co zrobic z chomikiem gdy wyjezdzamy na dluzej

Co zrobić z chomikiem, gdy wyjeżdżamy na długo?

Mogłoby się wydawać, że małe domowe gryzonie sprawiają znacznie mniej problemów niż inni czworonożni pupile. Żaden odpowiedzialny właściciel nie pokusi się przecież o pozostawienie samego psa na cały weekend w domu. Logiczne jest, że ktoś musi go nie tylko nakarmić, ale i wyprowadzić na spacer. Z kolei gryzonie, z tak krótką rozłąką, znacznie lepiej dadzą sobie radę. Jeśli jednak w planach mamy dłuższe wakacje, to i jemu zapewnić musimy odpowiednią opiekę na czas naszej nieobecności.

Czy podróż z chomikiem to dobry pomysł?

Domem dla chomika jest klatka (dowiedz się więcej, jak wybrać klatkę dla chomika KLIK). Stąd zdawać by się mogło, że przetransportowanie naszego milusińskiego nie powinno stanowić żadnego problemu. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Po pierwsze gryzonie te nie przepadają za nagłymi zmianami. Po drugie, nawet gdy w drogę wybieramy się własnym autem, zapewnienie bezpiecznego transportu nie jest aż tak prostą sprawą.

Jeśli zdecydujemy się na to, aby zabrać ze sobą zwierzaka, koniecznie musimy odpowiednio przygotować do tego klatkę. Konieczne będzie wyjęcie z niej domku, kołowrotka, zabawek, a nawet misek z jedzeniem i wodą. W czasie podróży lepiej sprawdzi się mocowane do szczebelków poidełko, a pokarm możemy rozsypać wprost na ściółkę. Nasz milusiński podczas jazdy może być również niespokojny. Klatkę dobrze jest więc czymś przykryć, warto zrezygnować też z głośnej muzyki. Ponadto chomika nie powinniśmy narażać na przeciągi i zbyt intensywnie działającą klimatyzację.

Oczywiście nie wszędzie nasz pupil może jechać z nami. O ile pewnie uda nam się go zabrać na rodzinne spotkanie, o tyle wakacje w hotelu czy podróż służbowa to już zupełnie inna sprawa. Czasem z pomysłu takiego warto też zrezygnować, aby nie stresować zwierzaka.

Znajdź opiekuna dla chomika, gdy na dłużej wyjeżdżasz z domu

Krótka weekendowa nieobecność to nie problemem. Pamiętajmy jednak o tym, że zwiększone porcje pozostawionego w klatce jedzenia nie do końca rozwiązują sprawę. Zawsze przydarzyć może się nieprzewidziany wypadek np. gdy wywróceniu ulegnie pojemnik z wodą. Ponadto nasz zwierzak wcale nie musi być dobrym gospodarzem – naraz zjeść może zbyt wiele pokarmu i nie pozostawić niczego na potem. Takie zarządzanie zasobami z pewnością nie wyjdzie zwierzakowi na zdrowie.

Już przy kilkudniowym wyjeździe zatroszczyć powinniśmy się o to, by ktoś zaglądał do naszego mieszkania i regularnie dokarmiał zwierzaka (sprawdź, co lubią jeść chomiki KLIK). Gdy wiemy, że naszemu pupilowi nikt nie będzie poświęcał zbyt wiele uwagi, zadbajmy o to, aby w klatce pojawiły się chociaż zabawki i kołowrotek. Taka rozrywka skutecznie zapobiegnie nudzie i nakłoni zwierzaka do zażycia odrobiny ruchu.

Lepiej znaleźć kogoś do doglądania chomika czy przeprowadzić go do znajomych?

Chomik to jeden z tych zwierzaków, który aż tak bardzo nie potrzebuje ludzkiego towarzystwa. Gdy ma on czysto w klatce, jest nakarmiony i ma w zasięgu łapki parę ulubionych zabawek, zazwyczaj świetnie sam daje sobie radę. Jeśli potencjalny opiekun mieszka w bliskim sąsiedztwie i bez problemu zaglądać może do naszego domu, nie powinniśmy przeprowadzać zwierzaka. Zmiana miejsca, podobnie jak wyprawa w podróż zawsze będzie dla niego wiązała się ze sporą dawką stresu. Nowej lokalizacji, nowych zapachów i hałasów zwierzak nie zaakceptuje od razu. Jeśli nie musimy, nie fundujmy mu zatem takich zbędnych przeżyć.

Hotelik dla zwierząt czy pomoc znajomego? Co wybrać, gdy szukamy opiekuna dla chomika?

Odpłatną opiekę nad zwierzakiem oferują hoteliki dla zwierząt, weterynaryjne przychodnie, a nawet prywatni hodowcy. W internecie z pewnością uda nam się znaleźć na ten temat niezbędne informacje. Pozostawiając pupila pod kuratelą znajomej osoby, musimy mieć pewność, że ten ktoś będzie wiedział, co robić. W końcu nie chodzi tu tylko o karmienie. Przynajmniej raz w tygodniu w klatce zaprowadzić trzeba też gruntowne porządki. Instrukcje udzielone przed wyjazdem i przygotowana lista zadań mogą okazać się pomocne. Gdy jednak mamy obiekcje, czy zastępczy opiekun da sobie radę z naszym pupilem, zawsze wybrać możemy odpłatną, profesjonalną pomoc. Osoby dobrze znające się na rzeczy z pewnością będą wiedziały, jak zwierzakiem się zająć. W tym wypadku nie uda się jednak wykluczyć przeprowadzki.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu