{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Ile powinien jeść mały pies?

Psiaki drobne i ras małych potrzebują zbilansowanej i odżywczej diety, tak samo bogatej w liczne substancje, jak w przypadku przypadku pupili ras dużych i olbrzymich. Różnica jest oczywiście w wielkości posiłku. Mały york zjada nieco mniej niż owczarek niemiecki, ale tak naprawdę potrzebuje wielu takich samych składników żywieniowych, a często nawet bardziej kalorycznych. Pamiętajmy, że dietę czworonoga musimy zawsze dostosować do jego wieku, rasy, potrzeb zdrowotnych (psiak może mieć na przykład alergie) i – co jest być może najważniejsze – do trybu życia. Zupełnie inaczej odżywiamy kanapowca oraz pupila startującego w zawodach albo wykonującego ciężką pracę fizyczną. Małe psiaki też trenują albo pracują jako zwierzaki stróżujące.

Małe psy potrzebują dużo kalorii

Wydawać by się mogło, że psiaki ras małych (czyli mniej więcej do dwunastu kilo) i miniaturowych (do czterech kilogramów) powinny potrzebować o wiele mniej kalorii, ponieważ same są drobne. Nic bardziej mylnego. U małych czworonogów metabolizm jest o wiele szybszy, a zatem pożywienie jest błyskawicznie trawione. Zwierzak potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii i kilku posiłków w ciągu dnia. Warto też pamiętać, że psy ras małych o wiele szybciej dojrzewają, a zatem w ich diecie już nieomal od samego początku nie może zabraknąć ważnych substancji odżywczych, gwarantujących prawidłowy rozwój organizmu. Te drobne czworonogi mają stosunkowo długi przewód pokarmowy w stosunku do reszty ciała, ale błędem jest podawanie im w związku z tym dużych porcji jedzenia na raz. Co prawda strawią je szybko, ale miewają bardzo delikatne układy pokarmowe (sama wielkość to nie wszystko), więc zbyt duża ilość posiłku na raz może skutkować bólami brzucha, wzdęciami albo biegunką. Sposób karmienia zależy od indywidualnych cech i zapotrzebowań pupila. Niektóre małe psiaki doskonale radzą sobie z większymi porcjami karmy, serwowanymi dwa razy dziennie. Inne z kolei potrzebują czterech albo nawet sześciu mniejszych porcji w ciągu dnia (poczytaj więcej o żywieniu ras małych KLIK).

Karmienie małego psa

Najważniejsza jest oczywiście ilość kalorii, jaką psiak spożywa na co dzień. Musi być ona dostosowana do aktywności, w przeciwnym bowiem wypadku naszemu ulubieńcowi grozi przede wszystkim otyłość. W przypadku czworonogów o małych rozmiarach problem może okazać się naprawdę groźny. Delikatny układ kostno-mięśniowy nie poradzi sobie z nadmiernym ciężarem. Pojawią się kłopoty ze stawami, rosnąca bolesność w trakcie poruszania się, a nawet niemożność normalnego chodzenia. Do tego bardzo nadwyrężony jest wówczas kręgosłup. U jamników na przykład otyłość jest jednym z większych problemów i dlatego należy je karmić w sposób bardzo przemyślany (sprawdź jaką karmę wybrać dla jamnika KLIK). Otyłość to też problemy z sercem, nerkami, zmiany cukrzycowe oraz większe ryzyko wystąpienia nowotworów. Co zatem powinniśmy podawać psiakowi? Oczywiście białko pochodzenia zwierzęcego, czyli takie, które znajdziemy przede wszystkim w mięsie. Do tego nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Zdecydowanie mniej serwujemy węglowodanów, zwłaszcza cukrów. Unikajmy barwników, konserwantów, sztucznych zapychaczy. Zwierzak pokocha ich smak, ale uczynią w jego organizmie znaczne szkody, nie zapewniając przy tym żadnej sensownej porcji energii. Ostrożnie także z przysmakami. Można je podawać raz na jakiś czas, na przykład w formie nagrody, ale nigdy zamiast normalnego posiłku. Naszemu ulubieńcowi przydadzą się natomiast w diecie antyoksydanty, biotyna, L-karnityna czy kolagen.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS MAŁYCH ↓

Karma dla małego psa

W Kakadu znajdziemy karmy dedykowane specjalnie psiakom ras małych oraz miniaturowych (sprawdź, jaką karmę wybrać dla psów ras małych KLIK) . Wiele z nich jest ponadto przeznaczona dla konkretnej rasy, na przykład dla yorków, i zwiera odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze. Zawsze powinniśmy przeczytać informacje na opakowaniu, żeby przekonać się, dla jakiej grupy wagowej produkt jest przeznaczony, ale także dowiedzieć się dokładnie, jakie substancje zawiera. To szczególnie ważne, jeśli nasz pupil jest uczuleniowcem. W razie wątpliwości powinniśmy oczywiście skontaktować się z weterynarzem i ustalić konkretną dietę dla zwierzaka.

↓ KARMY DLA STARSZYCH PSÓW RAS MAŁYCH ↓

Tryb życia małych psów

Małe psiaki mają zazwyczaj mnóstwo energii, którą powinny rozładowywać. Bieganie, skakanie, długie spacery – to podstawa. W ten sposób zwierzaki spalają także kalorie i nabierają apetytu na nową porcję karmy. Codzienny ruch wzmacnia układ kostny i mięśniowy, ale również serce. Ponadto dotlenia organizm. Psiak pełny życia ma szansę wyszaleć się na spacerze (i w ten sposób nie zdemoluje nam potem mieszkania). Bardzo dobrym pomysłem jest wspólna zabawa psiaka i właściciela. Doskonale wpływa nie tylko na kondycję zwierzaka (i przy okazji naszą), ale jest też doskonałą okazją do pogłębienia relacji z pupilem i okazania mu swojej miłości.

↓ KARMY DLA PSÓW RAS MAŁYCH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu