Co robić, gdy kot ma niedowagę?

Co robić, gdy kot ma niedowagę?

Niektóre rasy kotów są z natury bardzo szczupłe.  Koty syjamskie lub cornish rex wyglądają trochę tak, jakby były głodzone przez swoich właścicieli, ale oczywiście tak nie jest. Jeśli nasz futrzak nie powinien być bardzo szczupły, a taki właśnie jest, lub wydaje się nam, że jest, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Niedowaga u kota może mieć bowiem różne przyczyny, które musimy poznać. Problemów z niedowagą nie wolno bagatelizować!

Choroby kotów

Konsultacja z lekarzem weterynarii, gdy mamy wrażenie, że nasz kot za mało waży, jest konieczna. Niedowaga może być bowiem wynikiem poważnej choroby kota, nawet jeśli nie towarzyszą jej inne widoczne objawy.

Spadek masy ciała możemy obserwować u zwierząt chorych na cukrzycę, choroby nowotworowe, białaczkę, panleukopienię i wiele innych. Także schorzenia występujące w obrębie pyszczka, takie jak choroby dziąseł lub zębów, są przyczyną zmniejszonego pobierania pokarmu i utraty wagi.

Właściwą diagnozę może postawić jedynie weterynarz i to on zaleci odpowiednie leczenie, które w tym przypadku jest jedynym skutecznym sposobem rozwiązania problemów niedowagi u naszego pupila.

Problemy behawioralne u kotów

Zaburzenia łaknienia mogą wiązać się również z problemami behawioralnymi kotów. Najczęściej nie chcą one przyjmować pokarmu, gdy są zestresowane.

Wiele jest sytuacji, które mogą być dla kotów sterujące: zmiana miejsca zamieszkania i właściciela, generalny remont w mieszkaniu, a nawet ciągłe kłótnie między ludzkimi domownikami. U kotów żyjących w grupie, najsłabszy osobnik może być tak zdominowany i zastraszony przez swoich towarzyszy, że boi się podejść do miski.

Czasami trudno jest stwierdzić, co jest przyczyną kociego stresu. Pozornie wszystko jest w porządku. My jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że np. w ogrodzie pojawił się wyjątkowo silny i dominujący kocur, którego obecność denerwuje naszego futrzaka lub sąsiad z góry kupił sobie psa, którego nasz podopieczny się boi! Koty jednak mają znacznie lepsze zmysły i doskonale wyczuwają obecność intruza.

Leczenie zaburzeń behawioralnych nie jest łatwe – możemy poprosić o pomoc specjalistę – ale jeśli się nam uda rozwiązać koci problem, łaknienie powinno wrócić i kota przybierze na wadze.

Niewłaściwa dieta kota

Przyczyną zbyt niskiej masy ciała może być rzecz jasna nieprawidłowe żywienie kota. Niedostatek pokarmu lub zbyt niska zawartość białka i tłuszczu, powodują utratę wagi. Dzieje się tak również, gdy podawany pokarm jest źle przez kota przyswajalne, co dotyczy zwykle zwierząt żywionych tanimi karmami kiepskiej jakości lub resztkami ze stołu.

Jedynym sposobem, by pomóc zwierzakowi uzyskać prawidłową wagę jest wprowadzenie zdrowej, dobrze zbilansowanej i łatwo przyswajalnej diety. Na początku warto zastosować karmy dla kotów o podwyższonej kaloryczności i karmy pobudzające apetyt. W sklepach zoologicznych można również znaleźć suplementy diety dla kotów, które mogą nam w tym pomóc. Przed ich podaniem lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu