Dlaczgo koty lubią pudełka?

Dlaczego koty lubią pudełka?

Chcesz przywołać do siebie kota? Zamiast liczyć na to, że posłusznie przybiegnie na dźwięk swojego imienia, poszukaj pudełka i postaw je na podłodze. Usiądź spokojnie i czekaj, aż twój kot pojawi się znienacka i z wyrazem triumfu na pyszczku wskoczy do środka. Co tu dużo mówić, koty po prostu kochają pudełka. Ale właściwie – dlaczego?

Kotem kieruje instynkt łowcy

Z jednej strony zamiłowanie to wydaje się być nad wyraz tajemnicze. Z drugiej jednak – tak naprawdę wystarczy dobrze poznać potrzeby i zwyczaje mruczków, aby zrozumieć, że uwielbienie, jakim koty darzą pudełka, nie jest czymś niewytłumaczalnym.

Kot to przede wszystkim drapieżnik i łowca. Nieważne, czy to domowy piecuch, czy lew pilnujący swojego rewiru na sawannie. Każdy kotowaty poluje. A jak wiadomo: polowanie wiąże się z koniecznością obserwowania ofiary z ukrycia i ruszenia w pogoni za nią w odpowiednim momencie. Lew może schować się w wysokiej trawie czy za drzewem. Kot domowy ma do dyspozycji szafki, umywalki, kosze na bieliznę i właśnie pudełka.

Kartony dają kotu schronienie, osłaniając go niemal ze wszystkich stron. Jeśli coś zechce go zaatakować, będzie musiało to zrobić, korzystając z jedynej nieosłoniętej strony – strony, której od środka bacznie przygląda się łowca. Pudełko daje więc kotu możliwość kontrolowania tego, co dzieje się w otoczeniu, bez ryzyka, że niespodziewanie zostanie zaatakowany.

Kot chce mieć poczucie bezpieczeństwa

Kocia fascynacja pudełkami ciekawi nie tylko zwykłych śmiertelników, ale i środowisko naukowe. Etolog Claudia Vinke z holenderskiego Uniwersytetu w Utrechcie postanowiła dokładniej zanalizować przyczyny takiego zachowania. Za „obiekty badawcze” posłużyły nowo przybyłe do schroniska koty. Dziesięciu osobnikom zaoferowano pudełka, dziewięć musiało obyć się bez nich.

Okazało się, że mruczki, które miały do dyspozycji kartony, zdecydowanie szybciej zaadaptowały się do nowego otoczenia. Największe różnice w zachowaniu wystąpiły po 3-4 dniach – poziom stresu (mierzony w oparciu o profesjonalną skalę Kessler and Turner Cat-Stress-Score) kotów z dostępem do kartonów był o wiele niższy niż u ich bezpudełkowych towarzyszy. Poziom ten wyrównał się u obu grup dopiero po 14 dniach [1].

Jak przeczytać można w książce autorstwa Dennisa C. Turnera „The Domestic Cat: The Biology of its Behaviour” („Kot domowy: biologia jego zachowania”), ukrywanie się w pudełku jest sposobem na ucieczkę przed… problemami [2]. Mruczki nie wypracowały strategii na rozwiązywanie konfliktów w stadzie (zresztą, ogólnie można stwierdzić, że koty raczej marnie radzą sobie w grupie), wolą więc ich po prostu unikać.

W pudełku kotu jest cieplej

Nie bez powodu do kota przywarło określenie „piecuch”. Mruczki lgną do wszelkich źródeł ciepła, a latem uwielbiają się wylegiwać na rozgrzanym dachu (w przeciwieństwie do psów, które przed słońcem ukrywają się na wszelkie możliwe sposoby i szukają najchłodniejszych miejsc – jest to jeden z powodów, dla których kopią dołki w ogrodzie).

Koty mają wyższą temperaturę ciała niż ludzie, i właśnie w wyższych temperaturach czują się bardziej komfortowo. Żeby ograniczyć utratę przyjemnego ciepła, zwijają się w kłębek. Jego utrzymanie dodatkowo ułatwiają wszelkie ograniczone przestrzenie, a więc i ciasne pudełka.

[1] www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168159114002366

[2] www.wired.com/2015/02/whats-up-with-cats-and-boxes/?mbid=social_fb

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu