Czy chomik to dobre zwierzę dla dziecka?

Czy chomik to dobre zwierzę dla dziecka?

Drobny, zwinny i pocieszny. Biega po klatce, kręci się w kołowrotku, a widok, kiedy trzyma w łapkach kawałek marchewki i zawzięcie pakuje ją do worków policzkowych, potrafi rozbawić do łez. Chomik to jedno z najpopularniejszych domowych zwierzątek. Ale czy jest odpowiednim pupilem dla dziecka?

Dlaczego warto kupić dziecku chomika?

Chomik jest stworzeniem niezwykle ciekawskim i wesołym. Z zainteresowaniem zagląda w każdy kąt, uwielbia bawić się w kołowrotku, wspina się po szczebelkach klatki. Podziwianie wyczynów gryzonia to dla dziecka źródło ogromnej frajdy. A kiedy przygląda się gimnastyce chomika, może powierzać mu swoje sekrety, opowiadać o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. Jednym słowem: gryzoń staje się jego przyjacielem. Mnóstwo radości sprawi dziecku także możliwość kupowania pupilowi zabawek, które chomiki uwielbiają.

Dużym atutem chomika jest jego nieskomplikowana pielęgnacja. Nie wymaga kąpieli, regularnego czesania, nie trzeba go kilka razy dziennie wyprowadzać na spacer, nie musi być szczepiony, odrobaczany czy odkłaczany. Niewątpliwie opieka nad nim jest o wiele mniej kłopotliwa niż w przypadku psa czy kota. Co więcej, bez obaw można go zostawić samego na weekend – wystarczy zapewnić dostęp do świeżej wody i nasypać karmy. Jest zwierzakiem bardzo czystym: sam dba o swoje futerko (warto urządzić mu w klatce „basen” z piaskiem), a potrzeby fizjologiczne załatwia w ustawionym w rogu klatki słoiku (czy specjalnej kuwetce dla gryzoni).

Chomik jest stosunkowo tani w utrzymaniu. Z nieco większym wydatkiem trzeba się liczyć jedynie na początku, kiedy konieczne jest kupienie klatki i skompletowanie wyprawki. Później jedynymi stałymi kosztami są te, jakie trzeba ponieść w związku z zakupem pożywienia i podłoża. Klatka stanowi centrum życia chomika. Tam śpi, je, bawi się. Choć warto chomikowi pozwalać wybiegać się po pokoju, nie musimy obawiać się, że nagle zawłaszczy sobie nasz ulubiony fotel, rozkładając się na nim i stawiając opór podczas prób przegonienia.

Czy posiadanie chomika ma same zalety?

Chomiki mają mnóstwo zalet, ale posiadanie tego gryzonia może być czasami trochę kłopotliwe. Przede wszystkim są to zwierzątka, które zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia. Może się więc zdarzyć, że nasz podopieczny większość dnia będzie przesypiał w swoim domku, a w nocy będzie grzebać w trocinach, całkiem głośno przy tym hałasując. Ale nie o hałas tylko chodzi: dziecku może być przykro, że pupil najwięcej bawi się wtedy, gdy ono idzie spać. Choć z drugiej strony – to również dobra lekcja empatii. Warto wytłumaczyć dziecku, że chomika nie wolno budzić i że należy szanować jego potrzeby.

Chomik jest stworzeniem bardzo delikatnym, łatwo wyrządzić mu krzywdę. Cecha ta sprawia, że niestety nie jest pupilem odpowiednim dla małych dzieci, np. przedszkolaków. Zbyt mocne ściśnięcie gryzonia czy upuszczenie go na podłogę może się skończyć tragicznie. Chomik jest niezwykle drobny, potrafi się wszędzie wcisnąć, czasem tak skutecznie się schowa, że… nie udaje się go znaleźć. I tu warto wspomnieć o kolejnej kwestii: chomiki krótko żyją, maksymalnie trzy lata. Dziecku może być trudno pogodzić się z tak szybką śmiercią ukochanego pupila, z którym zdążyło się zżyć i zaprzyjaźnić.

Należy też mieć na uwadze, że chomiki mają bardzo zróżnicowane temperamenty. Podczas gdy jeden błyskawicznie się oswoi, inny może reagować agresją na próby dotknięcia go i w takim nastawieniu do człowieka może pozostać do końca swoich dni. Zadanie oswojenia powinien wziąć na siebie rodzic, bo trzeba się liczyć z tym, że podczas prób nawiązania kontaktu chomik może boleśnie ugryźć. Już na etapie wyboru gryzonia lepiej zdecydować się na rasę, która uchodzi za bardziej przyjazną (większą popularnością cieszą się chomiki syryjskie niż np. chomiki Roborowskiego, które nie przepadają za braniem na ręce).

Zdjęcie: Fotolia.com
banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Dominika
    Mar 13, 2016 - 10:04 AM

    Żadne zwierzę nie powinno być kupowane DLA dziecka. Jeśli już – to do domu, z pełną odpowiedzialnością każdego domownika. Niestety nie mało przypadków jest że oddaje lub co gorsze wyrzuca się zwierzę ,,bo dziecku się znudziło”.

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu