Jak przyzwyczaic kota do suchej karmy

Jak przyzwyczaić kota do suchej karmy?

Wśród kotów też zdarzają się niejadki, a niektóre z nich potrafią być wyjątkowo wybredne i uparte. Zdarza się, że kot przyzwyczaja się do jednego rodzaju pożywienia i potem nie chce jeść nic innego. Zmiana nawyków żywieniowych pupila to niełatwe zadanie, wymagające cierpliwości i konsekwencji. Warto jednak wprowadzić zmiany w kocim menu, gdyż dieta mało urozmaicona może prowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych.

Monotonia w kociej diecie

Kot, któremu serwuje się wciąż ten sam rodzaj pokarmu szybko się do niego przyzwyczaja i stanowczo odmawia zjedzenia czegokolwiek innego. Najczęściej bywa tak ze zwierzakami, które od małego jadły wyłącznie surowe mięso, na przykład drobiowe. Zmuszenie takiego kota do zjedzenia suchej karmy będzie nie lada wyczynem. Niemniej jednak trzeba próbować, ponieważ kocia dieta powinna być urozmaicona i pełnowartościowa.

Monotonna dieta, składająca się wyłącznie z jednego rodzaju pokarmu, może być przyczyną wielu schorzeń. Ograniczone menu nie zawiera wszystkich niezbędnych dla zwierzęcia składników odżywczych. Ich niedobór prędzej czy później odbije się na kondycji futrzaka, jego samopoczuciu oraz zdrowiu (przeczytaj, czym grozi złe odżywianie kota KLIK).

Co więcej, jeśli kot jest przyzwyczajony do tylko jednej karmy, od konkretnego producenta, to trudno będzie przestawić go na inną w przypadku, gdy ta ulubiona nagle zniknie ze sklepowych półek.

Co zrobić, by kot jadł wszystko?

Aby kot nie grymasił przy jedzeniu najlepiej już od małego przyzwyczajać go do różnych pokarmów, serwując rozmaite posiłki. Kocię powinno dostawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę, a nawet surowe mięso, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Oczywiście rodzaj posiłków zależy od wieku i wagi malca.

Trzeba pamiętać, by nie reagować na wszelkie próby kociego szantażu. Koty to mali spryciarze, uzbrojeni w niewyczerpane pokłady cierpliwości. Dysponują groźnym arsenałem rzewnych spojrzeń i przymilnych pomruków. Niektóre uciekają się do strajku głodowego, ostentacyjnie przechodząc koło pełnej miski i nie zaszczycając jej nawet najmniejszym spojrzeniem. Niestety wielu właścicieli popełnia błąd i ulega kocim manipulacjom. Zwierzak szybko się uczy, że wystarczy chwilę poczekać, a na pewno dostanie smaczniejszy kąsek. Najlepiej poczekać, aż pupil zgłodnieje i zje to, co mu podano. Nie wolno jednak dopuszczać do głodówek dłuższych niż 2-3 dni, gdyż mogą one prowadzić do poważnych zmian w wątrobie (dowiedz się więcej o tym, jak często należy karmić kota KLIK).

Jak nakłonić kota do jedzenia suchej karmy?

Z kotami tak to już jest, że wszelkie zmiany w ich środowisku należy wprowadzać powoli i stopniowo. Każda nagła i radykalna reforma z pewnością spotka się z oporem ulubieńca. Tak samo będzie ze zmianą menu. Nowy rodzaj karmy należy wprowadzać powoli i dyskretnie, stosując metodę mieszania pokarmu. Chodzi o to, aby do karmy, którą kot chętnie zjada, na przykład mokrej, dosypywać po trochu suchych granulek, stopniowo zwiększając ich ilość. Przemycając w ten sposób suchą karmę, pupil może nawet początkowo nie zorientować się, że coś się zmieniło. Warto zadbać o to, by suchy pokarm był jak najlepszej jakości (sprawdź, dlaczego warto kupować  kotu pokarm dobrej jakości KLIK). Karma powinna być nie tylko pełnowartościowa, ale i po prostu smaczna dla zwierzaka. Dzięki tej metodzie kot ma szansę poznać nowy rodzaj pokarmu, przyzwyczaić się do niego i go polubić. A po kilku tygodniach powinien już bez oporów zjadać suchą karmę.

Jak wybrać suchą karmę dla kota?

Odpowiedniej karmy należy szukać oczywiście w dobrym sklepie zoologicznym (przejdź do e-sklepu Kakadu KLIK). Liczy się przede wszystkim jakość karmy, jej skład i proporcje wszystkich elementów. Wybierając karmę dla pupila należy kierować się przede wszystkim jego wiekiem. Trzeba pamiętać, że bardziej kaloryczna karma dla kociąt ma nieco inny skład niż karma dla przeciętnego kota dorosłego. Z kolei kot senior potrzebuje pokarmu o obniżonej zawartości tłuszczu, by uniknąć problemów z nadwagą. Liczy się również waga i tryb życia zwierzaka.

Poza karmami bytowymi dostępne są także karmy specjalistyczne, zwane weterynaryjnymi (dowiedz się, kiedy kot potrzebuje karmy weterynaryjnej KLIK). Przeznaczone są one dla kotów borykających się z różnymi schorzeniami i dolegliwościami. Innej karmy będzie potrzebował kot o wrażliwym żołądku, a jeszcze innej kot po kastracji. Dla każdego z nich można znaleźć odpowiednią karmę, która odpowie na wszystkie potrzeby zwierzaka.

Na każdym etapie życia kot może potrzebować nieco innych składników w różnych proporcach. Dlatego do wyboru odpowiedniej karmy należy podejść poważnie, wczytywać się w etykiety i zapoznać z wymaganiami pupila. Decyzję można również przedyskutować z weterynarzem. Nie warto decydować się na najtańsze rozwiązania z supermarketów. Tego rodzaju karmy zazwyczaj mają bardzo ograniczony skład.

Konsekwencja kluczem do sukcesu

Wyrabianie nowych nawyków żywieniowych u kota z pewnością nie jest łatwe. Sprawa wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji właściciela. Jeśli chodzi o zmiany w diecie, koty potrafią być uparte i niezmordowane w swoim grymaszeniu. Ważne, by się nie poddawać i nigdy nie ulegać kaprysom pupila.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu