Co robić, gdy sierść kota nadmiernie wypada?

Co robić, gdy sierść kota nadmiernie wypada?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę dla kota kup w e-sklepie Kakadu »

Nadmierne wypadanie sierści u kota może mieć różne przyczyny. Niektóre zupełnie niegroźne, choć ich efekt bywa uciążliwy. Inne jednak stanowią poważny problem, którym musimy się bezzwłocznie zająć.

Dlaczego kotu wypada sierść?

Całkowicie normalnym zjawiskiem jest na przykład linienie związane ze zmianami pór roku. Szczególnie intensywne jest ono na wiosnę, gdy zwierzę gubi gęsty podszerstek, który zimą chronił go przed mrozami. Koty przebywające wyłącznie w domu mogą tracić sierść przez cały rok, co jest związane ze sztucznym oświetleniem i ogrzewaniem, które zakłócają pewne naturalne procesy zachodzące w kocich organizmach.

Inną przyczyną utraty włosów jest stres. Kocie futro może wychodzić wówczas dosłownie całymi kępami. Ta kocia reakcja jest istnym przekleństwem hodowców, którzy poświęcają długie godziny na przygotowanie futra swoich pupili do wystawy kotów rasowych. Cały ich wysiłek idzie na marne, gdy futrzak zestresowany zgiełkiem panującym na wystawie, nagle zaczyna gubić swoje wypielęgnowane futerko.

Dlaczego kot pod wpływem stresu gubi sierść?

Również u kotek w rui zachodzi nadmierne wypadanie włosów. W tym przypadku podłożem są zmiany hormonalne w ich organizmach.

Powyższe przyczyny wypadania włosów u kotów są niejako naturalne i nie stanowią wielkiego problemu. Jednakże nadmierne linienie może być objawem kilku poważnych chorób.

Jeżeli kot gubi przede wszystkim włosy z ogona i jego nasady, możemy mieć do czynienia z nadczynnością gruczołu nadogonowego. Niektóre rasy kotów długowłosych mają wrodzoną skłonność do tego schorzenia.

Nadmierna utrata włosów z całej powierzchni ciała lub tylko w jego części powinna wzbudzić nas niepokój szczególnie wówczas, gdy towarzyszą jej widoczne zmiany skórne. Wszelkiego rodzaju zaczerwienienia, wypryski, obrzmienia, ranki powinny być dla nas sygnałem alarmowym i skłonić do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Mogą być bowiem objawem robaczycy u kota», chorób skóry o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym, a nawet zwykłej alergii pokarmowej.

Jak sobie poradzić z nadmiernym wypadaniem sierści u kota?

Na okresowe wypadanie włosów niewiele możemy poradzić. Po prostu musimy uzbroić się w cierpliwość i przeczekać je. Jeśli jednak linienie przedłuża się, warto zwrócić uwagę na dietę naszego kota. Niedobór pewnych składników odżywczych takich, jak na przykład biotyna, może osłabiać kondycję futra.

↓ WITAMINY DLA KOTÓW PRZECIW WYPADANIU SIERŚCI ↓

W sklepach zoologicznych Kakadu dostępne są karmy dla kotów o zwiększonej zawartości związków korzystnie działających na kocie futro. Można je podawać przez cały rok, ponieważ są pełnowartościowe. Oprócz nich znajdziemy również preparaty witaminowo-mineralne dla kotów z problemami skórnymi. Jednak ich stosowanie, podobnie jak innych suplementów diety dla kotów, powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Bezpiecznie możemy natomiast podawać przysmaki dla kotów, które zawierają dodatek biotyny, które również poprawiają stan skóry.

↓ PRZYSMAKI DLA KOTÓW Z DODATKIEM BIOTYNY ↓

Bardzo łatwo również poradzić sobie z wypadaniem włosów na tle nerwowym. Wystarczy wyeliminować źródło stresu. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze tak łatwo stwierdzić, co jest jego przyczyną. Szczególnie jeśli jest to stres długotrwały.

Jeśli nie potrafimy jednoznacznie zidentyfikować przyczyny nadmiernego wypadania futra u naszego kota lub podejrzewamy chorobę skóry, koniecznie zabierzmy go do lekarza weterynarii. Tylko on jest wstanie stwierdzić, czy zwierzę jest chore, określić czynnik chorobotwórczy i zalecić odpowiednie leczenie. Nigdy nie próbujmy leczyć naszego pupila na własną rękę. Możemy mu tym bardziej zaszkodzić niż pomóc.

↓ SUCHE KARMY DLA KOTÓW WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Agata
    lut 13, 2018 - 08:30 AM

    Bardzo Dziękuję. Ta strona bardzo mi pomogła. Babcia ma kota, po którym nawet widać, że źle się czuje ze swoją sierścią.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu