Sklep online
Sklep online

Czy można karmić psa surowym mięsem?

Skąd wziął się pomysł karmienia psów surowym mięsem? Czy w dobie powszechnie dostępnych gotowych karm dla psów powinniśmy jeszcze żywić je surowym mięsem, podrobami lub kośćmi? Temat ten wzbudza wiele kontrowersji i to zarówno pośród właścicieli, jak i samych weterynarzy. Zdaniem niektórych surowe mięso szkodzi zwierzakom, inni zaś utrzymują, że żywienie psów surowizną jest niezwykle korzystne dla ich zdrowia. Czy warto wprowadzić surowe mięso do diety naszego czworonoga?

Czy pies może jeść surowe mięso?

Każdy pies, bez względu na rasę i setki lat udomowienia, wciąż jest drapieżnikiem. Jego dzicy kuzyni po dziś dzień żywią się wyłącznie surowym mięsem, skórą, kośćmi oraz podrobami zwierząt, które upolują. Potrzeby żywieniowe naszych domowych czworonogów wcale nie różnią się od potrzeb wilków czy innych dzikich psowatych. Układ pokarmowy tych zwierząt wygląda bardzo podobnie i przystosowany jest do trawienia pokarmu tego samego rodzaju. W większości przypadków nie ma więc żadnych przeciwwskazań, by nasze psy odżywiały się dokładnie tak, jak ich krewni. Ani wiek, ani rasa zwierzaka nie są przeszkodą, by przestawić go na specjalną dietę BARF, której podstawę stanowi właśnie surowe produkty odzwierzęce.

Warto dodać, że metoda ta może sprawdzić się zarówno w przypadku aktywnych psów sportowych lub pracujących, typowych kanapowców, suk ciężarnych, karmiących, szczeniąt oraz emerytów. O ile nasz pupil nie jest alergikiem albo nie cierpi na chorobę wymagającą specjalistycznej diety weterynaryjnej, możemy bez obaw przestawić go na BARF. Oczywiście wymaga to pewnych przygotowań, nowy jadłospis należy bowiem opracować pod kątem wieku, wagi oraz potrzeb czworonoga.

Dieta BARF dla psa

Co to jest BARF i na czym polega? Mówiąc najogólniej, jest to metoda żywienia psów i kotów opierająca się na surowych produktach mięsnych i kostnych, z niewielkim dodatkiem sezonowych warzyw, owoców oraz nabiału. Sam termin BARF jest skrótem od angielskiego wyrażenia Biologically Appropriate Raw Food, oznaczającego „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”. Co to znaczy, że jedzenie jest biologicznie odpowiednie? Otóż głównym założeniem BARF jest to, że nasze domowe czworonogi powinny jeść wyłącznie taki pokarm, do którego pobierania i trawienia przystosowała je natura. Chodzi tu więc przede wszystkim o surowe mięso, podroby, kości a także nadtrawione fragmenty roślin.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Jakie są korzyści z diety BARF?

Zwolennicy diety BARF wymieniają cały szereg potencjalnych zalet płynących ze stosowania tej metody. Po pierwsze, zwierzak żywiony w ten sposób otrzymuje wyłącznie taki pokarm, do którego został biologicznie i anatomicznie przystosowany. Treść pokarmowa jest zaś lepiej przyswajalna przez organizm, dzięki czemu odchody zwierzaka są bardziej zwarte, a ich zapach mniej intensywny i odstręczający.

Po drugie, dieta BARF daje nam możliwość kontrolowania tego, co trafia do miski pupila. To my decydujemy o formie i składnikach posiłku oraz o tym, z jakiego źródła je pozyskujemy. Dzięki temu możemy wyeliminować wszelkie wypełniacze, w rodzaju zbóż, ryżu lub ziemniaków. Unikamy także szkodliwych konserwantów oraz wzmacniaczy smaku i aromatu (poczytaj więcej o domowym jedzeniu dla psa kontra gotowa karma ze sklepu KLIK)

Po trzecie, prawidłowo zbilansowane posiłki zawierają naturalne enzymy, witaminy oraz minerały wpływające kondycję czworonoga. Psy na diecie BARF cieszą się, na przykład zdrową skórą oraz gęstą, błyszczącą sierścią.

Po czwarte, rozszarpywanie mięsa i gryzienie kości zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, poprawia stan uzębienia i sprawia, że pies ma dużo świeższy oddech.

Po piąte, posiłki składające się z surowego mięsa, podrobów, owoców i warzyw mają większą objętość, więc wypełniają psi żołądek dając uczucie sytości. Jedzenie to nie pęcznieje w żołądku, co znacznie zmniejsza ryzyko skrętu żołądka u ras predysponowanych do tej przypadłości. Surowina przywraca także naturalne pH żołądka, dzięki czemu pies lepiej radzi sobie z trawieniem kości oraz innych produktów zwierzęcych.

↓ WETERYNARYJNA KARMA DLA PSA ↓

O czym pamiętać karmiąc psa surowym mięsem?

Dieta BARF, podobnie jak każda inna, rządzi się pewnymi zasadami. Przestawiając psa na nowy jadłospis, będziemy musieli zatroszczyć się przede wszystkim o opracowanie odpowiednich posiłków i zbilansowanie całej diety. Na początku może to sprawiać kłopoty, ale z czasem nabierzemy wprawy. Pamiętajmy także, by pozyskiwać mięso wyłącznie z pewnych źródeł, przebadanych pod kątem obecności wirusów i pasożytów. Dla bezpieczeństwa pupila warto przemrozić mięso lub przed podaniem sparzyć je wrzątkiem.

Jakie mięso można podawać psu? Właściwie każde z wyjątkiem wieprzowiny, której niestety nie bada się na obecność wirusa choroby Aujeszkyego. Jest to niezwykle choroba niezwykle groźna dla zwierząt, która zwykle kończy się ich śmiercią.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1


Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Bio kosmetyki dla psów

Nie tylko ludzie stosują kosmetyki bio. Coraz bardziej modne staje się używanie ich także przez zwierzaki, w tym przede wszystkim mruczki i psiaki. Bio kosmetyki są naturalne, więc o wiele...

Czytaj więcej
Najdroższe psy na świecie – czy wiesz jakie to rasy?

Psia przyjaźń z pewnością jest bezcenna. Nawet zwykły kundelek dla swojego właściciela może być więc najcenniejszy na świecie. Nie ulega jednak wątpliwości, że zakup rasowego psa to często spory wydatek....

Czytaj więcej
Karmy Bento Kronen dla psów

Suche karmy Bento Kronen dla psów produkuje koncern Versele Laga. Ten sam, który wytwarza również pokarmy i przysmaki dla ptaków, gryzoni, królików, fretek oraz kotów. Siedziba firmy znajduje się Belgii...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram