Sklep online
Sklep online

Gorączka u psa - jak rozpoznać wysoką temperaturę?

Gorączka u psa może mieć wiele różnych przyczyn. Często bywa objawem przeziębiania albo innych, poważniejszych chorób, ale może też pojawić się pod wpływem silnego stresu lub jako reakcja na szczepienie. Dziś podpowiemy, jak rozpoznać objawy gorączki u psa, jak zmierzyć mu temperaturę i co zrobić, by pomóc pupilowi przetrwać ten stan!

Ile wynosi prawidłowa temperatura u psa?

Co ciekawe, nie każdy pies ma taką samą temperaturę. Naturalna ciepłota ciała czworonoga zależy od jego wieku oraz wielkości. Szczenięta mogą mieć znacznie obniżoną temperaturę, z racji niewykształconych mechanizmów termoregulacji organizmu. Temperatura ciała osesków może wynosić nawet 34°C, a w ciągu kilku kolejnych dni po narodzinach wzrasnąć do około 37°C. Dopiero w czwartym tygodniu życia temperatura ciała szczeniąt osiąga wartość prawidłową dla dorosłego osobnika.

A jednak i pośród dorosłych psów można znaleźć pewne różnie. Okazuje się, że psia temperatura zależy również od jego rasy, wielkości oraz cech indywidualnych. Prawidłowe wartości oscylują w granicach:

 • 38,5°C - 39°C dla psów ras małych i miniaturowych,
 • 38°C - 39°C dla psów ras średnich,
 • 37,5°C - 39°C dla psów ras dużych i olbrzymich.

A zatem normalna temperatura ciała zdrowego psa może wynosić od 37,5 do nawet 39°C. Kiedy zatem można mówić o gorączce u psa?

Gorączka u psa - ile wynosi podwyższona temperatura?

Każdy opiekun powinien mieć przynajmniej ogólne pojęcie o psiej fizjologii, a przynajmniej o tak podstawowych aspektach, jak normalna temperatura ciała u psa. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć wszelkie odchylenia od normy i wyłapać każdeą zmianę w zachowaniu czy wyglądzie pupila. Podczas jednej z kontrolnych wizyt warto poprosić weterynarza o zmierzenie temperatury, kiedy stan pupila jest w normie i zanotować sobie poprawną wartość. Notatki te będzie można wykorzystać później, gdy ze zdrowiem pupila zacznie dziać się coś niedobrego. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić i jaka temperatura to już gorączka?

Kiedy temperatura ciała psa przekroczy wartość 39,5°C, możemy mówić o stanie podgorączkowym. Nie zagraża on życiu czworonoga, ale na tym etapie powinniśmy już zwracać baczną uwagę na jego samopoczucie i cały czas kontrolować temperaturę. Za wysoką gorączkę uznaje się temperaturę od 40°C do 42°C. Trzeba pamiętać, że górna granica to wartość na poziomie krytycznym, a dalszy wzrost temperatury może stanowić poważne zagrożenie dla życia psa. Gorączka na poziomie 43°C powoduje trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Temperatura psa - objawy towarzyszące

Pies o właściwej temperaturze ciała jest wesoły i cieszy się dobrym apetytem. Nos psa jest mokry i zimny, język różowy, a oczy błyszczące. Podwyższona temperatura wpływa jednak na cały organizm psa oraz jego ogólne samopoczucie. Dlatego spostrzegawczy opiekun będzie mógł zauważyć pierwsze objawy gorączki u psa, jeszcze zanim zmierzy jego temperaturę. Symptomami świadczącymi o wyższej temperaturze u psa są:

 • suchy i ciepły nos,
 • matowe i/lub czerwone oczy,
 • senność i osłabienie,
 • silne pragnienie,
 • brak apetytu,
 • dreszcze,
 • brak energii i chęci do ruchu.

Dodatkowo podczas gorączki mogą wystąpić wymioty albo biegunka. Często towarzyszy jej także podwyższone tętno (ponad 100 u psów średnich czy dużych oraz ponad 120 u małych psów), kaszel oraz charakterystyczne dyszenie. Psy z gorączką miewają też bardzo ciepłe w dotyku uszy, a przy bardzo wysokiej temperaturze mogą wystąpić omdlenia, drgawki, a nawet utrata przytomności. Jak mierzyć psu temperaturę?

Jak sprawdzić gorączkę u psa? Czy pies ma gorączkę?

Temperaturę u psa można mierzyć na dwa sposoby. Pierwszy z pomiarów, bardziej tradycyjny, wykonuje się doodbytniczo, za pomocą elektrycznego termometru z elastyczną końcówką. Przed badaniem można nasmarować końcówkę termometru wazeliną, gliceryną lub oliwką, by ograniczyć dyskomfort zwierzęcia. Następnie termometr należy wsunąć do odbytnicy czworonoga, na głębokość około 2,5 cm. Większość psów buntuje się przeciwko takim zabiegom, więc warto mieć do pomocy drugą osobę, która przytrzyma pupila. Miarodajny wynik uzyskamy po około 1 minucie.

Druga metoda jest znacznie prostsza i zupełnie nieinwazyjna, ale wymaga nieco bardziej nowoczesnego sprzętu. Za pomocą specjalistycznego termometru weterynaryjnego możemy zbadać temperaturę bezdotykowo lub w uchu. Takie nowoczesne narzędzia pozwalają łatwo i szybko sprawdzić, czy nasz pies nie ma gorączki. Warto mieć je pod ręką zwłaszcza w przypadku bardzo delikatnych i nerwowych czworonogów.

Jak obniżyć wysoką temperaturę ciała psa?

Kiedy wiemy lub podejrzewamy, że nasz zwierzak ma wysoką gorączkę, powinniśmy przede wszystkim skontaktować się z gabinetem weterynarii. Powstrzymajmy się od podawania psu jakichkolwiek leków, zwłaszcza tych przeznaczonych dla ludzi. Niestety wszelkie ludzkie lekarstwa, takie jak paracetamol czy ibuprofen mogą jedynie jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzęciu. Odpowiednie dla psa leki przeciwgorączkowe przepisze weterynarz, dlatego to do niego należy udać się z chorym psem. Lekarz dokładnie zbada psa i ustali przyczynę gorączki, a dopiero na tej podstawie dobierze właściwe leczenie. Jeśli gorączce towarzyszą inne objawy, należy powiadomić o nich weterynarza.

Jedynym bezpiecznym sposobem na zbicie gorączki u psa w domowych warunkach jest schładzanie jego ciała. Możemy robić to za pomocą:

 • zimnych okładów – aby nieco zbić wysoką gorączkę, możemy owinąć psa ręcznikiem zmoczonym w zimnej wodzie albo przemywać zimną ściereczką okolice brzucha i pachwin psa. Innym sposobem będzie przykładanie do tych samych miejsc lodu, owiniętego w ściereczkę. Stosowanie zimnych okładów przyniesie zwierzęciu ulgę i obniży temperaturę,
 • chłodna kąpiel – jeśli gorączka jest bardzo wysoka, a zimne okłady nie przynoszą rezultatu, można włożyć psa do zimnej wody. Takie chłodne kąpiele pomagają zbić gorączkę, ale należy bardzo dokładnie wysuszyć po nich futro ulubieńca,
 •  woda do picia – chory pies powinien mieć stały dostęp do chłodnej, świeżej wody. Zwierzak z gorączką może się szybciej odwodnić, więc konieczne jest uzupełnianie płynów w organizmie. Jeśli pies nie wstaje do miski z wodą, możemy podsunąć mu do lizania kostkę lodu.

Czy gorączka u psa zawsze jest objawem choroby?

Wyższa temperatura u psa nie zawsze musi być oznaką choroby. Czasem wiąże się to z zupełnie innymi, niegroźnymi czynnikami, więc nie ma powodu, by od razu wpadać w panikę. Pies może mieć lekką gorączkę, na przykład po:

 • intensywnym wysiłku fizycznym,
 • szczepieniach ochronnych,
 • terapii antybiotykami i lekami neurologicznymi,
 • stresującym przeżyciu.

Jeśli temperatura psa odbiega od normalnej o około 0,5 czy 1°C i nie towarzyszą jej żadne inne niepokojące objawy, skupmy się przede wszystkim na obserwowaniu pupila. Zapewnijmy mu zaciszne miejsce od odpoczynku i miskę świeżej wody. Nie forsujmy go męczącymi spacerami, zadbajmy jedynie o to, by mógł załatwić swoje potrzeby i odetchnąć świeżym powietrzem. Róbmy zimne okłady i dalej kontrolujmy jego stan. Jeśli temperatura utrzymuje się dłużej niż jedną dobę albo rośnie, zabierzmy zwierzaka do lecznicy.

Gorączka, jako oznaka choroby psa

Oczywiście gorączka u psa może być także oznaką wielu poważnych chorób i dolegliwości. Jeśli więc temperatura wynosi ponad 40°C i utrzymuje się przez dłuższy czas, nie należy tego lekceważyć. Taki stan może wskazywać na:

 • przeziębienie,
 • choroby wirusowe,
 • choroby bakteryjne lub grzybicze,
 • nosówkę,
 • zatrucie pokarmowe,
 • toksoplazmozę,
 • choroby odkleszczowe,
 • choroby o podłożu zapalanym, na przykład zapalenie ucha.

W takich wypadkach gorączka pojawia się nie bez przyczyny. Większa temperatura ciała hamuje rozwój wielu bakterii i pobudza białe krwinki do wzmożonej aktywności. Jest to więc specjalny mechanizm służący organizmowi do walki z atakującymi go czynnikami chorobotwórczymi. Dlatego właśnie tak ważna jest wizyta w lecznicy i postawienie właściwej diagnozy.

Przeziębienie i katar u psa, a gorączka

Psy, podobnie jak ludzie narażone są na przeziębienie, katar oraz różnego rodzaju infekcje wirusowe. Na takie dolegliwości zapadają zwłaszcza psy starsze, szczeniaki oraz zwierzaki o obniżonej odporności. Dlatego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym warto zapytać weterynarza o odpowiednie witaminy i suplementy dla psa, które pomogłyby mu przetrwać chłodniejszą porę roku.

Gorączka jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów świadczących o przeziębieniu u psa. Poza nią można wymienić również kaszel, kichanie, brak apetytu, łzawienie z oczu oraz apatię. Katar u psa o podłożu bakteryjnym, alergicznym lub wirusowym wymaga właściwej terapii farmakologicznej oraz konsultacji z weterynarzem. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych konsekwencji i powikłań, takich jak angina czy zapalenie płuc.

Hipertermia – co to takiego?

Podwyższana ciepłota ciała u psa nie zawsze oznacza gorączkę. Innym stanem, który wiąże się ze wzrostem temperatury, jest tak zwana hipertermia, czyli przegrzanie organizmu. Mowa o niej, gdy temperatura organizmu psa przekroczy 40,5°C. W przeciwieństwie do gorączki, nie wywołują jej chorobotwórcze czynniki wewnętrzne lub drobnoustroje, a temperatura panująca za zewnątrz.

Na hipertermię narażone są między innymi przedstawiciele ras brachycefalicznych, czyli psy ze spłaszczoną kufą, takie jak buldogi, pekińczyki oraz mopsy. Nie jest to jednak regułą, a przegrzanie organizmu grozi każdemu psu:

 • po wytężonym wysiłku fizycznym, zwłaszcza podczas upałów,
 • podczas pobytu w zamkniętym samochodzie, wystawionym na działanie promieni słonecznych – zamknięty samochód w upale nagrzewa się w zaledwie kilka minut, a warunki panujące wewnątrz zagrażają zdrowiu i życia zwierzęcia.

Co robić, gdy pies przegrzał organizm?

Jeśli nie zapobiegniemy hipertermii i nie udzielimy pomocy psu, może doprowadzić ona do udaru cieplnego, a w efekcie nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek alarmujące sygnały, powinniśmy działać. Co można zrobić? Po pierwsze, należy przenieść psa w chłodne i zacienione miejsce. Pamiętajmy jednak, że chłodne, nie oznacza zimne – nie wolno polewać psa zimną wodą ani wkładać go do wypełnionej nią wanny. Przegrzany organizm pod wpływem nagłego kontaktu z lodowatą wodą mógłby doznać szoku termicznego.

Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będą zimne okłady na brzuch, pachwiny i łapy psa. Mokry ręcznik można położyć też na jego głowie oraz szyi. Jeśli zwierzak jest przytomny, postarajmy się zachęcać go do picia wody. Przez cały czas miejmy oko na termometr, a jeśli temperatura nie spada, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u weterynarza. W lecznicy pies otrzyma dawkę elektrolitów, a jeśli zajdzie taka potrzeba – leków nasercowych lub innych, które lekarz uzna za niezbędne.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Większości psiaków od czasu do czasu zdarza się zwrócić resztki pokarmu. Takimi incydentalnymi zdarzeniami nie musimy się niepokoić. Jeśli jednak torsje pupilowi przytrafiają się często, mogą okazać się one oznaką...

Czytaj więcej
Smycz ringówka dla psa

Jak przygotować psa do wystawy? » Czego powinien nauczyć się nasz pupil? Zanim wybierzemy się na wystawę dla czworonogów, musimy zatroszczyć się o nienaganny wygląd oraz dobre maniery naszego zwierzaka. Pies...

Czytaj więcej
Przysmaki Maced dla małego psa

Nie od dziś wiadomo, że małe psiaki wymagają często specjalnego traktowania. Specyficzne cechy niewielkich czworonogów musimy też uwzględnić przy wyborze przekąsek. Wśród przysmaków dla miniaturowych podopiecznych warto zwrócić szczególną uwagę...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram