co zrobic gdy szczeniak ma zatwardzenie

Co zrobić, gdy szczeniak ma zatwardzenie?

Jak pomóc szczeniakowi cierpiącemu na zaparcia? Najlepiej zacząć od ustalenia tego, co powoduje ten problem. Najczęstszą przyczyną zatwardzenia u małych psiaków są błędy żywieniowe lub przekarmienie, ale nie można tu wykluczyć także dużo poważniejszych czynników. Jeśli pupil nie jest w stanie wypróżnić się przez ponad dwie doby, najlepiej od razu zabrać go do weterynarza. Co powoduje zatwardzenie u szczeniaka i jak temu zapobiec?

Dlaczego szczeniak ma zaparcia?

Potencjalnych przyczyn zatwardzenia u czworonoga może być wiele. Jedną z najpowszechniejszych jest po prostu nieodpowiednia dieta. Trzeba pamiętać, że szczenięta, których układ pokarmowy wciąż jeszcze się rozwija, są szczególnie podatne na skutki błędnego żywienia. Podawanie pupilowi pokarmu o niskiej wartości odżywczej, którego zwierzak musi zjeść więcej, aby porządnie się najeść, zwykle kończy się właśnie zaparciami. Układ pokarmowy malucha jest przeciążony i nie radzi sobie z przetrawieniem tak dużej ilości jedzenia. Nieprzerobiona treść trafia do jelita, tworząc trudne do wydalenia złogi (dowiedz się jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka KLIK).

Częstą przyczyną zaparć u szczeniaka jest również niedostatek wody w organizmie. Jeśli psiak pije zbyt mało, jego organizm odsącza wodę z odchodów, które w ten sposób stają się suche i twarde. Ich wydalanie może sprawiać maluchowi duże trudności, a nawet ból. Problemy z wypróżnieniem mogą także pojawić się na skutek połknięcia jakiegoś ciała obcego, które utknęło w jelicie i blokuje prawidłowy przepływ treści pokarmowej. Zdarza się również, że kłopoty z zaparciami pojawiają pod wpływem częstego powstrzymywania się psa od wypróżniania, na przykład kiedy właściciel jest poza domem lub ze strachu przed skarceniem.

Przyczyną zatwardzenia mogą być również zmiany nowotworowe, takie jak guzy czy narośle powstałe w jelicie. Problem jest o tyle poważny, że taki guz może się powiększać i z czasem całkowicie uniemożliwić wypróżnianie. Pamiętajmy więc o regularnych badaniach u weterynarza, a w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian w zachowaniu pupila, nie zwlekajmy z wizytą w klinice.

MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Leczenie zaparć u szczeniaka

Jeśli nasz mały pupil cierpi na zaparcia, lepiej nie podejmować prób leczenia go na własną rękę. Jak już powiedzieliśmy przyczyn zatwardzenia u szczeniąt może być bardzo wiele, a niektóre z nich są niezwykle poważne i groźne dla życia zwierzęcia. Lepiej więc odłożyć na bok wszelkie domowe sposoby, takie jak olej parafinowy czy łatwo dostępne środki przeczyszczające, i od razu udać się do weterynarza. Jeśli za problemem pupila kryje się coś więcej niż zła dieta czy brak wody, to z pewnością będzie on potrzebował pomocy specjalisty.

Dokładne badanie lekarskie, rentgen lub badanie ultrasonograficzne wykaże co tak naprawdę blokuje jelito i utrudnia psu wypróżnianie. Jeżeli przyczyną problemu jest guz lub ciało obce prawdopodobnie konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Natomiast w przypadku zaparć spowodowanych błędami żywieniowymi lekarz zwykle robi psu lewatywę, aby oczyścić jelita ze złogów. Następnie zaleca odpowiednią dietę, która uchroni pupila przed podobnymi problemami w przyszłości. Pamiętajmy, że im szybciej zdiagnozujemy przyczynę zatwardzenia, tym większe będą szanse pupila na powrót do formy.

Jak zapobiegać zaparciom u szczeniaka?

Zatwardzenie u szczeniąt bywa przeważnie wynikiem zaniedbań i niewłaściwej opieki nad czworonogiem. Zła dieta, niewystarczająca ilość wody oraz brak aktywności fizycznej może stać się przyczyną zaprać u małego psiaka. Aby uchronić pupila przed tym problemem należy przede wszystkim zapewnić mu prawidłową, odpowiednio zbilansowaną dietę, zaspokajającą wszystkie potrzeby dorastającego organizmu. Dopilnujmy także, aby maluch miał stały dostęp do czystej, przegotowanej wody i zachęcajmy go do jej picia. Na zaparcia pomoże także ruch na świeżym powietrzu. Pamiętajmy o regularnych spacerach i zabawie z czworonogiem. Zachęcajmy go do ćwiczeń i wysiłku, który pobudzi cały jego organizm do wytężonej pracy.

↓ MISKI DLA SZCZENIAKA ↓

Jeśli zaparcia są wynikiem stresu lub innych czynników zewnętrznych rozwiązaniem mogą być łagodne środki przeczyszczające lub ułatwiające wypróżnianie. Pamiętajmy tylko, by nie wybierać ich i nie podawać psu na własną rękę. Rozsądniej będzie skonsultować się z weterynarzem, który doradzi nam, jakie środki będą najlepsze dla małego zwierzaka i jak należy je stosować.

↓ SUCHA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu