jak-biegac-z-psem

Jak biegać z psem?

W chwile spędzane wspólnie z pupilem wkradła się rutyna? Spacery nie cieszą naszego czworonoga tak jak dawniej? To jednoznaczny sygnał, że pora coś zmienić. Świetną rozrywką dla nas i naszego psa może okazać się wspólne bieganie. Sport ten możemy uprawiać niemal z każdym czworonogiem, niezależnie od wielkości i rasy. Przed rozpoczęciem treningów powinniśmy się jednak do tego odpowiednio przygotować. Co warto wiedzieć o bieganiu z psem?

Dlaczego warto biegać z psem?

Wspólne bieganie to nie tylko alternatywa dla tradycyjnych spacerów. To przede wszystkim solidna porcja aktywności fizycznej. Większość psiaków uwielbia wszelkie sporty, dzięki którym mogą dać upust swojej energii i zaspokoić ogromną potrzebę ruchu. Zamiast leniwie wylegiwać się na kanapie, czworonogi wolą spędzać czas aktywnie. Nie można też zapominać, że dla wielu psów bieganie jest po prostu czymś naturalnym. Wszak, jakże inaczej mogłyby dogonić zwierzynę podczas polowań? Psy myśliwskie i zaprzęgowe są stworzone do takiej aktywności i musimy im ją umożliwić. Jeśli dodatkowo będziemy im w tym towarzyszyć – z pewnością będą zachwycone.

Bieganie dobrze wpłynie nie tylko na kondycję naszego czworonoga, ale też na jego psychikę. Zdarza się bowiem, że psiak, którego rozpiera energia, niszczy wszystko wokół lub stale domaga się uwagi od właścicieli. Czasami rozwiązanie tych problemów okazuje się prostsze, niż byśmy przypuszczali. Warto sprawdzić, czy po intensywnym bieganiu pies nie stanie się spokojniejszy. Ogromną zaletą wspólnego treningu jest możliwość przebywania ze swoim pupilem. W ten sposób zbliżamy się do zwierzaka i pogłębiamy łączącą nas więź. Nie zapominajmy również o korzyściach, jakie my czerpiemy z biegania z pupilem. Wspaniałe towarzystwo i dodatkowa motywacja do uprawiania sportu są nie do przecenienia!

 

Jak przygotować się do biegania z psem?

Przed przystąpieniem do biegania należy zadbać o odpowiednie przygotowanie pupila. Nie powinniśmy z dnia na dzień decydować się na intensywne treningi z psiakiem, jeśli nie jest on przyzwyczajony do uprawiania sportu. Zacznijmy więc od spokojnego truchtu. W kolejnych tygodniach stopniowo zwiększajmy dystans, jak i szybkość. Na długich trasach trzeba pamiętać o przerwach, które pozwolą odpocząć nam i pupilowi. Koniecznie zabierajmy też ze sobą wodę dla psiaka. Treningi muszą być przeprowadzane regularnie. Nie forsujmy jednak nadmiernie czworonoga. Sport ma być dla niego przede wszystkim przyjemnością.

Warto zainwestować w dobry sprzęt do biegania z psem. Do uprawiania canicrossu potrzebny będzie pas biodrowy ze smyczą wyposażoną w amortyzator. Nie obędzie się też bez odpowiednich szelek dla pupila (sprawdź, jak dobrać szelki dla psa KLIK). Wieczorami niezbędne będą akcesoria odblaskowe. Musimy pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu czworonoga przed kleszczami (przeczytaj więcej o tym, jak chronić psa przed kleszczami KLIK).

Pies, który regularnie towarzyszy nam w bieganiu, potrzebuje szczególnego żywienia. Karma dla czworonożnego sportowca musi mieć podwyższoną wartość energetyczną.

Podstawowe zasady biegania z psem

Z psem możemy biegać na różne sposoby. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak bieganie z czworonogiem przypiętym za pomocą smyczy do pasa biodrowego. Canicross, bo tak fachowo nazywa się ta dyscyplina, jest sportem zespołowym. Liczy się w nim przede wszystkim idealne zgranie się czworonoga z właścicielem. Jest to wymarzona aktywność dla psów zaprzęgowych, ale w ten sposób możemy biegać rekreacyjnie niemal z każdym pupilem. Choć to czworonóg biegnie pierwszy i nadaje tempo, w rzeczywistości musi polegać na wskazówkach wysyłanych przez nas. Z tego powodu zwierzak powinien poznać komendy, takie jak: naprzód, w prawo, w lewo, stop. Jest to niezbędne, aby mógł nas poprowadzić.

Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej trasy. Nasze normalne szlaki spacerowe przeważnie nie sprawdzą się do biegania. Należy unikać miejsc zatłoczonych. Nie najlepszym pomysłem jest też bieganie po asfalcie. Jakie miejsca wybierać więc na jogging z psem? Z dala od miejskiego zgiełku – odpowiednie będą więc łąki, pola, lasy i parki.

Każdy zdrowy pies może biegać. Czym innym jest jednak pokonanie krótkiego odcinka, a czym innym kilkunastokilometrowej trasy? Psy, podobnie jak ludzi, można podzielić na sprinterów i długodystansowców. Do tych pierwszych zaliczyć należy przede wszystkim charty, do drugich zaś psy zaprzęgowe (np. alaskan malamute i siberian husky). Niektóre czworonogi nigdy nie będą wyczynowymi sportowcami. O ile krótki trucht z buldogiem czy jamnikiem zazwyczaj nie stanowi żadnego problemu, psy te mogą nie dotrzymać nam kroku podczas maratonu. Trzeba się z tym pogodzić i dopasować aktywność do możliwości pupila. Przyjrzyjmy się więc naszemu podopiecznemu dokładnie podczas zwykłego spaceru. Czy trudno nam poskromić jego żywiołowy temperament? Jak dużo ruchu potrzebuje, by poczuć się zmęczonym? Istotny jest również stan zdrowia naszego psa. Czworonogi ze schorzeniami układu ruchu, oddechowego lub krążenia powinny unikać długotrwałego wysiłku. Pamiętajmy też, że z wiekiem spada ogólna wydolność organizmu, a wszelkie kontuzje dla seniora mogą stanowić poważny problem. Z tego względu biegi ze starszym psem lepiej ograniczyć do krótkich, dobrze znanych odcinków.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Alex
    lis 17, 2016 - 12:03 PM

    Warto zaznaczyć, że dla naszego pupila komendy w lewo, w prawo moga brzmieć bardzo podobnie, dlatego warto poczytać nieco na temat tego jak takie komendy brzmią w języku zawodowych maszerow, by pies nie miał problemów z rozróżnieniem kierunku 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu