Sklep online
Sklep online

Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na kanarka?

Alergia to poważny problem, zwłaszcza dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez domowego pupila. Objawy uczulenia bywają często bardzo uciążliwe, a ponadto mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak np. astma. Warto pamiętać, że alergia może pojawić się w każdym wieku i dać o sobie znać dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach. Czy w takiej sytuacji pozbycie się ukochanego pupila jest konieczne? Otóż nie. Jest kilka rozwiązań, które pozwolą nam dalej cieszyć się towarzystwem ulubieńca.

Co powoduje alergię?

Większość z nas kojarzy alergię z najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, czyli psami i kotami. Powszechnie wiadomo również, że uczulenie powodują fretki, chomiki oraz inne gryzonie. A tymczasem okazuje się, że za wytwarzanie alergenów odpowiedzialne są nie tylko ssaki.

Równie często pojawia się uczulenie na ptactwo domowe, w tym również na kanarki (poznaj historię kanarków KLIK). Najczęściej zdarza się uczulenie na ptasie pierze, ale niebezpieczne alergeny znajdują się nie tylko w piórach. Obecne są także w naskórku ptaków, ich moczu i odchodach. Do najczęstszych objawów uczulenia na ptactwo domowe należą katar i kaszel, wysypka oraz pieczenie oczu. Mogą pojawić się również trudności z oddychaniem. Alergeny ptaków mogą być przyczyną zapalenia pęcherzyków płucnych, bardzo poważnej choroby układu oddechowego.

Czy alergik może mieć kanarka?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Ogólnie rzecz biorąc alergia to nie wyrok i spokojnie można z nią żyć. A wielu alergików, przestrzegając odpowiednich zasad, wciąż hoduje swoje ulubione zwierzęta. Wszystko zależy od tego, jak silne są reakcje alergiczne. Ważne są również warunki mieszkaniowe oraz to, gdzie umieścimy klatkę z kanarkiem. Nie bez znaczenia jest i to, jak dużo czasu spędza się z pupilem i czy zawsze zajmujemy się nim sami.

Zanim do naszego domu wprowadzi się kanarek lub jakiekolwiek inne zwierzę, warto upewnić się, że ich obecność nie będzie dla nas problemem. Niestety alergia może pojawić się dopiero, gdy kanarek już rozpakował walizkę i na dobre się rozgościł. Co wtedy?

Uczulenie na kanarka – jak sobie poradzić?

Uważa się, że kanarki uczulają rzadziej niż, na przykład papugi czy gołębie. Ponadto samice wydzielają znacznie mniej alergenów, zatem rzadziej niż samce powodują reakcje alergiczne. Niemniej jednak, uczulenie na kanarki może być tak samo uciążliwe i poważne w skutkach, jak alergia na jakiekolwiek inne zwierzę. Nigdy nie należy lekceważyć pierwszych objawów. Po rozpoznaniu reakcji alergicznej należy, przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który doradzi nam co robić dalej. Prawdopodobnie lekarz zaproponuje usunięcie kanarka z domu. Jest to bardzo radykalne rozwiązanie i na szczęście wcale nie jedyne.

Jeśli objawy alergii nie są poważne, nie ma powodu, by rezygnować z opieki nad ulubieńcem. W takiej sytuacji lekarz przepisze lekarstwa zatrzymujące rozwój uczulenia i łagodzące jego objawy. Dobrą metodą walki z alergią jest odczulanie, niestety czasem działa ono tylko częściowo.

Kanarek w domu alergika

Jeśli zdecydujemy, że kanarek zostaje z nami, koniecznie musimy zadbać o to, aby zmniejszyć ilość alergenów w powietrzu. Pomieszczenie, w którym ustawiona jest klatka lub woliera powinno być często wietrzone. Szczególnie ważne jest również regularne czyszczenie klatki, co pozwoli na wyeliminowanie nadmiaru czynników powodujących reakcje alergiczne. Ważne jest również dbanie o zdrowie i kondycję samego kanarka. Należy kontrolować stan jego piór i dzioba. Pomocna może okazać się wizyta u weterynarza, który doradzi jak zminimalizować ilość wytwarzanych alergenów (przeczytaj więcej o tym, kiedy trzeba iść z kanarkiem do weterynarza KLIK).

Ograniczenie kontaktu z kanarkiem

W sytuacji, gdy jesteśmy bardzo przywiązani do kanarka, a on do nas, trudno będzie ograniczyć kontakt z nim. Jednak szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie stężenie alergenów jest największe, należy jednak zmniejszyć ilość kontaktów z ulubieńcem. Chodzi tu nie tylko o okazywanie mu czułości i przywiązania, ale również o zabiegi pielęgnacyjne. Osoba uczulona na kanarka nie powinna czyścić piórek ani sprzątać klatki. Nie wolno przytulać pupila, zbliżać go do twarzy ani wdychać jego zapachu, gdyż wszystko to na pewno spowoduje nasilenie objawów uczulenia. Po głaskaniu kanarka lub trzymaniu go w dłoniach należy natychmiast umyć ręce.

O ile objawy alergii nie są zbyt poważnie, nie ma powodu do rezygnowania z towarzystwa tego wyjątkowego ptaka. Przy zachowaniu odpowiednich zasad możemy wciąż cieszyć się jego widokiem i pięknym śpiewem.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Co zrobić z kanarkiem, gdy musimy wyjechać na długo?

Dłuższe rozstanie z ukochanym zwierzakiem to dla wielu osób ostateczność. Wizja opuszczonego milusińskiego skutecznie nie pozwala cieszyć się z upragnionego wyjazdu. Najlepszym rozwiązaniem często wydaje się zabranie pierzastego ulubieńca w...

Czytaj więcej
Czy łatwo rozmnożyć papugi nimfy w niewoli?

Hodowla nimf nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Ptaki te lubią ludzkie towarzystwo i należą do przyjemnych domowych kompanów. Posiadanie jednego skrzydlatego pupila to jednak zupełnie co innego niż zakup pary...

Czytaj więcej
Co zrobić z kanarkiem, gdy wyjeżdżamy?

Kilka dni lub tygodni bez słuchania wspaniałego śpiewu kanarka to dla wielu miłośników tych ptaków zbyt wiele. Mimo to, świadomość niebezpieczeństw grożących pierzastym podopiecznym często powstrzymuje właścicieli przed zabraniem ich...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram