Sklep online
Sklep online

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Czy trzeba dokarmiać ptaki zimujące? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że jest to absolutnie niepotrzebne, ponieważ ptaki zimujące doskonale dają sobie radę same, a dokarmiając, tylko je uzależniamy od podawanego przez człowieka pożywienia. Inni natomiast twierdzą, że powinniśmy to robić, by pomóc im przetrwać zimę. Jedno jest jednak pewne, a mianowicie to, że dokarmiać trzeba z głową. Nie można tego robić byle gdzie i byle jak, a przede wszystkim nie podawać ptakom do jedzenia byle czego. Ważne jest również, by karmić systematycznie, jeśli już się zaczęło to robić.

https://kakadu.pl/blog/wordpress/dokarmianie-ptakow-zima/

Miejsce dokarmiania ptaków zimujących

Wybór odpowiedniego miejsca na dokarmianie ptaków zimujących i sposób, w jaki to robimy wbrew pozorom jest bardzo ważny. Rozrzucone na osiedlowym trawniku rozmiękłe kawałki chleba lub co gorsza reszki z obiadu na pewno nie wyglądają estetycznie i nic dziwnego, że taki sposób dokarmiania ptaków budzi tylko sprzeciw mieszkańców i rady osiedla. Nie mówiąc już o tym, że ptaki są ciągle płoszone przez przechodzących ludzi i biegające psy.

Podczas jedzenia ptaki powinny mieć zapewniony spokój i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza gatunki płochliwe z natury, które nie zbliżą się do karmnika, jeśli będą czuły się zagrożone. Zatem na miejsce dokarmiania ptaków najlepiej wybrać teren zaciszny i położony z dala od ulic oraz chodników, którymi często chodzą ludzie. W ten sposób, ani my nie będziemy skrzydlatym stołownikom przeszkadzać, ani one nam.

Wskazane jest również to, by miejsce karmienia osłonięte było od wiatru. Jednocześnie jednak ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i co najważniejsze możliwość ucieczki w razie zagrożenie. Drapieżcy szybko uczą się, że karmnik dla ptaków jest doskonałym miejscem polowania, ponieważ gromadzą się przy nim liczne potencjalne ofiary. Powinien być on więc tak usytuowany, by drapieżne ptaki i koty nie miały możliwości zaczajenia się w jego pobliżu.

Karmnik dla ptaków zimujących

Przy dokarmianiu ptaków zimą równie ważny jest odpowiedni karmik, który można zrobić samemu lub kupić np. w sklepach zoologicznych Kakadu. W każdym przypadku musi mieć odpowiednią konstrukcję. Niezbędny jest na przykład daszek, który powinien być dostatecznie duży, by chronił ptasie jedzenie przed zasypaniem śniegiem i deszczem.

Ptaki powinny mieć łatwy dostęp do wnętrza karmnika i tym samym znajdującego się w nim pokarmu, ale jednocześnie nic nie może ograniczać im możliwości ucieczki, gdyby zostały zaatakowane przez jakiegoś drapieżnika. Dostęp do środka powinny mieć tylko te ptaki, dla których karmnik jest przeznaczony. Jeśli zamierzamy dokarmiać jedynie ptasi drobiazg, czyli wróble, sikorki i im podobne gatunki, konstrukcja karmika powinna uniemożliwić wyjadanie pokarmu przez większe ptaki.

Idealny karmik dla ptaków powinien być rozkładany lub przynajmniej mieć wysuwane dno. Niestety ptasi stołownicy potrafią wewnątrz karmnika nieźle nabrudzić, więc wskazane jest regularne jego czyszczenie. Spożywanie pokarmu wymieszanego z odchodami z pewnością nie wyjdzie korzystającym z karmika ptakom.

↓ KARMNIKI DLA PTAKÓW ↓

Czym karmić ptaki zimujące?

I wreszcie ostania, choć wcale nie najmniej istotna sprawa: czym karmić ptaki zimujące? Resztki ze stołu z pewnością się nie nadają. Głodne ptaki mogą je zjeść, ale na zdrowie im to raczej nie wyjdzie. Podobnie jest z białym, przetworzonym chlebem, który może doprowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci. Również nie podawajmy ptakom żadnych ciast, ponieważ zawierają one dużo cukru i wiele innych nieodpowiednich dla tych zwierzaków składników.

Rodzaj podawanego pokarmu zależy od tego, jacy ptasi goście odwiedzają nasz karmnik. Wróblom, trznadlom, dzwońcom wysypujemy drobne ziarno i słonecznik. Gołębie, kawki oraz gawrony zjedzą grube kasze i pszenicę. Sikorkom natomiast możemy zawiesić kawałek słoniny, byle była bez przypraw i nie zjełczała. Bardzo dobrym pokarmem dla wielu ptaków są też zebrane jesienią owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Lepiej je magazynować mrożone niż suszone. Oczywiście przez podaniem musimy je rozmrozić.

Dobrym pożywieniem dla naszych ptasich stołowników są również gotowe mieszanki ziaren, które możemy kupić w sklepach zoologicznych Kakadu. Ponadto możemy zdecydować się także specjalne kolby i kule tłuszczowe, które są mieszanką tłuszczu i nasion.

↓ POKARMY DLA PTAKÓW ZIMUJĄCYCH ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © fotoparus - stock.adobe.com

Kakadu
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 50 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

CITES - aby chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt

Dlaczego ograniczono handel dzikimi zwierzętami Od zawsze korzystaliśmy z dobrodziejstw przyrody, świata w którym żyjemy. Jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku ludzkość zaczęła interesować się negatywnym wpływem gwałtownego rozwoju...

Czytaj więcej
Kolibry

Kolibry nazywane są również latającymi klejnotami. I nic dziwnego. Niewiele ptaków tak pięknie błyszczy w słońcu. Gdy patrzy się na fruwające kolibry, naprawdę można odnieść wrażenie, iż ma się przed...

Czytaj więcej
Wikłacz ognisty

Pięknie ubarwione samce wikłaczy ognistych mogą być prawdziwą ozdobą każdego mieszkania. A nie są kłopotliwymi w utrzymaniu ptakami. Szkoda tylko, że tak rzadko pojawiają się w sklepach zoologicznych. Środowisko naturalne...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram