Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Niewielkie rozmiary, nienaganna prezencja i ujmujący charakter – psy ras małych i miniaturowych nie bez powodu należą do najpopularniejszych domowych pupili. W opiece nad nimi bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie żywienie. Jak karmić psy małych ras? O czym pamiętać, wybierając karmę dla czworonożnych miniaturek?
Do psów ras małych zaliczane są wszystkie czworonogi, których waga w wieku dorosłym nie przekracza 10 kg. Czasami dodatkowo wyróżnia się jeszcze grupę psich miniaturek, o docelowej masie poniżej 5 kg. Grupa psów ras małych i miniaturowych jest więc dość duża i zróżnicowana. Należą do niej nie tylko psy ozdobne i do towarzystwa, takie jak yorkshire terriery, pekińczyki, cavalier king charles spaniele czy maltańczyki, ale również czworonogi myśliwskie, np. jamniki czy foksteriery szorstkowłose. Wszystkie psy ras małych mają jednak szereg wspólnych cech, determinujących ich potrzeby żywieniowe.
Niewielkie czworonogi charakteryzuje przede wszystkim szybkie tempo metabolizmu i wysokie zapotrzebowanie na energię. Ze względu na małą pojemność żołądka nie są one jednak w stanie spożyć jednorazowo dużych porcji pokarmu. Potrzebują zatem skoncentrowanego pożywienia. Przewód pokarmowy małych psów jest dosyć wrażliwy, dlatego w ich diecie nie powinny znajdować się produkty ciężkostrawne i często wywołujące dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Spory wpływ na żywienie czworonożnych miniaturek ma ich uzębienie. Drobne zęby nie są w stanie poradzić sobie z bardzo twardymi lub dużymi elementami. U małych psiaków widoczna jest też spora tendencja do odkładania się kamienia nazębnego. Stąd tak istotne jest, by serwowana im karma wspomagała profilaktykę dentystyczną. Odradza się żywienie małych zwierzaków wyłącznie mokrymi karmami, które nie pozwalają na mechaniczne oczyszczanie uzębienia z osadu.
↓ MOKRA KARMA DLA PSÓW RAS MAŁYCH ↓
Psy małych ras z reguły podchodzą do wyboru pożywienia z dużą starannością. Ich wyrafinowany gust kulinarny sprawia, że są dosyć wybredne. Aby zachęcić je do pałaszowania posiłków, należy podawać im pokarmy o dużych walorach kulinarnych, odznaczające się intensywnym zapachem, oryginalnym smakiem czy nietypową formą. W roli przekąsek wyostrzających apetyt warto stosować zwłaszcza aromatyczne wilgotne specjały, o miękkiej konsystencji.
Planując dietę dla psów ras małych, nie powinniśmy zapominać o predyspozycjach do chorób obserwowanych w tej grupie czworonogów. Przedstawiciele niewielkich ras niejednokrotnie cierpią z powodu chorób układu krążenia i moczowego. Miewają też problemy ze skórą i sierścią. W ich jadłospisie nie może zatem zabraknąć dodatków funkcjonalnych, wspierających newralgiczne obszary organizmu.
Małe czworonogi dojrzewają znacznie szybciej, a starzeją się wolniej, niż ich więksi kuzyni. Zaleca się, by karmy dla dorosłych psów otrzymywały już od 10. miesiąca życia. Przejście na dietę dla seniorów jest natomiast niezbędne, dopiero gdy zwierzaki ukończą 12. rok życia.
Karmy dla psów ras małych odznaczają się specjalną recepturą, będącą odpowiedzią na ich wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Produkty tego typu są wysokoenergetyczne i wysokobiałkowe. Cechuje je również duża smakowitość i strawność. Często stosuje się w nich aromatyczne dodatki, np. zioła, które intensyfikują psie doznania kulinarne. Dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego czworonożnych miniaturek w pożywieniu zwykle zwiększa się udział błonnika. Suche karmy dla małych psów wyróżniają się także drobną granulacją, dostosowaną do wielkości zębów i szczęk zwierzaków. Dzięki temu są łatwe w pobieraniu i pozwalają psiakom czerpać maksimum przyjemności z jedzenia. Chrupiące granulki mają też specjalną teksturę i wyjątkowy kształt, a co za tym idzie – pozwalają oczyszczać zęby w trakcie gryzienia. W karmach dla psów ras małych i miniaturowych nie brakuje również dodatków wspomagających funkcjonowanie organizmu i wspierających profilaktykę zdrowotną. Znaleźć można w nich m.in.: oleje rybne (poprawiające stan skóry i sierści), L-karnitynę (korzystnie oddziałującą na serce i zapobiegającą nadmiernemu przybieraniu na wadze), polifosforany (wiążące wapń znajdujący się w ślinie i ograniczające narastanie kamienia nazębnego), prebiotyki (stymulujące odporność i regulujące pracę przewodu pokarmowego). Zbilansowany poziom wapnia i fosforu w pożywieniu chroni psiaki przed chorobami układu moczowego.
Oprócz karm dedykowanych psom ras małych i miniaturowych w diecie niewielkich podopiecznych możemy wykorzystać różne gotowe formuły żywieniowe. Zazwyczaj bardzo dobrze sprawdzą się receptury o podwyższonej wartości energetycznej (active). Można sięgnąć również po pokarmy przeznaczone dla psów wybrednych lub wrażliwych. Godne polecenia dla psów małych ras są karmy hipoalergiczne, bezzbożowe i bezglutenowe, które nie obciążają delikatnego przewodu pokarmowego. W celach profilaktycznych można stosować karmy stomatologiczne. Jeśli nasz pupil jest obdarzony piękną, długą sierścią, warto serwować mu pokarm wzmacniający szatę i skórę. Dla najpopularniejszych małych czworonogów z pewnością bez problemu znajdziemy także pokarmy dedykowane rasie (np. dla yorkshire terrierów).
↓ SUCHA KARMA DLA PSÓW RAS MAŁYCH ↓
Kliknij, aby zobaczyć więcej karm dla psów ras małych w e-sklepie Kakadu »
Zdjęcie: © Phanuwat Yoksiri — istockphoto.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pierwszą obrożę dla psa z reguły nabywamy, gdy ten jest jeszcze małym szczeniakiem. Z zakupem tym nie ma zresztą co zwlekać – im szybciej nauczymy pupila chodzić na smyczy, tym...
Małych piesków jest coraz więcej. Przybywa ich zwłaszcza w miastach, gdzie dla dużych przedstawicieli psiego rodu często brakuje miejsca. Z tego powodu postanowiliśmy rozszerzyć naszą ofertę o nową karmę, która...
Najczęściej spotykaną alergią u psów jest alergia pokarmowa, czyli uczulenie na pewne składniki diety. Takie zwierzaki powinny być odpowiednio żywione. Objawami alergii pokarmowej mogą być uporczywy świąd, biegunka i wymioty....