czy papuzka i kanarek moga zyc w jednej klatce

Czy papużka i kanarek mogą żyć w jednej klatce?

Wszystko zależy od charakterów i osobowości obu ptaków. Zdarza się, że kanarek i papuga zgodnie zamieszkują wspólną klatkę, jednak ze względu na różnice pomiędzy tymi gatunkami, zawsze lepiej będzie trzymać je osobno. Pamiętajmy, że kanarki i papugi mają różne potrzeby i preferencje, a od ich zaspokojenia zależy dobre zdrowie i samopoczucie naszych pupili.

Czy papugi lubią towarzystwo innych ptaków?

Papugi to stworzenia towarzyskie i zwykle bez problemu akceptują innych pierzastych kolegów. Pod warunkiem, że były do nich wcześniej przyzwyczajone, najlepiej od małego. Im dłużej papuga była jedynakiem, tym trudniej będzie jej zaakceptować pojawienie się innego ptaka w swoim otoczeniu. Tym bardziej, jeśli intruz wprowadzi się wprost do jej klatki.

Łączenie papugi z kanarkiem nie jest dobrym pomysłem, chociażby ze względu na różnice w gabarytach obu ptaków. Kanarki są drobne i delikatne (poznaj historię hodowli kanarków KLIK), natomiast papugi większe i znacznie silniejsze. Pamiętajmy również, że papugi bywają zadziorne, a czasem nawet agresywne i mogą wyrządzić kanarkowi niemałą krzywdę. Jako ta silniejsza, papuga może dokuczać mniejszemu koledze, dziobać jego nogi lub głowę, podszczypywać go i szarpać za piórka.

Instynkt terytorialny i walka o pokarm

Powodem takiego zachowania może być silny instynkt terytorialny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dla papugi klatka jest jej domem i azylem, w którym czuje się pewnie i bezpiecznie. Ptak traktuje klatkę jako swoje terytorium i niewykluczone, że zachowa się wrogo wobec niechcianego intruza. Niekiedy instynkt terytorialny papugi rozciąga się poza kraty klatki, na cały pokój, w którym przebywa. Zdarza się, że latająca po pomieszczeniu papuga gania i atakuje drugiego ptaka.

Inną przyczyną niesnasek pomiędzy papugą, a kanarkiem może być walka o pożywienie (dowiedz się co lubią jeść papugi KLIK). Papuga na pewno spróbuje przywłaszczyć sobie obiad kanarka, a ten wcale nie musi przyjmować tego ze spokojem. Niektóre kanarki bywają wojownicze i nie zniosą bezczelnego zachowania papugi. A stanowczy sprzeciw kanarka na pewno doprowadzi do bójki.

Delikatna natura kanarka

Przyjmijmy, że nasza papuga jest wyjątkowo spokojna i przyjacielska. Nie zaczepia innych ptaków, nie dziobie, a wręcz bardzo lubi ich towarzystwo. Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji nie będzie żadnych problemów. Nie możemy jednak zapominać o tym, jak delikatny i wrażliwy jest kanarek. Niestety nie przepada on za towarzystwem ptaków innych gatunków, szczególnie tych większych od siebie. Nawet przyjaźnie nastawiona papuga może przerażać kanarka i stresować go swoim głośnym zachowaniem. Papuga, spuszczona z oka właściciela, będzie próbowała podjadać pokarm kanarka. Może również krępować go i ograniczać jego przestrzeń wewnątrz klatki.

Kanarek pozbawiony cichego i bezpiecznego kąta jest zestresowany i rozdrażniony. Brakuje mu spokojnego miejsca, w którym mógłby się schować. A to z pewnością odbije się na delikatnym zdrowiu kanarka i jego samopoczuciu. Stanie się bardziej chorowity, straci apetyt i chęć kontaktu z właścicielem.

Jak oswoić papugę z kanarkiem?

Trzymanie papugi i kanarka w osobnych klatkach to rozwiązanie o wiele lepsze i bezpieczniejsze. Oba ptaki będą miały swoje własne terytoria, nikt nikomu nie będzie podkradał posiłków i podszczypywał piórek. Dobrze jednak, aby ptaki zaprzyjaźniły się ze sobą na tyle, by tolerować się i nie atakować podczas wspólnego latania po pokoju. W tym celu należy oba ptaki ze sobą zapoznać, ustawiając klatki w tym samym pomieszczeniu, ale nie za blisko siebie. Chodzi o to, aby papużka i kanarek mogły się słyszeć i widzieć. Z czasem klatki można trochę do siebie zbliżyć. Oba osobniki muszą mieć trochę czasu, aby się lepiej poznać i przyzwyczaić do swojej obecności. Jeśli żadne z nich nie zachowuje się nerwowo i nie zdradza żadnych oznak strachu czy stresu można zacząć je razem wypuszczać.

Pamiętajmy jednak, by nigdy nie spuszczać ich z oka i pozostawiać bez opieki. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, a nawet drobny konflikt pomiędzy ptakami może zakończyć się tragicznie. Należy uważnie obserwować ich zachowanie w pokoju, jeśli nie próbują sobie dokuczać i robić krzywdy, nie ma przeszkód, by ptaki dalej latały razem.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu