jak dokarmiac ptaki zima

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Czy trzeba dokarmiać ptaki zimujące? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że jest to absolutnie niepotrzebne, ponieważ ptaki zimujące doskonale dają sobie radę same, a dokarmiając, tylko je uzależniamy od podawanego przez człowieka pożywienia. Inni natomiast twierdzą, że powinniśmy to robić, by pomóc im przetrwać zimę. Jedno jest jednak pewne, a mianowicie to, że dokarmiać trzeba z głową. Nie można tego robić byle gdzie i byle jak, a przede wszystkim nie podawać ptakom do jedzenia byle czego. Ważne jest również, by karmić systematycznie, jeśli już się zaczęło to robić.

Dokarmianie ptaków zimą

Miejsce dokarmiania ptaków zimujących

Wybór odpowiedniego miejsca na dokarmianie ptaków zimujących i sposób, w jaki to robimy wbrew pozorom jest bardzo ważny. Rozrzucone na osiedlowym trawniku rozmiękłe kawałki chleba lub co gorsza reszki z obiadu na pewno nie wyglądają estetycznie i nic dziwnego, że taki sposób dokarmiania ptaków budzi tylko sprzeciw mieszkańców i rady osiedla. Nie mówiąc już o tym, że ptaki są ciągle płoszone przez przechodzących ludzi i biegające psy.

Podczas jedzenia ptaki powinny mieć zapewniony spokój i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza gatunki płochliwe z natury, które nie zbliżą się do karmnika, jeśli będą czuły się zagrożone. Zatem na miejsce dokarmiania ptaków najlepiej wybrać teren zaciszny i położony z dala od ulic oraz chodników, którymi często chodzą ludzie. W ten sposób, ani my nie będziemy skrzydlatym stołownikom przeszkadzać, ani one nam.

Wskazane jest również to, by miejsce karmienia osłonięte było od wiatru. Jednocześnie jednak ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i co najważniejsze możliwość ucieczki w razie zagrożenie. Drapieżcy szybko uczą się, że karmnik dla ptaków jest doskonałym miejscem polowania, ponieważ gromadzą się przy nim liczne potencjalne ofiary. Powinien być on więc tak usytuowany, by drapieżne ptaki i koty nie miały możliwości zaczajenia się w jego pobliżu.

Karmnik dla ptaków zimujących

Przy dokarmianiu ptaków zimą równie ważny jest odpowiedni karmik, który można zrobić samemu lub kupić np. w sklepach zoologicznych Kakadu. W każdym przypadku musi mieć odpowiednią konstrukcję. Niezbędny jest na przykład daszek, który powinien być dostatecznie duży, by chronił ptasie jedzenie przed zasypaniem śniegiem i deszczem.

Ptaki powinny mieć łatwy dostęp do wnętrza karmnika i tym samym znajdującego się w nim pokarmu, ale jednocześnie nic nie może ograniczać im możliwości ucieczki, gdyby zostały zaatakowane przez jakiegoś drapieżnika. Dostęp do środka powinny mieć tylko te ptaki, dla których karmnik jest przeznaczony. Jeśli zamierzamy dokarmiać jedynie ptasi drobiazg, czyli wróble, sikorki i im podobne gatunki, konstrukcja karmika powinna uniemożliwić wyjadanie pokarmu przez większe ptaki.

Idealny karmik dla ptaków powinien być rozkładany lub przynajmniej mieć wysuwane dno. Niestety ptasi stołownicy potrafią wewnątrz karmnika nieźle nabrudzić, więc wskazane jest regularne jego czyszczenie. Spożywanie pokarmu wymieszanego z odchodami z pewnością nie wyjdzie korzystającym z karmika ptakom.

↓ KARMNIKI DLA PTAKÓW ↓

Czym karmić ptaki zimujące?

I wreszcie ostania, choć wcale nie najmniej istotna sprawa: czym karmić ptaki zimujące? Resztki ze stołu z pewnością się nie nadają. Głodne ptaki mogą je zjeść, ale na zdrowie im to raczej nie wyjdzie. Podobnie jest z białym, przetworzonym chlebem, który może doprowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci. Również nie podawajmy ptakom żadnych ciast, ponieważ zawierają one dużo cukru i wiele innych nieodpowiednich dla tych zwierzaków składników.

Rodzaj podawanego pokarmu zależy od tego, jacy ptasi goście odwiedzają nasz karmnik. Wróblom, trznadlom, dzwońcom wysypujemy drobne ziarno i słonecznik. Gołębie, kawki oraz gawrony zjedzą grube kasze i pszenicę. Sikorkom natomiast możemy zawiesić kawałek słoniny, byle była bez przypraw i nie zjełczała. Bardzo dobrym pokarmem dla wielu ptaków są też zebrane jesienią owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Lepiej je magazynować mrożone niż suszone. Oczywiście przez podaniem musimy je rozmrozić.

Dobrym pożywieniem dla naszych ptasich stołowników są również gotowe mieszanki ziaren, które możemy kupić w sklepach zoologicznych Kakadu. Ponadto możemy zdecydować się także specjalne kolby i kule tłuszczowe, które są mieszanką tłuszczu i nasion.

↓ POKARMY DLA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © fotoparus – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu