czy mozna karmic psa surowym miesem

Czy można karmić psa surowym mięsem?

Skąd wziął się pomysł karmienia psów surowym mięsem? Czy w dobie powszechnie dostępnych gotowych karm dla psów powinniśmy jeszcze żywić je surowym mięsem, podrobami lub kośćmi? Temat ten wzbudza wiele kontrowersji i to zarówno pośród właścicieli, jak i samych weterynarzy. Zdaniem niektórych surowe mięso szkodzi zwierzakom, inni zaś utrzymują, że żywienie psów surowizną jest niezwykle korzystne dla ich zdrowia. Czy warto wprowadzić surowe mięso do diety naszego czworonoga?

Czy pies może jeść surowe mięso?

Każdy pies, bez względu na rasę i setki lat udomowienia, wciąż jest drapieżnikiem. Jego dzicy kuzyni po dziś dzień żywią się wyłącznie surowym mięsem, skórą, kośćmi oraz podrobami zwierząt, które upolują. Potrzeby żywieniowe naszych domowych czworonogów wcale nie różnią się od potrzeb wilków czy innych dzikich psowatych. Układ pokarmowy tych zwierząt wygląda bardzo podobnie i przystosowany jest do trawienia pokarmu tego samego rodzaju. W większości przypadków nie ma więc żadnych przeciwwskazań, by nasze psy odżywiały się dokładnie tak, jak ich krewni. Ani wiek, ani rasa zwierzaka nie są przeszkodą, by przestawić go na specjalną dietę BARF, której podstawę stanowi właśnie surowe produkty odzwierzęce.

Warto dodać, że metoda ta może sprawdzić się zarówno w przypadku aktywnych psów sportowych lub pracujących, typowych kanapowców, suk ciężarnych, karmiących, szczeniąt oraz emerytów. O ile nasz pupil nie jest alergikiem albo nie cierpi na chorobę wymagającą specjalistycznej diety weterynaryjnej, możemy bez obaw przestawić go na BARF. Oczywiście wymaga to pewnych przygotowań, nowy jadłospis należy bowiem opracować pod kątem wieku, wagi oraz potrzeb czworonoga.

Dieta BARF dla psa

Co to jest BARF i na czym polega? Mówiąc najogólniej, jest to metoda żywienia psów i kotów opierająca się na surowych produktach mięsnych i kostnych, z niewielkim dodatkiem sezonowych warzyw, owoców oraz nabiału. Sam termin BARF jest skrótem od angielskiego wyrażenia Biologically Appropriate Raw Food, oznaczającego „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”. Co to znaczy, że jedzenie jest biologicznie odpowiednie? Otóż głównym założeniem BARF jest to, że nasze domowe czworonogi powinny jeść wyłącznie taki pokarm, do którego pobierania i trawienia przystosowała je natura. Chodzi tu więc przede wszystkim o surowe mięso, podroby, kości a także nadtrawione fragmenty roślin.

MOKRA KARMA DLA PSA

Jakie są korzyści z diety BARF?

Zwolennicy diety BARF wymieniają cały szereg potencjalnych zalet płynących ze stosowania tej metody. Po pierwsze, zwierzak żywiony w ten sposób otrzymuje wyłącznie taki pokarm, do którego został biologicznie i anatomicznie przystosowany. Treść pokarmowa jest zaś lepiej przyswajalna przez organizm, dzięki czemu odchody zwierzaka są bardziej zwarte, a ich zapach mniej intensywny i odstręczający.

Po drugie, dieta BARF daje nam możliwość kontrolowania tego, co trafia do miski pupila. To my decydujemy o formie i składnikach posiłku oraz o tym, z jakiego źródła je pozyskujemy. Dzięki temu możemy wyeliminować wszelkie wypełniacze, w rodzaju zbóż, ryżu lub ziemniaków. Unikamy także szkodliwych konserwantów oraz wzmacniaczy smaku i aromatu (poczytaj więcej o domowym jedzeniu dla psa kontra gotowa karma ze sklepu KLIK)

Po trzecie, prawidłowo zbilansowane posiłki zawierają naturalne enzymy, witaminy oraz minerały wpływające kondycję czworonoga. Psy na diecie BARF cieszą się, na przykład zdrową skórą oraz gęstą, błyszczącą sierścią.

Po czwarte, rozszarpywanie mięsa i gryzienie kości zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, poprawia stan uzębienia i sprawia, że pies ma dużo świeższy oddech.

Po piąte, posiłki składające się z surowego mięsa, podrobów, owoców i warzyw mają większą objętość, więc wypełniają psi żołądek dając uczucie sytości. Jedzenie to nie pęcznieje w żołądku, co znacznie zmniejsza ryzyko skrętu żołądka u ras predysponowanych do tej przypadłości. Surowina przywraca także naturalne pH żołądka, dzięki czemu pies lepiej radzi sobie z trawieniem kości oraz innych produktów zwierzęcych.

↓ WETERYNARYJNA KARMA DLA PSA ↓

O czym pamiętać karmiąc psa surowym mięsem?

Dieta BARF, podobnie jak każda inna, rządzi się pewnymi zasadami. Przestawiając psa na nowy jadłospis, będziemy musieli zatroszczyć się przede wszystkim o opracowanie odpowiednich posiłków i zbilansowanie całej diety. Na początku może to sprawiać kłopoty, ale z czasem nabierzemy wprawy. Pamiętajmy także, by pozyskiwać mięso wyłącznie z pewnych źródeł, przebadanych pod kątem obecności wirusów i pasożytów. Dla bezpieczeństwa pupila warto przemrozić mięso lub przed podaniem sparzyć je wrzątkiem.

Jakie mięso można podawać psu? Właściwie każde z wyjątkiem wieprzowiny, której niestety nie bada się na obecność wirusa choroby Aujeszkyego. Jest to niezwykle choroba niezwykle groźna dla zwierząt, która zwykle kończy się ich śmiercią.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title


Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu