Sklep online
Sklep online

Jak świnka morska reaguje na stres?

Zdrowa i zrelaksowana świnka morska to uosobienie szczęścia. Donośnie popiskuje, wesoło podskakuje, chętnie pozwala się brać na ręce i z wyrazem błogości na pyszczku poddaje się głaskaniu. Aż miło na nią patrzeć i jej słuchać. Co innego, gdy naszą świnkę nagle ogarnie stres. Jak może się on objawiać?

Jak objawia się stres u świnki morskiej?

Świnka morska jest bardzo delikatnym stworzeniem, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Kiedy nic jej nie stresuje, jest towarzyska, ciekawska i aktywna. Chętnie się bawi, pozwala na głaskanie i trzymanie na kolanach, na których nawet zdarza jej się zasnąć, w charakterystyczny sposób przy tym pomrukując. Dopisuje jej nie tylko humor, ale i apetyt. Jednym słowem: widać na pierwszy rzut oka, że jest pełna życia.
Może się jednak zdarzyć, że w beztroską codzienność naszej świnki wkradnie się stres. Jak rozpoznać wroga? Pupil staje się osowiały, siedzi w kącie, nie ma ochoty ani na zabawę, ani na pieszczoty. Zdarza mu się zareagować agresją na próby wzięcia na ręce. Traci apetyt, możliwe, że pojawia się biegunka. Futerko nie wygląda tak zdrowo jak dotychczas. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy u naszego gryzonia, nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza. Mogą to być objawy przewlekłego stresu, ale też poważnej choroby.

Czym stresuje się świnka morska?

Stres u świnki mogą wywołać nieodpowiednie „warunki mieszkaniowe”. Świnka morska jest zwierzakiem prowadzącym zdecydowanie naziemny tryb życia. Jeśli wpakujemy ją do akwarium o wąskim dnie, co bardzo ogranicza jej możliwość wybiegania się, a do tego w akwarium tym nie umieścimy żadnych dodatkowych akcesoriów czy zabawek – możemy się spodziewać, że gryzoń nie będzie zbyt szczęśliwy.

Świnkę można wpędzić w stres także poprzez umieszczenie klatki w złym miejscu. Złym, czyli przede wszystkim – hałaśliwym. Ale też takim, gdzie dochodzi do przeciągów czy gwałtownych zmian temperatury. Lokum pupila nie powinno leżeć na podłodze. Nie tylko dlatego, że w chłodniejszych miesiącach przy podłodze zwykle panuje niższa temperatura. Głównie z tego powodu, że świnki nie lubią być obserwowane z góry – odzywa się w nich wówczas poczucie zagrożenia, wynikające z faktu, że w naturalnych warunkach chętnie polują na nie ptaki drapieżne.

Choć świnki są zwierzętami stadnymi i dobrze czują się w towarzystwie innych świnek, należy uważać na to, jak dobieramy towarzystwo. Między samcami pochodzącymi z różnych miotów może dochodzić do krwawych walk (nie trzeba chyba dodawać, że są one dla gryzonia bardzo stresujące?).

Jak zmniejszyć stres u świnki morskiej?

Jedynym sposobem na wyeliminowanie stresu jest usunięcie jego przyczyny. Klatka powinna więc być odpowiednio duża (dla jednego osobnika klatka o wymiarach minimum 80x50 cm). Postawmy ją w miejscu spokojnym, na niewysokim podwyższeniu, np. w pokoju na stoliku, z dala od kaloryfera czy często otwieranego okna. Do środka włóżmy kilka zabawek i gadżetów, np. domek, hamaczek bądź legowisko, huśtawkę, tunel, jakąś kulkę z dzwoneczkiem dla zapewnienia rozrywki.

Pamiętajmy jednak też o tym, że świnka jest bardzo towarzyska, potrzebuje więc również naszej uwagi. Poświęcajmy jej czas, głaszczmy ją i pozwalajmy eksplorować mieszkanie (oczywiście pod naszym nadzorem). Nie wykonujmy przy niej gwałtownych ruchów, nie krzyczmy. Jeśli to możliwe, zapewnijmy jej kompana do zabawy w postaci drugiej świnki, ale – co zostało wspomniane wyżej – zwróćmy uwagę na odpowiedni jego dobór. Lepiej wybrać dwie samiczki, ewentualnie dwóch samców, ale z tego samego miotu. Można też zdecydować się na samca i samiczkę, ale jeśli nie planujemy zakładać hodowli – któraś ze świnek powinna zostać wysterylizowana.

Nie zapominajmy też o tym, że szczęśliwa świnka to przede wszystkim zdrowa świnka. Regularnie podcinajmy jej pazurki (jeśli nie mamy wprawy – udajmy się do weterynarza), podsuwajmy gałązki drzew owocowych, na których pupil będzie mógł ścierać stale rosnące siekacze, przeczesujmy futerko, zwłaszcza u świnek długowłosych. Dbajmy o zbilansowaną dietę, na którą powinien składać się nie tylko wysokiej jakości granulat, ale również świeże warzywa i owoce, dodatkowo podawajmy też witaminę C.

Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Redaktorka, dziennikarka, copywriterka, blogerka. Prywatnie żona, matka i fascynatka psychologii. Swoją przygodę ze zwierzętami rozpoczynała od dokarmiania dżdżownic, łapania koników polnych i męczenia rodziców o świnkę morską, co skończyło się na trzech świnkach morskich, dwóch chomikach i jednym króliku. Obecnie swoją miłość do zwierząt przelewa na mieszkającego u wspomnianych rodziców labradora o anielskim usposobieniu.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Myszoskoczek mongolski

Znanych jest ponad sto gatunków myszoskoczków, ale w hodowli najbardziej rozpowszechniony jest myszoskoczek mongolski. Nazywane również gerbilami lub suwakami mongolskimi. Należy on do jednych z łatwiejszych w hodowli gryzoni i...

Czytaj więcej
Jak opiekować się chomikiem?

Trudno znaleźć miłośnika gryzoni, który choć przez chwilę nie miałby pod swoją opieką chomika. Ten uroczy zwierzak zaskarbił sobie ogromną sympatię swoim radosnym i przyjaznym usposobieniem. Jeśli chcemy przyjąć go...

Czytaj więcej
Najlepsza karma dla królika

Króliki to urocze, ale i dosyć wymagające zwierzaki. Ze względu na charakterystyczną budowę przewodu pokarmowego oraz specyfikę zachodzących w nim procesów trawiennych, wymagają specjalnego żywienia, a wszelkie błędy w tym...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram