Co zrobić, gdy pies nie chce jeść karmy?

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść karmy?

Szmer opakowania z karmą potrafi wybudzić większość psiaków z najgłębszego snu. Gdy zatem czworonożny łakomczuch nagle zaczyna przechodzić obojętnie obok pełnej miseczki, na pewno nie powinniśmy tego lekceważyć. Dlaczego pies nie chce jeść karmy? Jak sprawić, by pupil odzyskał radość z codziennych posiłków?

Czy można karmić psa tylko mokrą karmą?

Skontroluj zdrowie i samopoczucie psa

Spadek apetytu zawsze jest sygnałem alarmowym. O ile nie należy raczej wpadać w panikę, jeśli podopieczny jednego dnia zje nieco mniej niż zwykle, gdy problem utrzymuje się tydzień lub dłużej, warto wybrać się z psem do weterynarza. Niechęć do jedzenia często jest spowodowana nieprzyjemnymi doznaniami w trakcie lub po posiłku. Dość powszechną przypadłością czworonogów są problemy z zębami, które sprawiają, że pałaszowanie twardych produktów bywa bolesne. Psy instynktownie unikają też pożywienia, które kiedyś wywołało u nich dolegliwości trawienne. Jeśli więc po zjedzeniu karmy doświadczyły wymiotów czy biegunek, mogą przez długi czas patrzyć podejrzliwym wzrokiem na swoją miseczkę. Psie niejadki warto przebadać pod kątem nietolerancji i alergii pokarmowej, inwazji pasożytniczych oraz chorób przewodu pokarmowego. Należy przyjrzeć się również psychicznemu samopoczuciu zwierzaków. Utarta apetytu może być wynikiem przewlekłego stresu, lęku lub ostrej depresji.

Dostosuj posiłki do potrzeb psa

Potrzeby żywieniowe psów mają ścisły związek z ich wiekiem, wielkością, stanem zdrowia i poziomem aktywności. Być może nasz pupil nie zjada całych posiłków, bo są dla niego zbyt obfite. Upewnijmy się, czy nie serwujemy zwierzakowi za dużych porcji. Sprawdźmy kaloryczność pożywienia i dostosujmy jego dawkowanie do wymagań czworonoga. Jeżeli nasz pupil stroni od aktywności, zaserwujmy mu pokarm niskoenergetyczny. Dobrym pomysłem może być także zwiększenie częstotliwości psich posiłków. Mniejsze porcje, podawane często, nie obciążają przewodu pokarmowego czworonogów, przez co są zwykle chętniej jedzone.

Nie dokarmiaj psa między posiłkami

Większość czworonogów wprost przepada za przekąskami. Ich ilość w menu psiaków musi być jednak starannie kontrolowana. Przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 5-10% diety. Ich kaloryczność należy uwzględnić w ogólnym bilansie energetycznym. Nadmiar smakołyków może skutecznie zniechęcać naszego pupila do jedzenia karmy podstawowej. Nie zastępujmy więc nigdy pożywienia bytowego przysmakami. Nie serwujmy przekąsek w porach głównych posiłków. Nie dokarmiajmy zwierzaka jedzeniem z naszego stołu – dzięki temu będzie z niecierpliwością oczekiwał na swoje pożywienie (sprawdź, jak oduczyć psa jedzenia ze stołu KLIK »).

Zadbaj o prawidłowe przechowywanie i podawanie karmy

Odpowiednie przechowywanie pokarmu ma duży wpływ na jego smakowitość. Aby sucha karma długo zachowała świeżość, należy umieścić ją w niewielkim, szczelnie zamkniętym pojemniku. Opakowanie z karmą warto postawić w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu. Lepiej nie robić dużych zapasów karmy, bo z czasem zacznie ona tracić intensywny zapach, decydujący o jej walorach. Z tego samego powodu nie należy pozostawiać suchej karmy w misce psa. Najlepiej serwować tylko tyle pożywienia, ile będzie w stanie jednorazowo zjeść nasz podopieczny.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Wilgotny pokarm zupełnie nie nadaje się do długiego przechowywania. Po otwarciu należy trzymać go w lodówce i zużyć w ciągu maksymalnie 3 dni. Mokre pożywienie warto przed podaniem nieco podgrzać – dzięki temu jego zapach będzie bardziej wyrazisty. Należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu psich misek po każdym posiłku – resztki pokarmu szybko się psują i skutecznie zniechęcają wrażliwe czworonogi do jedzenia.

↓ MISKI DLA PSA ↓

Urozmaicaj psie posiłki

Żywieniowa monotonia może skutecznie odebrać czworonogom przyjemność płynącą z jedzenia. Nawet najlepsza karma, podawana codziennie, po pewnym czasie przestaje smakować zwierzakom. Urozmaicanie psich posiłków nie jest wcale trudne, a może skutecznie rozwiązać problem z utratą apetytu u psa. Smakowitość pożywienia zależy głównie od jego zapachu. Świetnym sposobem na zwiększenie intensywności psich doznań kulinarnych jest więc dodanie do posiłku aromatycznych ziół. Mokre pokarmy można natomiast polać pysznym sosem lub olejem. Dobre efekty często przynosi serwowanie zwierzakowi w ramach jednego posiłku produktów różniących się konsystencją, teksturą i formą. Warto rozważyć przejście z żywienia opartego tylko na karmie mokrej lub suchej na model mieszany.

Połącz karmienie psa z zabawą i treningiem

Codzienne posiłki czworonoga nigdy nie powinny być nudne. Jeśli pozostawimy zwierzakowi nieograniczony dostęp do jedzenia, z pewnością nie będzie ono dla niego czymś kuszącym. W jego zdobycie nie musi bowiem włożyć żadnego wysiłku. Tymczasem czworonogi najbardziej cieszy to, na co same zapracowały. Warto przynajmniej części dziennej racji pokarmowej serwować pupilowi w czasie treningu, w postaci nagród. Pokarm można również umieścić w zabawkach interaktywnych – wydobywanie smacznych kąsków sprawi zwierzakom niemałą frajdę. Nie zaszkodzi też od czasu do czasu urozmaicić sposób podawania pożywienia. Karmienie bezpośrednio z ręki lub pikniki na świeżym powietrzu na nowo pobudzą psi apetyt.

↓ ZABAWKI INTERAKTYWNE DLA PSA ↓

Zmień rodzaj pożywienia

Zmodyfikowaliśmy sposób żywienia czworonoga, a a mimo to pies nie chce jeść karmy? To wyraźny sygnał, że nadeszła pora na zmianę. Dla psiego niejadka warto zakupić pokarm o podwyższonej smakowitości. Dobrym wyborem mogą okazać się karmy mokre, o naturalnej strukturze, które zwykle są dla zwierzaków bardzo atrakcyjne. Z powodzeniem możemy sięgnąć też po pokarmy oparte na koncepcji biologicznie odpowiedniego żywienia, wyróżniające się bogatym, naturalnym składem. Do menu pupila powinniśmy wprowadzić pożywienie o innym smaku niż to, które spożywał do tej pory. Psom wybrednym dedykowane są m.in. karmy z dziczyzną, wzbogacone aromatycznymi dodatkami. Dokonując zmian w diecie psa, musimy pamiętać także o odpowiedniej wielkości i strukturze pokarmu. Jeśli nasz pupil ma problemy z gryzieniem, zakupmy dla niego niezbyt twardy pokarm, o małej granulacji. Jeżeli natomiast je zbyt łapczywie, wybierzmy duże granulki, których rozgryzienie zajmie mu trochę czasu. Nie bójmy się eksperymentować z różnymi pokarmami. Oferując pupilowi bogate menu, będziemy mogli dokładnie poznać jego preferencje i potrzeby, a wtedy z łatwością znajdziemy dla niego idealną karmę.

MOKRA KARMA DLA PSA

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu