co zrobic gdy dostaniemy alergii na kanarka

Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na kanarka?

Alergia to poważny problem, zwłaszcza dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez domowego pupila. Objawy uczulenia bywają często bardzo uciążliwe, a ponadto mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak np. astma. Warto pamiętać, że alergia może pojawić się w każdym wieku i dać o sobie znać dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach. Czy w takiej sytuacji pozbycie się ukochanego pupila jest konieczne? Otóż nie. Jest kilka rozwiązań, które pozwolą nam dalej cieszyć się towarzystwem ulubieńca.

Co powoduje alergię?

Większość z nas kojarzy alergię z najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, czyli psami i kotami. Powszechnie wiadomo również, że uczulenie powodują fretki, chomiki oraz inne gryzonie. A tymczasem okazuje się, że za wytwarzanie alergenów odpowiedzialne są nie tylko ssaki.

Równie często pojawia się uczulenie na ptactwo domowe, w tym również na kanarki (poznaj historię kanarków KLIK). Najczęściej zdarza się uczulenie na ptasie pierze, ale niebezpieczne alergeny znajdują się nie tylko w piórach. Obecne są także w naskórku ptaków, ich moczu i odchodach. Do najczęstszych objawów uczulenia na ptactwo domowe należą katar i kaszel, wysypka oraz pieczenie oczu. Mogą pojawić się również trudności z oddychaniem. Alergeny ptaków mogą być przyczyną zapalenia pęcherzyków płucnych, bardzo poważnej choroby układu oddechowego.

Czy alergik może mieć kanarka?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Ogólnie rzecz biorąc alergia to nie wyrok i spokojnie można z nią żyć. A wielu alergików, przestrzegając odpowiednich zasad, wciąż hoduje swoje ulubione zwierzęta. Wszystko zależy od tego, jak silne są reakcje alergiczne. Ważne są również warunki mieszkaniowe oraz to, gdzie umieścimy klatkę z kanarkiem. Nie bez znaczenia jest i to, jak dużo czasu spędza się z pupilem i czy zawsze zajmujemy się nim sami.

Zanim do naszego domu wprowadzi się kanarek lub jakiekolwiek inne zwierzę, warto upewnić się, że ich obecność nie będzie dla nas problemem. Niestety alergia może pojawić się dopiero, gdy kanarek już rozpakował walizkę i na dobre się rozgościł. Co wtedy?

Uczulenie na kanarka – jak sobie poradzić?

Uważa się, że kanarki uczulają rzadziej niż, na przykład papugi czy gołębie. Ponadto samice wydzielają znacznie mniej alergenów, zatem rzadziej niż samce powodują reakcje alergiczne. Niemniej jednak, uczulenie na kanarki może być tak samo uciążliwe i poważne w skutkach, jak alergia na jakiekolwiek inne zwierzę. Nigdy nie należy lekceważyć pierwszych objawów. Po rozpoznaniu reakcji alergicznej należy, przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który doradzi nam co robić dalej. Prawdopodobnie lekarz zaproponuje usunięcie kanarka z domu. Jest to bardzo radykalne rozwiązanie i na szczęście wcale nie jedyne.

Jeśli objawy alergii nie są poważne, nie ma powodu, by rezygnować z opieki nad ulubieńcem. W takiej sytuacji lekarz przepisze lekarstwa zatrzymujące rozwój uczulenia i łagodzące jego objawy. Dobrą metodą walki z alergią jest odczulanie, niestety czasem działa ono tylko częściowo.

Kanarek w domu alergika

Jeśli zdecydujemy, że kanarek zostaje z nami, koniecznie musimy zadbać o to, aby zmniejszyć ilość alergenów w powietrzu. Pomieszczenie, w którym ustawiona jest klatka lub woliera powinno być często wietrzone. Szczególnie ważne jest również regularne czyszczenie klatki, co pozwoli na wyeliminowanie nadmiaru czynników powodujących reakcje alergiczne. Ważne jest również dbanie o zdrowie i kondycję samego kanarka. Należy kontrolować stan jego piór i dzioba. Pomocna może okazać się wizyta u weterynarza, który doradzi jak zminimalizować ilość wytwarzanych alergenów (przeczytaj więcej o tym, kiedy trzeba iść z kanarkiem do weterynarza KLIK).

Ograniczenie kontaktu z kanarkiem

W sytuacji, gdy jesteśmy bardzo przywiązani do kanarka, a on do nas, trudno będzie ograniczyć kontakt z nim. Jednak szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie stężenie alergenów jest największe, należy jednak zmniejszyć ilość kontaktów z ulubieńcem. Chodzi tu nie tylko o okazywanie mu czułości i przywiązania, ale również o zabiegi pielęgnacyjne. Osoba uczulona na kanarka nie powinna czyścić piórek ani sprzątać klatki. Nie wolno przytulać pupila, zbliżać go do twarzy ani wdychać jego zapachu, gdyż wszystko to na pewno spowoduje nasilenie objawów uczulenia. Po głaskaniu kanarka lub trzymaniu go w dłoniach należy natychmiast umyć ręce.

O ile objawy alergii nie są zbyt poważnie, nie ma powodu do rezygnowania z towarzystwa tego wyjątkowego ptaka. Przy zachowaniu odpowiednich zasad możemy wciąż cieszyć się jego widokiem i pięknym śpiewem.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Psy
Małe ssaki
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu