Co zrobic gdy dostaniemy alergii na psa

Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na psa?

Alergia na pewnym etapie życia może dotknąć każdego. W przypadku wielu alergenów pokarmowych lub wziewnych najlepszym rozwiązaniem jest ich unikanie. Sprawa jednak znacznie się komplikuje, jeśli uczula nas ukochany pies. Ograniczenie interakcji z czworonogiem jest często po prostu niemożliwe. Czy oddanie ulubieńca jest w takiej sytuacji nieuniknione? Jak radzić sobie z alergią na pupila?

Dlaczego psy uczulają?

Nie da się przewidzieć, czy alergia na psa nigdy nas nie dotknie. Źródłem uczulenie może być każdy pies, niezależnie od długości i rodzaju sierści. Reakcję alergiczną wywołują białka zawarte w złuszczającym się naskórku zwierzaka, jego ślinie i moczu. Właściciele czworonogów są stale narażeni na kontakt z nimi. Mimo że nie ma ras zupełnie hipoalergicznych, niektóre psy wydzielają więcej głównego alergenu niż inne. Z tego powodu alergicy powinni szczególnie unikać yorkshire terierów i pudli. Bezpieczniejsze mogą być natomiast kontakty z labradorami. Pewne znaczenie może mieć też płeć pupila. Bardziej alergenne są prawdopodobnie samce [1].

Czy alergik musi oddać psa?

Objawy uczulenia znacznie różnią się w zależności od chorego. Różne może być też nasilenie reakcji alergicznej. W dużej mierze to od uciążliwości symptomów alergii zależy, czy możemy zatrzymać czworonoga. Musimy też pamiętać, że z upływem czasu choroba może się zaostrzyć. Jeśli więc dopiero co zostaliśmy właścicielami zwierzaka, lepiej od razu poszukać dla niego nowego domu. Dzięki temu łatwiej będzie nam i pupilowi znieść rozstanie. Inaczej wygląda sytuacja z wieloletnim psim towarzyszem. W takim przypadku oddanie czworonoga może być zbyt bolesne. Z tego powodu musimy zrobić wszystko, aby poprawić swój komfort życia i ograniczyć przykre objawy alergii.

Jak zmniejszyć ilość alergenów w otoczeniu?

Wspólne życie z pupilem, który uczula, jest trudne, ale możliwe. Należy dołożyć wszelkich starań, aby w domowym otoczeniu było jak najmniej groźnych alergenów. Nieuniknione jest więc częste sprzątanie całego mieszkania. Zwróćmy szczególną uwagę na miejsca, w których gromadzi się sierść czworonoga – zwłaszcza dywany i meble. W miarę możliwości należy również wyeliminować wszelkie akcesoria, z których trudno usunąć psią sierść. Nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu legowiska pupila (przeczytaj więcej o tym, jak wybrać legowisko dla psa KLIK). Alergeny mogą być też zawieszone w powietrzu – z tego względu warto często wietrzyć mieszkanie. Możemy również zainstalować w domu filtr oczyszczający powietrze.

Nasz ulubieniec nie powinien mieć dostępu do wszystkich pomieszczeń w domu. Tylko w ten sposób unikniemy stałej ekspozycji na alergeny. Istotne jest zwłaszcza, aby nie wpuszczać psa do sypialni. Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, możemy zachęcać czworonoga do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

W przypadku alergii na psa konieczne są też zmiany w codziennych kontaktach z podopiecznym. Długie głaskanie z pewnością nie jest wskazane. Jak więc spędzać czas z pupilem? Warto inicjować zabawy na odległość np. poszukiwanie ukrytych smakołyków. Dobrym pomysłem jest też nauka komend (sprawdź, jak nauczyć psa łapać frisbee KLIK). Po każdym kontakcie z psem powinniśmy umyć ręce. Czasami konieczna może być również zmiana ubrania.

Jak pielęgnować psa, aby ograniczyć ryzyko reakcji alergicznej?

Alergicy muszą szczególnie dbać o pielęgnację i zdrowie swojego pupila. Zła dieta, niewłaściwa higiena, a nawet stres – mogą spowodować u psa wzmożone wypadanie sierści. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się alergenów, trzeba regularnie szczotkować psa (dowiedz się, jak wybrać najlepszą szczotkę dla swojego psa KLIK). Zabieg ten najlepiej wykonywać poza mieszkaniem. Wskazane jest też częste kąpanie zwierzaka. Szczególną troską należy otaczać skórę czworonoga. Wszelkie schorzenia dermatologiczne u psa mogą zwiększać ilość alergenów. Na stan skóry potężny wpływ ma dieta, a zwłaszcza odpowiednia ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych w pożywieniu. Aby dostarczyć ich pupilowi, należy karmić go wysokiej jakości karmą, a jeśli to konieczne podawać mu odpowiednie suplementy diety.

Źródła:
1. M. Ramadour, M. Guetat, J. Guetat, M. El Biaze, A. Magnan, D. Vervloet. 2005. Dog factor differences in Can f 1 allergen production. Allergy. 60 (8), 1060–1064.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu