Jaką karmę wybrać dla jamnika?

Jaką karmę wybrać dla jamnika?

Jamniki zaliczamy do ras małych. Są to bardzo ruchliwe psy, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię. Z drugiej jednak strony, wiele jamników ma problemy z nadwagą, której przyczyn szukać trzeba zapewne w przekarmianiu, któremu sprzyja słynny apetyt tych psów.

Karmy dla psów ras małych

Biorąc pod uwagę przynależność do grupy wagowej, najwłaściwszym wyborem będzie rzecz jasna karma dla psów ras małych. Można oczywiście podawać im karmę dla psów wszystkich ras, ale mniej odpowiada ona potrzebom żywieniowych jamników, no i ma większe granulki.

Wielkość krokietów ma drugorzędne znaczenie, w przeciwieństwie do składu karmy. Jak już się rzekło, jamniki są bardzo ruchliwe, co jest właściwie cechą większości psów małych ras. Ponadto, im mniejszy pies, tym mniej korzystny stosunek masy ciała do jego powierzchni, co przyczynia się do większej utraty ciepła. To dlatego karmy dla psów ras małych są zwykle bardziej kaloryczne od produktów przeznaczonych dla przedstawicieli innych grup wagowych.

Nie jest to wszakże jedyna ważna cecha produktów opracowanych z myślą o małych rasach. W porównaniu z kamami dla ras średnich, dużych czy olbrzymich mają mniejszą koncentrację składników pokarmowych, co wynika z wielkości układu pokarmowego w stosunku do masy ciała. Ponadto małe rasy rosną szybciej szybciej dojrzewają i karma musi być do tempa wzrostu dostosowana, ale to dotyczy oczywiście karm dla szczeniąt małych ras.

Karmy dla psów z nadwagą ras małych

Musimy jednak wziąć pod uwagę kondycje naszego pupila. Niestety jamniki słyną z łakomstwa i miewają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W przypadkach powinniśmy zwrócić uwagę na karmy dla psów z nadwagą. Tego typu produkty również znajdziemy wśród karm dla psów małych ras.

Karmy dla szczeniąt i seniorów ras małych

Ważny jest również wiek naszego jamnika. Wiadomo, że szczeniętom podajemy inny produkt niż psom dorosłym lub starszym. Rzecz jasna oferta karm dla psów ras małych obejmuje również jedzenie dla wszystkich trzech grup wiekowych: szczeniąt, dorosłych i seniorów.

Karmy dla jamników

Specjalistycznych produktów, opracowanych wyłącznie z myślą o jamnikach znajdziemy na rynku niewiele. Produkuje je między innymi Royal Canin i Eukanuba. Jeśli bardzo zależy nam na tym, by podawać naszemu psu karmę wyłącznie dla jamników, śmiało możemy je kupować. Nie jest to jednak konieczne – wystarczy dobrej jakości karma dla ras małych.

Mokre karmy dla jamników

Dotychczas mówiliśmy sobie wyłącznie o suchych karmach dla psów, które mają najwięcej zalet. Między innymi są wygodne w użyciu i sprzyjają higienie jamy ustnej, czego nie można powiedzieć o karmach mokrych. Dlatego te drugie lepiej jest traktować jako urozmaicenie diety jamników niż je podstawa.

Mokre karmy, choć bardziej urozmaicone pod względem smakowym, są mniej zróżnicowane ze względu na potrzeby żywieniowe psów. Na pewno nie znajdziemy wśród nich karm dla jamników, choć trafiają się produkty opracowane z myślą o małych rasach.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu