{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Choroby wątroby u kotów

Kocia wątroba to organ, któremu przydaje się szczególna ochrona. Niestety poważne uszkodzenia wątroby wcale nie są rzadkością. Jak okazuje się, nie przed wszystkimi, ale przed wieloma takimi zdrowotnymi problemami ukochanego zwierzaka z łatwością można uchronić. Sprawdź, jak strzec się choroby wątroby u kotów.

Funkcje wątroby w organizmie

Wątroba to największy narząd wewnętrzny odgrywający ważną rolę w wielu procesach funkcjonalnych, metabolicznych i detoksykacyjnych. Odtruwa ona organizm, rozkładając szkodliwe substancje; wspiera trawienie tłuszczów, krzepnięcie krwi, produkcję i uwalnianie glukozy; magazynuje krew, żelazo i witaminy. Najciekawszym i najbardziej zwodniczym jest jednak fakt, że posiada ona wręcz niebywałą zdolność samoregeneracji oraz wyjątkowo kiepski system alarmujący. Stąd też bardzo wiele chorób dotykających ten narząd przebiega zupełnie bezobjawowo. Zdarza się, że organizm wysyłać zaczyna niepokojące sygnały dopiero wtedy, gdy uszkodzone jest już ponad 70% wątroby. U kotów do najczęstszych schorzeń wątroby zaliczamy stłuszczenie, marskość, niewydolność, zapalenie, encefalopatię i nowotwory tej części ciała.[1]

Choroby wątroby u kotów – objawy

Nie tak łatwo jest rozpoznać, że mruczek nasz cierpi na problemy związane z wątrobą. Symptomy często nie są tu jednoznaczne. Niepokój zawsze wzbudzać powinien jednak brak apetytu i idąca w ślad za nim utrata wagi. Wraz z postępującym niszczeniem wątroby pojawić mogą się też wymioty, biegunka, wielomocz, wodobrzusze, ospałość czy żółtaczka, która daje o sobie znać zmienionym wyglądem białek oczu. Badając brzuch chorego zwierzaka, często wyczuć możemy, że wątroba jest zmniejszona bądź powiększona. Dodatkowo kocie podbrzusze staje się też bardzo wrażliwe na dotyk.

Jak strzec kota przed uszkodzeniem wątroby?

Nawet usilnie dbając o zdrowie domowego mruczka, nie jesteśmy w stanie w 100% chronić kociej wątroby. Pewne sprawy są poza naszą kontrolą, na inne jednak możemy mieć wpływ i to je warto wziąć pod lupę.

→ Niebezpieczna głodówka

Kotom głodówki nie wychodzą na zdrowie. Wręcz przeciwnie, są one dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli tylko zauważymy, że pupil nasz stroni od miski, je bardzo mało lub nieregularnie, natychmiast zabierzmy go do weterynarza. Nawet krótki post u kota szybko doprowadzić może do stłuszczenia, a tym samym poważnego uszkodzenia wątroby. Dlatego właśnie kocia miska nigdy nie powinna być pusta. Również przestawiając kota na nową karmę, zachowajmy ostrożność. W tym wypadku nowe jedzenie stopniowo w coraz większych ilościach mieszajmy ze starym tak, aby kot miał czas na przyzwyczajenie się i zaniechał głodowego strajku (dowiedz się, jak przyzwyczaić kota do suchej karmy KLIK).

→ Zatrucia

Jednym z naczelnych zadań wątroby jest neutralizacja szkodliwych substancji. Niestety kocia wątroba jest delikatniejsza niż ta, w którą wyposażeni zostali przedstawiciele innych gatunków. Jest więc też ona znacznie bardziej narażona na uszkodzenia wskutek kontaktu z toksynami różnej maści. Mieszkając z kotem pod jednym dachem, zadbać powinniśmy więc o to, by zminimalizować ilość czyhających na zwierzaka niebezpieczeństw.

Koty często z upodobaniem podgryzają rosnącą na parapetach „zieleninę”. Niektóre doniczkowe kwiaty, choć wyglądają całkiem niewinnie, wykazują silne właściwości trujące. Tak też z draceny, hipeastrum, skrzydłokwiatu, azalii, konwalii, a nawet lilii lepiej zrezygnować. Nie jest to oczywiście pełna lista roślin niebezpiecznych dla kotów. Zanim więc sprowadzimy do domu zieloną ozdobę, dokładnie sprawdźmy, czy nie będzie ona zagrożeniem dla naszego mruczka.

Tak jak w przypadku dzieci, tak i w przypadku kotów pod kluczem powinniśmy mieć leki i detergenty. Te pierwsze, jeśli nie przepisał ich weterynarz, nigdy nie powinny trafiać do kociego pyszczka. Aspiryna, ibuprofen czy paracetamol dla kociaka mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Podobne skutki wywołać może spożycie wybielacza, dezodorantu, pasty do butów, płynu do podłogi czy mebli. Zbyt duża ilość chemii w domu nie jest wskazana również i dla nas. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest więc korzystanie z tradycyjnego octu.

Dieta chorego zwierzaka

Choroby wątroby u kotów wymagają leczenia, ale i zastosowania specjalnej diety. W obu tych kwestiach zdać powinniśmy się oczywiście na wsparcie weterynarza. Karmy dla wątrobowców dedykowane są kotom z niewydolnością wątroby. Zbilansowane są one tak, by nadmiernie nie przeciążać tego niesprawnego narządu. Pamiętajmy, że karmy weterynaryjne dla kotów » dedykowane są chorym zwierzakom i nie powinny być stosowane profilaktycznie.

↓ WETERYNARYJNA KARMA DLA KOTÓW Z CHOROBAMI WĄTROBY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

[1] https://www.vetopedia.pl/article151-1-Choroby_watroby_u_kota.html

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu