Sklep online
Sklep online

Jak opiekować się świnką morską?

Łagodne i towarzyskie świnki morskie należą do jednych z najpopularniejszych małych ssaków utrzymywanych w domach. Opieka nad tymi sympatycznymi gryzoniami nie jest szczególnie skomplikowana. Aby jednak świnki morskie mogły cieszyć się doskonałym samopoczuciem, warto zatroszczyć się o zapewnienie im właściwych warunków. Jakich zabiegów potrzebują na co dzień kawie domowe? Jak prawidłowo opiekować się świnką morską?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/najlepsza-karma-dla-swinki-morskiej//

Żywienie świnki morskiej

Dieta ma bardzo duży wpływ na zdrowie wszystkich domowych podopiecznych. Świnki morskie, jako typowi roślinożercy, potrzebują pokarmu bogatego we włókno, o ograniczonej zawartości cukrów prostych i tłuszczów. W menu kawii domowych muszą znaleźć się także produkty zasobne w witaminę C (np. owoce dzikiej róży lub czarnej porzeczki). Gryzonie nie są bowiem w stanie samodzielnie syntezować kwasu askorbinowego. Ważną rolę w żywieniu świnek morskich odgrywają ponadto twarde przekąski (np. gałązki drzew), ułatwiające ścieranie stale rosnących zębów. Zaleca się, aby menu gryzoni składało się w 75-80% z sianka, 5-10% z gotowej suchej karmy, 5-10% z warzyw oraz zieleniny. Zwierzakom można też od czasu do czasu podawać drobne smakołyki (np. ciasteczka, kolby, owoce) – ich udział w diecie nie powinien jednak przekraczać 5% (sprawdź, jakie przysmaki podawać śwince morskiej KLIK).

 ↓ POKARMY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Pielęgnacja świnki morskiej

Świnki morskie zwykle nie wymagają żadnych czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przynajmniej raz w miesiącu należy skrócić ich pazurki przy użyciu specjalnych cążków.

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW U ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Powinniśmy też regularnie dostarczać pupilom przekąski dentystyczne lub naturalne gryzaki, które umożliwią im pielęgnację uzębienia.

↓ GRYZAKI DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Kawie krótkowłose nie potrzebują częstego wyczesywania. Wystarczy tylko raz w tygodniu dokładnie je wyszczotkować (np. szczotką włosianą, zgrzebłem), by poprawić ukrwienie skóry oraz usunąć zanieczyszczenia i martwe włosy z futerka. Długowłose gryzonie trzeba natomiast czesać nawet codziennie. Do dogłębnego rozczesania ich futra niezbędny jest grzebień. Bujną okrywę włosową kawii powinniśmy również czasami poddać zabiegom fryzjerskim (np. strzyżeniu). U bezwłosych gryzoni warto zatroszczyć się o dostateczne nawilżenie skóry. Kąpiele u świnek morskich nie są wskazane i należy wykonywać je jedynie okazjonalnie. Do umycia futerka powinniśmy wykorzystać specjalne szampony dla gryzoni. Podczas pielęgnacji świnek morskich nie można zapomnieć o higienie gruczołu tłuszczowego. Nadmiar gromadzącej się w jego pobliżu wydzieliny można usunąć przy pomocy oleju kokosowego lub oliwy z oliwek oraz szamponu.

↓ AKCESORIA DO PIELĘGNACJI ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Profilaktyka zdrowotna u świnki morskiej

Opieka nad świnką morską obejmuje także codzienną obserwację ich wyglądu i zachowania. Minimum raz w tygodniu należy dokładnie sprawdzić stan uzębienia, jamy ustnej, uszu i oczu pupila. Warto również skontrolować wagę gryzonia. Nigdy nie można ponadto lekceważyć niepokojących objawów występujących u zwierzaka. Utrata masy ciała, brak apetytu, intensywne drapanie się, trudności w oddychaniu, obecność krwi w moczu, kichanie, apatia, wyciek wydzieliny z oczu bądź nosa – to tylko niektóre symptomy problemów zdrowotnych u gryzoni. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej udać się ze świnką morską do weterynarza.

Aranżacja przestrzeni dla świnki morskiej

Właściwa aranżacja przestrzeni ma zasadniczy wpływ zarówno na stan zdrowia, ogólne samopoczucie, jak i komfort psychiczny świnek morskich. Kawie domowe należą do dosyć aktywnych i ciekawskich zwierzaków, dlatego potrzebują urozmaiconego środowiska. Podstawą jest oczywiście przestronna, dobrze wentylowana i wygodna klatka dla świnki morskiej ». Mieszkanko dla jednego osobnika powinno mieć przynajmniej 60 cm długości, 40 cm szerokości i 35 cm wysokości. Dla kilku kawii należy przygotować jeszcze większe lokum. W przypadku świnek morskich najlepiej sprawdzają się klatki z metalowymi prętami i wysoką plastikową kuwetą.

↓ KLATKA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

W mieszkanku gryzoni powinny znaleźć się akcesoria umożliwiające wypoczynek i zróżnicowaną aktywność. Koniecznie należy zatem nabyć miseczki na pokarm i wodę, paśnik na sianko, domek, hamaczek i legowisko. Kawiom mogą spodobać się również tunele, kryjówki czy drewniane zabawki.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI ŚWINKI MORSKIEJ ↓

W klatce gryzoni trzeba umieścić także odpowiedni materiał higieniczny (np. trociny, pellet), który ułatwi nam utrzymanie czystości w otoczeniu. Warto pamiętać o regularnej (nawet codziennej) wymianie ściółki dla świnki morskiej ». Nie bez znaczenia jest także prawidłowe usytuowanie lokum pupili. Nie powinno ono stać w wilgotnym i silnie nasłonecznionym miejscu, ani w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła. Gryzoni nie wolno ponadto narażać na przeciągi.

↓ ŚCIÓŁKI DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Stymulacja intelektualna i fizyczna świnki morskiej

W życiu świnki morskiej nie może zabraknąć odpowiedniej dawki rozrywki. Zwierzaki czerpią radość przede wszystkim z żerowania, eksploracji otoczenia i kontaktów społecznych. Warto stymulować kawie do naturalnych zachowań, dostarczając im atrakcyjne zajęcia. Możemy np. pochować część pożywienia w akcesoriach interaktywnych lub ukryć między elementami wyposażenia, by skłonić pupili do samodzielnego zdobywania smakołyków. Dla kawii domowej warto też przygotować specjalny, osłonięty wybieg na świeżym powietrzu. Możliwość zabawy w ogrodzie to dla gryzoni wspaniała atrakcja. Świnki morskie, jako zwierzęta społeczne, uwielbiają angażować się w kontakty z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Najlepiej zatem utrzymywać je w dobranych parach lub małych grupach.

Budowanie relacji ze świnką morską

Jeśli zależy nam na pogłębieniu relacji ze świnką morską, z pewnością powinniśmy spędzać z nią jak najwięcej czasu. Każdego dnia warto wygospodarować chwilę na zabawę z pupilem. Warto też jak najczęściej przebywać w pobliżu klatki gryzonia i przemawiać do niego łagodnym głosem. W przełamaniu barier i oswajaniu świnki morskiej pomóc mogą smakołyki. Wiele zwierzaków przepada za codziennymi rytuałami, np. związanymi z wyczesywaniem. Doskonałą metodą na nawiązanie nici porozumienia z gryzoniem bywa również trening. Dzięki niemu można nie tylko nauczyć świnkę morską prostych sztuczek, ale także poprawić komunikację ze zwierzakiem. Mamy nadzieję, że nasz artykuł artykuł rozwiał Wasze wątpliwości co do tego, jak opiekować się świnką morską.

↓ ZABAWKI DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © vioma — stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Klatka dla królika

Przybycie nowego uszatego lokatora do domu to niezwykle radosna chwila (dowiedz się, jak przygotować się do zakupu królika KLIK). Zanim jednak przyjdzie nam cieszyć się z obecności królika, musimy najpierw...

Czytaj więcej
Prezent świąteczny dla gryzonia

Nie tylko psy czy koty, ale i ukochane domowe gryzonie zasługują na gwiazdkowy prezent. Śwince morskiej, chomikowi bądź myszce niezwykle łatwo podarować coś, co maluchom tym przypadnie do gustu. W...

Czytaj więcej
Klatka dla szczura

Każdy szczur potrzebuje klatki. To miejsce, w którym może się zaszyć, wypocząć albo porządnie wyspać. Aby jednak lokum spełniło swoje zadanie, musi być wygodne, bezpieczne, a przede wszystkim w odpowiednich...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram