jak-dlugo-zyja-papugi

Jak długo żyją papugi?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę dla papugi kup w e-sklepie Kakadu »

Papugi dzielą się na różne gatunki i każdy z nich ma swoją statystyczną długość życia. Decydując się jednak na te zwierze, musimy brać pod uwagę, że są to zwierzaki raczej długowieczne, a to oznacza, że dożywają nawet kilkunastu lat. W zależności od gatunku może być to dziesięć lat albo… nawet osiem razy tyle! Bez względu na to, jakiego dokładnie pupila wybierzemy, pamiętajmy, że ptak to nie zabawka. Wymaga naszej bezwzględnej opieki i troski. Nie możemy zostawiać go na całe dnie samego albo w ogóle nie wypuszczać z klatki (bo na przykład nie mamy czasu ani ochoty). W takiej sytuacji zrobimy papużce ogromną krzywdę, zarówno fizyczną jak i emocjonalną, od której może nawet umrzeć (nie po dziesięciu latach, tylko po roku). Wówczas lepiej w ogóle nie decydować się na zwierzaka.

Maksymalny statystyczny wiek różnych papug

Wszystko zależy od gatunku. Papużki faliste żyją około siedmiu do dziesięciu lat. Nierozłączki dziesięć. Nimfy » i rozelle » są o wiele bardziej długowieczne: od dwudziestu do nawet trzydziestu lat. Afrykanki żyją trzydzieści. Najdłużej żyją ary, amazonki, kakadu i żako – aż czterdzieści, a często nawet pięćdziesiąt lat! Wśród rekordzistów są kakadu żółtolice (siedemdziesiąt lat), kakadu białoczube (sto) oraz ararauny (również sto). Wszystko zależy oczywiście od genów, ale też od naszej opieki. Zaniedbana papuga z pewnością będzie żyć o wiele krócej.

Papużka falista

 

Dobre geny u papugi to podstawa

Geny decydują o odporności naszego ptaka, tendencji do zmian nowotworowych (lub ich braku), mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dobre geny gwarantuje mądre łączenie papug w hodowlach, czyli przede wszystkim dobieranie osobników maksymalnie różnych genetycznie. Nie ma nic gorszego ich chowy wsobne! To rozmnażanie osobników spokrewnionych, przez co w każdym pokoleniu zwiększa się ryzyko chorób genetycznych. Do rozrodu wybiera się często rodzeństwo i łączy ze sobą. To niedopuszczalne! Równie niewskazane jest łączenie chorych osobników. W przypadku, kiedy oboje rodzice mają zbliżone kłopoty zdrowotne, ich dziecko z pewnością je odziedziczy. Bardzo ważne jest też to, w jaki sposób karmiona jest matka, czy jej dieta w okresie noszenia jaj jest zdrowa i wartościowa. To samo dotyczy piskląt. Tylko zadbane i otoczone opieką zwierzaki mają szansę dobrze się rozwijać. Niedopuszczalne jest również (a jednak niestety często praktykowane) łączenie w pary zbyt młodych osobników albo dopuszczanie do zbyt częstych lęgów. Dlatego powinniśmy koniecznie wiedzieć, z jakiej hodowli pochodzi zwierzak. I zebrać na ten temat jak najwięcej informacji.

↓ POKARMY DLA PAPUG ↓

Co wpływa na długość życia papugi?

Oprócz genów liczą się również czynniki, na które zdecydowanie mamy wpływ. Pierwszym z nich jest odpowiednia dieta (przeczytaj więcej o tym, jaki wybrać pokarm dla papugi KLIK). Papużka potrzebuje diety mocno urozmaiconej. Dawajmy jej zarówno zieleninę, jak i kiełki, owoce, warzywa. Ptaki te potrzebują białka i wapnia, aby prawidłowo się rozwijać. Dlatego tak ważna jest dobrze dobrana karma, odpowiednio zbilansowana, kaloryczna, bez sztucznych wypełniaczy. Kupujmy ją w dobrym sklepie zoologicznym (w naszych sklepach oferujemy szeroki wybór karm dla papug różnych gatunków KLIK) i nie oszczędzajmy na niej. Im lepsza, czyli bardziej wartościowa, tym może być droższa. Nie kosztuje jednak majątku, a na ukochanym zwierzaku nie wolno oszczędzać. Z pewnością dobra karma nie zrujnuje naszego portfela, za to posłuży papudze. Drugim ważnym czynnikiem, wpływającym na długość życia papug, jest opieka weterynaryjna. Odwiedzajmy lekarza regularnie, by sprawdził pióra, dziób, ale również w razie czego wykrył wszelkie problemy zdrowotne. Czasami potrzebny jest specjalista od zwierząt egzotycznych, szczególnie, jeśli mamy przeczucie, że z naszym pupilem coś jest nie tak, a weterynarz ma problem z diagnozą (dowiedz się w jakiej sytuacji należy iść do weterynarza z papużką falistą KLIK).

Jak wybrać pokarm dla papug?

 

Papuga potrzebuje codziennego ruchu

Zamykanie papugi w klatce, bez względu na gatunek, jest niedopuszczalne! Ptak potrzebuje codziennego ruchu, najlepiej parogodzinnego. Oczywiście musimy odpowiednio przygotować pokój (albo mieszkanie, jeśli wypuszczamy zwierzaka na duży metraż). Okna muszą być koniecznie zamknięcie. Zasłońmy też ostre krawędzie mebli i zabierzmy wszystkie drobne przedmioty, które mogą zostać przez papugę połknięte. Pamiętajmy też, że wypuszczanie bardzo młodej i bardzo sędziwej papugi musi odbywać się niezwykle ostrożnie. Takie zwierzaki mają problem z orientacją w przestrzeni, mogą obijać się o meble, zderzyć z oknem. Nasza obecność i stała czujność są niezbędne.

↓ KLATKI I AKCESORIA DLA PAPUG ↓

Okażmy naszej papudze dużo czułości

Papugi są bardzo wrażliwymi zwierzakami. Rekordzistą na tym polu jest ara, która wymaga mniej więcej takiej opieki jak małe dziecko. W przeciwnym wypadku umrze z troski. Przemawiajmy do naszym ptaków, bawmy się z nimi, głaszczmy. Poświęcajmy im dużo czasu, pokażmy im, że bardzo je kochamy. Przecież żaden z właścicieli nie chce, by ich pupil był nieszczęśliwy, prawda?

↓ POKARMY DLA PAPUG ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu