W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rodzai żwirków dla kotów. Który z nich wybrać? Zdarza się, że kot z jakiś powodów nie chce z niektórych żwirków korzystać. Wybór odpowiedniego żwirku dla...
Obroża dla kota nie musi być tak solidna i mocna, jak obroża dla psa, ponieważ nie używamy się jej do prowadzania zwierzaka. Nie ma specjalnych obroży dla kotów brytyjskich czy ragdoli. Nie istnieje koci odpowiednik obroży szkoleniowej. Nie ma kolczatek przeznaczonych dla kotów (i całe szczęście!). Obroża dla kota służy głównie ku ozdobie. Jest ponadto informacją o tym, że futrzak ma właściciela.
Obroża dla kota powinna być estetycznie wykonana, jeśli jednak służyć ma kotu wychodzącemu, jej uroda nie może być jedynym kryterium wyboru. Niezwykle istotne jest, by kot z łatwością ściągnął ją sobie z głowy, gdyby przypadkiem się o coś zaczepiła. Podczas swoich wędrówek kot przeciska się przez krzaki, wspina się na drzewa, przeskakuje przez płoty.
Może wówczas zaczepić obrożą o jakąś gałąź lub wystający drut. Zwierzę nie ma rąk i nie rozepnie sobie obroży. Bez pomocy człowieka nie uwolni się. Po prostu się udusi lub padnie z wyczerpania. Obroża dla kota wychodzącego jest zaprojektowana tak, by do takich sytuacji nie doszło.
Niektóre modele całe wykonane są z elastycznego materiału lub mają wszytą gumkę. Gdy kot zaczepi o coś obrożą, rozciąga się ona i zwierzę może ściągnąć ją sobie przez głowę. Inne z kolei posiadają tzw. bezpieczne zapięcie - silne szarpnięcie powoduje jego rozpięcie i kot może się uwolnić.
Do niektórych kocich obroży przypięte są dzwoneczki. Nie chodzi tylko o ozdobną funkcję takiego gadżetu. Kot jest drapieżnikiem, jednak nie wszyscy właściciele akceptują jego myśliwskie zdolności. Szczególnie gdy ofiarą jest ptak. Dźwięk dzwoneczka zawieszonego przy kociej obroży ma za zadanie ostrzegać ptaki przed zbliżającym się drapieżnikiem.
Problem w tym, że kot to bardzo sprytny łowca. Umie tak podkradać się do zdobyczy, że dzwoneczek ani drgnie. Wydaje dźwięk dopiero wówczas, gdy myśliwy dopada swoją ofiarę, ale wtedy jest już za późno. Jeżeli zadzwoni wcześniej to znaczy, że kotu nie zależało aż tak bardzo na schwytaniu ptaka, ponieważ nie był głodny.
Rodzaj materiału, z którego obroża dla kota jest wykonana, nie ma większego znaczenia praktycznego. Aby tylko obroża była wygodna i lekka. Właściciele kotów najczęściej kupują obroże zamszowe, które spełniają powyższe kryteria, a przy tym są zwykle bardzo ładne.
Zamsz jest rodzajem skóry. Klasycznych obroży skórzanych, takich jak dla psów, raczej się dla kotów nie produkuje. Można oczywiście kupić kotu skórzaną obróżkę przeznaczoną dla małego psa. Psie obroże nie nadają się tylko dla kotów wychodzących – żadna psia obroża się nie rozciąga.
Godne polecenia są również tak zwane obroże parciane. Nazwa może niezbyt ładna, ale same obroże mogą być bardzo eleganckie. Są poza tym trwałe i lekkie.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rodzai żwirków dla kotów. Który z nich wybrać? Zdarza się, że kot z jakiś powodów nie chce z niektórych żwirków korzystać. Wybór odpowiedniego żwirku dla...
Kot szkocki zwisłouchy na pierwszy rzut oka przypomina małego pluszowego misia. Wszystko za sprawą dużych błyszczących oczu o nieco smutnym wyrazie i drobnych, oklapniętych uszu. Co ciekawe, powstanie tej rasy...
Brak apetytu u kota to coś, czego zdecydowanie nie należy bagatelizować. Nawet dwudniowy post może poważnie odbić się na zdrowiu i kondycji mruczka. Dlatego, gdy Twój kot odmawia jedzenia, warto...