określić wiek czworonoga po zębach. Bardzo młode psiaki (około 1-2 lat) mają białe i czyste zęby. Wyraźny kamień nazębny zaobserwujemy natomiast u zwierzaków po ukończeniu 5. roku życia. Zęby przyjmują wtedy też bardziej owalny kształt. Pupil, którego uzębienie nie jest już kompletne prawdopodobnie ma więcej niż 10 lat.

Na ogół można łatwo zaobserwować, że mamy do czynienia z psim seniorem (poczytaj więcej o pielęgnacji i żywieniu psiego seniora KLIK). U starszych czworonogów zauważymy często siwe włosy. Co więcej, oczy takich zwierzaków nie są już tak przejrzyste, jak młodych psów. Czasami wiele podpowie nam także zachowanie pupila. Szukając analogii między psim i ludzkim życiem, można niekiedy wyjątkowo trafnie określić wiek ulubieńca.
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródła:
1. http://pets.webmd.com/dogs/how-to-calculate-your-dogs-age

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu