Jak karmic ryby w akwarium

Jak karmić ryby w akwarium?

Ryby akwariowe należy karmić z głową, bo przesada w żadną stronę nie wyjdzie im na zdrowie. Zbyt mało pożywienia to po prostu męczenie zwierzaków, które zaczynają być głodne i mogą postanowić pożywić się tym, co uda im się odnaleźć w zbiorniku. W przypadku glonojadów problemu żadnego nie będzie, ale już inne gatunki mogą podgryzać rośliny albo inne, zazwyczaj słabsze osobniki. Z kolei nadmiar jedzenia osadza się w postaci zostawionych resztek na dnie akwarium i zaczyna się rozkładać, co powoduje mętnienie wody, jej nieprzyjemny zapach oraz stanowi doskonałą pożywkę dla glonów. Ponadto przekarmione ryby nie tylko zaczynają tyć, ale także stają się bardziej podatne na różne choroby. W skrajnych przypadkach przekarmienie może doprowadzić nawet do ich śmierci. Jak więc prawidłowo karmić ryby w akwarium?

Rodzaje pokarmów dla ryb

Jak często karmić ryby akwariowe?

Przyjęta przez większość hodowców norma to dwa do trzech razy dziennie, ale takie dawkowanie jedzenia nie zawsze się sprawdza. Najlepszą metodą jest sprawdzenie, w jakim tempie wrzucany do akwarium pokarm znika i czy nie brakuje go albo (na odwrót) – czy nie zostaje na dnie w postaci nagromadzonych resztek. Wiele zależy też od tego, jaki gatunek ryb hodujemy, poza tym duży osobnik zje więcej niż taki mikroskopijnych rozmiarów. Inaczej też karmi się ryby dorosłe i młode. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy podajemy odpowiednią ilość pokarmu, jest poczekanie i policzenie, po ilu minutach zostaje wyjedzony do czysta. Zasada jest taka, że jedzenie powinno zniknąć po kilku minutach. W przeciwnym wypadku jest go zbyt wiele (albo za mało, jeżeli znika w mgnieniu oka). Weźmy też pod uwagę, że niektóre ryby wolą jeść tuż przy powierzchni, inne z kolei bliżej dna. Jeśli mamy naprawdę spore akwarium z dużą ilością ryb, warto pomyśleć o karmieniu w kilku miejscach. Jest to dyskusyjne z tego powodu, że ryby uczą się, w którym miejscu podawany jest pokarm, ale przy ogromnym tłoku pod karmnikiem wiele jedzenia się zmarnuje, zwłaszcza jeśli wsypiemy na raz wielką garść. Jeśli chcemy karmić zawsze w tym samym miejscu, warto zrobić to w kilku turach. W przypadku małego akwarium problem oczywiście nie istnieje i możemy karmić „hurtowo” bez żadnych problemów. Możemy również przestawić ryby na karmienie raz, maksymalnie dwa razy dziennie. W wielu wypadkach sprawdza się to bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci, które uwielbiają karmić i na pewno zawsze wsypią ciut więcej, niż mieści się w dziennej normie. Porozmawiajmy jednak z pociechami i nauczmy je jak karmić ryby w akwarium, aby ich nie przekarmić.

Suche pokarmy dla ryb akwariowych

Najbardziej popularnym jedzeniem (i najłatwiejszym to podawania, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z akwarystyką) są przetworzone pokarmy suche, czyli odpowiednik zbilansowanych karm dla mruczków i psiaków. Tego typu pokarm wystarcza na długo, łatwo się go podaje i smakuje rybom, dostarczając im wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Ze względu na kształt granulek, wyróżniamy kilka odmian suchego pokarmu. Najdłużej utrzymującym się na powierzchni wody jedzeniem są płatki, ze względu na swój kształt i niewielki ciężar. Toną powoli, dzięki czemu są idealne dla ryb pożywiających się blisko powierzchni wody, ale także dla tych, które preferują jedzenie na nieco większych głębokościach. Po prostu poczekają, aż płatki nieco opadną i wtedy zabiorą się do jedzenia. Drugim gatunkiem są chipsy, nieco grubsze od płatków, więc trochę szybciej opadające na dno. Z kolei trzeci gatunek, czyli granulki, opadają najszybciej i z tego powodu dedykowane są przede wszystkich rybom zamieszkującym dno akwarium. W sklepach zoologicznych Kakadu dostaniemy także specjalne pałeczki, które właściwie w ogóle nie toną oraz specjalne tabletki, utrzymujące się na szybie akwarium, skąd mogą je zjadać różnorodne gatunki ryb.

↓ POKARMY TROPICAL DLA RYB ↓

Kliknij, aby zobaczyć więcej pokarmów Tropical dla ryb KLIK »

Żywy pokarm dla ryb akwariowych

Pokarm dla ryb akwariowych może być naturalny albo mrożony. Ten drugi stanowi doskonałe uzupełnienie diety i nawet jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do karmienia ryb głównie pokarmami suszonymi, warto raz na jakiś czas włączyć do diety także tego typu smakołyki. Ryby lubią różnorodność, więc nawet suche jedzenie powinno się składać z dwóch albo trzech gotowych mieszanek, natomiast pokarmy żywe to coś wyjątkowego i dostarczają dodatkowych składników pokarmowych (poczytaj więcej o żywych pokarmach dla rybek akwariowych KLIK). Na rynku dostaniemy różnorodne pokarmy zwierzęce, najczęściej są to larwy owadów i skorupiaki, takie jak larwy komara, oczliki, rozwielitki, szklarki, ochotki czy artemie. Najlepsza okaże się forma żywa, ale możemy sięgnąć także po produkty wysuszone albo zamrożone (dowiedz się więcej na temat mrożonych pokarmów dla rybek akwariowych KLIK). Trzeba też pamiętać, że niektóre gatunki ryb mają specjalne zapotrzebowania żywieniowe. Pokarmy dedykowane na przykład bojownikom, pożywienie dla narybku albo preparaty wybarwiające dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych i akwarystycznych. Zapraszamy oczywiście do sklepów stacjonarnych oraz na stronę internetową Kakadu, mamy szeroki wybór pokarmów i smakołyków dla wielu gatunków ryb.

POKARMY DLA RYB AKWARIOWYCH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Andrey Armyagov — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pokarmy marki Tropical dla ryb akwariowych | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu