Dlaczego trzeba sprzątać po swoim psie?

Dlaczego trzeba sprzątać po swoim psie?

Coraz więcej właścicieli psiaków przekonuje się do tego, że odchody zostawione przez pupila to także ich sprawa i że trzeba je sprzątać. W przeciwnym razie niedługo będziemy mieli wszystkie trawniki, a nawet brzegi chodników usmarowane psimi kupami. Nie mamy ochoty po czymś takim chodzić, prawda? A tym bardziej nie mają na to ochoty ludzie, którzy sami w ogóle nie mają psiaków i do tego tematu podchodzą jeszcze bardziej radykalnie. Wspólną przestrzeń należy sprzątać, a ponieważ kudłacz sam z siebie nie pozbiera odchodów, bo nie jest do tego zdolny, obowiązek spoczywa na nas. Nie dotyczy to zresztą wyłącznie psich kup, ponieważ nasze psiaki mogą brudzić również w inny sposób. Zwierzęta mają to do siebie, że ślinią różne rzeczy, wymiotują, zostawiają sierść, mogą coś popsuć. O ile we własnym domu to do nas należy decyzja, czy chcemy mieszkać w kompletnym bałaganie, czy jednak weźmiemy się za sprzątanie, o tyle zostawienie w dobrym stanie miejsc publicznych jest naszym obowiązkiem.

Koprofagia – dlaczego pies zjada odchody?

Przepisy, czyli co nam grozi, jeśli nie posprzątamy po psie

Na terenie naszego kraju przepisy dotyczące sprzątania po swoim psie nie są jednolite. Każda gmina ma prawo ustalić własne regulacje w tej sprawie i stąd takie różnice na terenie całej Polski. Uchwała rady gminy na danym obszarze decyduje o tym, czy niesprzątnięcie po psiaku może nas sporo kosztować, czy też z punktu widzenia prawa ujdzie nam jednak na sucho. Różne są też wysokości mandatów, bo te również ustala każda gmina. Czasem jest to koszt dwustu złotych, kiedy indziej nawet pięciuset. Taki wydatek mocno zaboli nas finansowo, więc lepiej uważać. Przepisy oczywiście to jedna sprawa, a zwykła przyzwoitość i szacunek wobec innych ludzi i zwierzaków to drugie. Powinniśmy zawsze sprzątać po swoim psie, nawet jeśli żyjemy na terenie gminy, która nie przewiduje kar finansowych za tego typu zachowanie.

Dlaczego należy sprzątać odchody swojego psa?

Oprócz wymienionych wyżej powodów natury moralnej, dochodzą jeszcze bardzo ważne kwestie higieny. Estetyczny wygląd miejsc publicznych to jedna sprawa, a zdrowie innych ludzi, a także zwierzaków to już odmienna kwestia. Odchody naszych ulubieńców mogą zawierać różne szkodliwe bakterie, larwy pasożytów, dorosłe formy pierwotniaków. Najbardziej narażone są dzieci oraz inne psiaki (i nie tylko psiaki). Poprzez kontakt z błonami śluzowymi drobnoustroje mogą przenikać do organizmu tego, kto taką psią kupę napotka. W ten sposób bardzo łatwo zarazić się na przykład tasiemcem. Wystarczy bliższy kontakt z odchodami. Pupile zapewne przybliżą do nich nos albo wręcz je poliżą, nie wspominając już o psiakach, które uwielbiają zjadać cudze kupy. Nie chcemy, aby nasz zwierzak wrócił ze spaceru zarażony, prawda? W takim razie sami przyczyńmy się do utrzymania chodników i trawników w stanie niezanieczyszczonym. Taki sam problem jest z dziećmi, które muszą wszystkiego dotknąć, zbadać, a potem zapominają się i palce trafiają do buzi. Wystarczy, że zrobią to raz, a i tak mogą się zarazić różnymi paskudnymi chorobami.

Jak sprzątać odchody po psie?

W sklepach zoologicznych Kakadu dostaniemy wszystkie niezbędne akcesoria, aby posprzątać po swoim psie, kiedy zostawi odchody w miejscu publicznym, czyli na dobrą sprawę wszędzie poza naszym domem. Co nam się przyda? Możemy sięgnąć po gotowy zestaw, to bardzo wygodne rozwiązanie. W skład takiego zestawu wchodzi komplet woreczków na odchody, łopatka lub zbieraczka oraz rękawiczki. Nigdy nie sprzątajmy odchodów gołymi rękami, to bardzo nieestetyczne i niehigieniczne. Jeśli nie mamy akurat pod ręką rękawiczek, przyda się nawet zwykła chusteczka albo torebka foliowa (w lecie nadadzą się nawet duże liście). Gotowe i przeznaczone do tego akcesoria są jednak najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Zabierajmy je ze sobą na każdym spacer, niech wejdzie nam w nawyk zbieranie wszystkich nieczystości, które pozostaną po naszym pupilu. Jeśli w okolicy, gdzie wyprowadzamy psiaka, nie ma specjalnych pojemników na psie odchody ani nawet zwykłego kosza na śmieci, warto zaopatrzyć się także w specjalny pojemnik na kupy i wyrzucać je po odbyciu całego spaceru. W sklepach zoologicznych dostaniemy również wygodne komplety woreczków w opakowaniu, które przypina się do psiej obroży, szelek albo smyczy.

Sprzątanie po swoim psie powinno obejmować też sprawy niezwiązane wyłącznie z odchodami. Nasze zwierzaki brudzą na różne sposoby, tak samo jak ludzie. Wymiociny czy wyczesywane kłęby sierści zabierzmy ze sobą i wrzućmy do śmietnika, aby nie stały się wylęgarnią pasożytów, bakterii i wirusów, ale też ze względów estetycznych. Nikt z nas nie ma ochoty, aby jego okolica, gdzie wychodzi pobawić się ze zwierzakiem i zrelaksować się przypominała wysypisko śmierci lub szambo, prawda?

↓ WORECZKI NA PSIE ODCHODY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © imagineilona — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu