{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak kot widzi kolory?

Kocie postrzeganie świata od wielu lat interesuje naukowców, a coraz bardziej rozwinięta nauka pozwala na dokładniejsze i bardziej szczegółowe informacje na temat funkcjonowania narządów zmysłów tych mruczących zwierzaków. Wiele teorii zdążyło upaść – między innymi ta, że koty nie widzą kolorów. Otóż widzą, tylko inaczej niż człowiek. Pamiętajmy również, że zmysł wzroku nie jest u tych czworonogów zmysłem najważniejszym, bez którego nie dałyby sobie rady. Mruczki mają doskonały słuch, węch, orientację w terenie (prawdopodobnie wykorzystują pole magnetyczne), pomagają im też wibrysy, brwi i włoski po wewnętrznej stronie łap.

Jak kot widzi?

Koty mają szersze pole widzenia niż ludzie, a zatem mogą dostrzegać również to, co u nas chowa się już „za ramkami” oczu (to trochę podobnie do wielkości ekranu telewizora, koty mają ten ekran szerszy, więc więcej widzą za jednym zamachem). Mruczki nie postrzegają jednak specjalnie wyraźnie. Chodzi tu przede wszystkim o odległość. Wyraźne jest dla nich to, co znajduje się najdalej około sześciu metrów. Dla porównania, dla człowieka ta odległość wynosi mniej więcej pięćdziesiąt metrów. Ich obraz rzeczywistości jest zatem mocno zamazany, jakby patrzyły przez zaparowaną szybę. Te zwierzaki mają jednak nad nami zdecydowaną przewagę w innej kwestii: doskonale reagują na ruch, nawet bardzo szybki. To kwestia budowy oka (a dokładnie pręcików), która ogromnie przydaje się podczas polowania (mysz zazwyczaj umyka sprintem, a nie powolnym truchtem). Mruczek zobaczy ruch dziesięciokrotnie szybszy, niż jest to w stanie zarejestrować oko człowieka [1]. Kot ma też lepsze widzenie peryferyjne. A co z kolorami? Te futrzaste czworonogi widzą kolory, ale nie tak, jak my. Ich skala odcieni jest uboższa. Dobrze radzą sobie z zielenią, żółtym i niebieskim, ale właściwie nie rozróżniają czerwonego. Doskonale natomiast widzą różne odcienie szarości, co zapewne związane jest ze środowiskiem, w którym przybywają. Mruczki widzą również ogólne plamy barwne, ale często bez konturów (zwłaszcza jeśli obiekt jest oddalony). Dlatego mogą się wystraszyć, kiedy zobaczą nas z maską na twarzy, w kasku lub w bardzo dziwnej fryzurze.

Jak kot widzi w ciemności?

Widzenie po ciemku to inna sprawa. Mruczki znane są z tego, że doskonale poruszają się po ciemku. Warto jednak wiedzieć, że zawsze jest im potrzebna przynajmniej minimalna ilość tego światła. W całkowitych ciemnościach nie poradzi sobie żaden zwierzak. Potrzebują one bowiem chociaż odrobiny jasnego, aby receptory mogły pracować. Przy małym źródle światła, kiedy człowiek jest już zupełnie bezradny, mruczki oczywiście radzą sobie świetnie. Potrzebują sześciokrotnie mniej światła niż ludzie. Dla tych czworonogów nie ma specjalnego znaczenia, czy jest noc, czy słoneczny dzień – widzą dosyć podobnie, ponieważ ich oko działa trochę jak aparat fotograficzny z przysłoną, która reguluje ilość światła padającego na siatkówkę [2]. Możemy jednak zaobserwować również koty, które nawet w kompletnych ciemnościach poruszają się bardzo sprawnie. Nie potrzebują wcale oczu, to nie jest ich najważniejszy wzrok. Używają wibrysów, doskonałego słuchu oraz węchu. Dodatkowo zapamiętują też układ najbliższej okolicy. Używają do tego pola magnetycznego bądź tworzą mapę akustyczną okolicy, teorie na ten temat są różne.

↓ MISKI DLA KOTA ↓

Jakie zmysły są najważniejsze u kotów?

Wzrok to jeden z mniej przydatnych zmysłów u kotów. Najważniejsze są słuch i węch. W porównaniu z człowiekiem mruczki mają węch doskonały (ale o wiele gorszy niż u psa) i to ona decyduje nie tylko o ich wyborach żywieniowych (nie muszą próbować, wystarczy, że powąchają i już wiedzą, czy coś nadaje się do spożycia), ale także ma znaczny wpływ na komunikację między osobnikami. To dzięki narządowi lemieszowemu, który znajduje się w podniebieniu twardym i nazywa się go receptorem feromonów [3]. Najdoskonalszym kocim zmysłem jest słuch. Wychwytuje nie tylko dźwięki, których źródło znajduje się daleko, ale również te niesłyszalne zupełnie dla człowieka. Koty precyzyjnie określają dźwięki i potrafią wyselekcjonować konkretny odgłos z masy innych, niepotrzebnych mu w danej chwili. Samo ucho bardzo im w tym pomaga: porusza się w różnych kierunkach i do tego jedno niezależnie od drugiego. Mruczki doskonale rozumieją także szeroki repertuar ludzkich słów i szybko się ich uczą. Wyczuwają też nasze emocje, więc nawet jeśli nie potrafią zrozumieć poszczególnych zwrotów, jest duża szansa, że i tak odpowiednio zinterpretują nasze intencje.

ZABAWKI DLA KOTA

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

[1], [2], [3]: http://www.crazynauka.pl/tak-koty-widza-swiat/

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu