Czy chomik to dobre zwierzę dla dziecka?

Czy chomik to dobre zwierzę dla dziecka?

Drobny, zwinny i pocieszny. Biega po klatce, kręci się w kołowrotku, a widok, kiedy trzyma w łapkach kawałek marchewki i zawzięcie pakuje ją do worków policzkowych, potrafi rozbawić do łez. Chomik to jedno z najpopularniejszych domowych zwierzątek. Ale czy jest odpowiednim pupilem dla dziecka?

Dlaczego warto kupić dziecku chomika?

Chomik jest stworzeniem niezwykle ciekawskim i wesołym. Z zainteresowaniem zagląda w każdy kąt, uwielbia bawić się w kołowrotku, wspina się po szczebelkach klatki. Podziwianie wyczynów gryzonia to dla dziecka źródło ogromnej frajdy. A kiedy przygląda się gimnastyce chomika, może powierzać mu swoje sekrety, opowiadać o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. Jednym słowem: gryzoń staje się jego przyjacielem. Mnóstwo radości sprawi dziecku także możliwość kupowania pupilowi zabawek, które chomiki uwielbiają.

Dużym atutem chomika jest jego nieskomplikowana pielęgnacja. Nie wymaga kąpieli, regularnego czesania, nie trzeba go kilka razy dziennie wyprowadzać na spacer, nie musi być szczepiony, odrobaczany czy odkłaczany. Niewątpliwie opieka nad nim jest o wiele mniej kłopotliwa niż w przypadku psa czy kota. Co więcej, bez obaw można go zostawić samego na weekend – wystarczy zapewnić dostęp do świeżej wody i nasypać karmy. Jest zwierzakiem bardzo czystym: sam dba o swoje futerko (warto urządzić mu w klatce „basen” z piaskiem), a potrzeby fizjologiczne załatwia w ustawionym w rogu klatki słoiku (czy specjalnej kuwetce dla gryzoni).

Chomik jest stosunkowo tani w utrzymaniu. Z nieco większym wydatkiem trzeba się liczyć jedynie na początku, kiedy konieczne jest kupienie klatki i skompletowanie wyprawki. Później jedynymi stałymi kosztami są te, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem pożywienia i podłoża. Klatka stanowi centrum życia chomika. Tam śpi, je, bawi się. Choć warto chomikowi pozwalać wybiegać się po pokoju, nie musimy obawiać się, że nagle zawłaszczy sobie nasz ulubiony fotel, rozkładając się na nim i stawiając opór podczas prób przegonienia.

Czy posiadanie chomika ma same zalety?

Chomiki mają mnóstwo zalet, ale posiadanie tego gryzonia może być czasami trochę kłopotliwe. Przede wszystkim są to zwierzątka, które zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia. Może się więc zdarzyć, że nasz podopieczny większość dnia będzie przesypiał w swoim domku, a w nocy będzie grzebać w trocinach, całkiem głośno przy tym hałasując. Ale nie o hałas tylko chodzi: dziecku może być przykro, że pupil najwięcej bawi się wtedy, gdy ono idzie spać. Choć z drugiej strony – to również dobra lekcja empatii. Warto wytłumaczyć dziecku, że chomika nie wolno budzić i że należy szanować jego potrzeby.

Chomik jest stworzeniem bardzo delikatnym, łatwo wyrządzić mu krzywdę. Cecha ta sprawia, że niestety nie jest pupilem odpowiednim dla małych dzieci, np. przedszkolaków. Zbyt mocne ściśnięcie gryzonia czy upuszczenie go na podłogę może się skończyć tragicznie. Chomik jest niezwykle drobny, potrafi się wszędzie wcisnąć, czasem tak skutecznie się schowa, że… nie udaje się go znaleźć. I tu warto wspomnieć o kolejnej kwestii: chomiki krótko żyją, maksymalnie trzy lata. Dziecku może być trudno pogodzić się z tak szybką śmiercią ukochanego pupila, z którym zdążyło się zżyć i zaprzyjaźnić.

Należy też mieć na uwadze, że chomiki mają bardzo zróżnicowane temperamenty. Podczas gdy jeden błyskawicznie się oswoi, inny może reagować agresją na próby dotknięcia go i w takim nastawieniu do człowieka może pozostać do końca swoich dni. Zadanie oswojenia powinien wziąć na siebie rodzic, bo trzeba się liczyć z tym, że podczas prób nawiązania kontaktu chomik może boleśnie ugryźć. Już na etapie wyboru gryzonia lepiej zdecydować się na rasę, która uchodzi za bardziej przyjazną (większą popularnością cieszą się chomiki syryjskie niż np. chomiki Roborowskiego, które nie przepadają za braniem na ręce).

Zdjęcie: Fotolia.com
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Dominika
    mar 13, 2016 - 10:04 AM

    Żadne zwierzę nie powinno być kupowane DLA dziecka. Jeśli już – to do domu, z pełną odpowiedzialnością każdego domownika. Niestety nie mało przypadków jest że oddaje lub co gorsze wyrzuca się zwierzę ,,bo dziecku się znudziło”.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu