Sklep online
Sklep online

Jak przyzwyczaić kota do suchej karmy?

Wśród kotów też zdarzają się niejadki, a niektóre z nich potrafią być wyjątkowo wybredne i uparte. Zdarza się, że kot przyzwyczaja się do jednego rodzaju pożywienia i potem nie chce jeść nic innego. Zmiana nawyków żywieniowych pupila to niełatwe zadanie, wymagające cierpliwości i konsekwencji. Warto jednak wprowadzić zmiany w kocim menu, gdyż dieta mało urozmaicona może prowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych.

Monotonia w kociej diecie

Kot, któremu serwuje się wciąż ten sam rodzaj pokarmu szybko się do niego przyzwyczaja i stanowczo odmawia zjedzenia czegokolwiek innego. Najczęściej bywa tak ze zwierzakami, które od małego jadły wyłącznie surowe mięso, na przykład drobiowe. Zmuszenie takiego kota do zjedzenia suchej karmy będzie nie lada wyczynem. Niemniej jednak trzeba próbować, ponieważ kocia dieta powinna być urozmaicona i pełnowartościowa.

Monotonna dieta, składająca się wyłącznie z jednego rodzaju pokarmu, może być przyczyną wielu schorzeń. Ograniczone menu nie zawiera wszystkich niezbędnych dla zwierzęcia składników odżywczych. Ich niedobór prędzej czy później odbije się na kondycji futrzaka, jego samopoczuciu oraz zdrowiu (przeczytaj, czym grozi złe odżywianie kota KLIK).

Co więcej, jeśli kot jest przyzwyczajony do tylko jednej karmy, od konkretnego producenta, to trudno będzie przestawić go na inną w przypadku, gdy ta ulubiona nagle zniknie ze sklepowych półek.

Co zrobić, by kot jadł wszystko?

Aby kot nie grymasił przy jedzeniu najlepiej już od małego przyzwyczajać go do różnych pokarmów, serwując rozmaite posiłki. Kocię powinno dostawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę, a nawet surowe mięso, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Oczywiście rodzaj posiłków zależy od wieku i wagi malca.

Trzeba pamiętać, by nie reagować na wszelkie próby kociego szantażu. Koty to mali spryciarze, uzbrojeni w niewyczerpane pokłady cierpliwości. Dysponują groźnym arsenałem rzewnych spojrzeń i przymilnych pomruków. Niektóre uciekają się do strajku głodowego, ostentacyjnie przechodząc koło pełnej miski i nie zaszczycając jej nawet najmniejszym spojrzeniem. Niestety wielu właścicieli popełnia błąd i ulega kocim manipulacjom. Zwierzak szybko się uczy, że wystarczy chwilę poczekać, a na pewno dostanie smaczniejszy kąsek. Najlepiej poczekać, aż pupil zgłodnieje i zje to, co mu podano. Nie wolno jednak dopuszczać do głodówek dłuższych niż 2-3 dni, gdyż mogą one prowadzić do poważnych zmian w wątrobie (dowiedz się więcej o tym, jak często należy karmić kota KLIK).

Jak nakłonić kota do jedzenia suchej karmy?

Z kotami tak to już jest, że wszelkie zmiany w ich środowisku należy wprowadzać powoli i stopniowo. Każda nagła i radykalna reforma z pewnością spotka się z oporem ulubieńca. Tak samo będzie ze zmianą menu. Nowy rodzaj karmy należy wprowadzać powoli i dyskretnie, stosując metodę mieszania pokarmu. Chodzi o to, aby do karmy, którą kot chętnie zjada, na przykład mokrej, dosypywać po trochu suchych granulek, stopniowo zwiększając ich ilość. Przemycając w ten sposób suchą karmę, pupil może nawet początkowo nie zorientować się, że coś się zmieniło. Warto zadbać o to, by suchy pokarm był jak najlepszej jakości (sprawdź, dlaczego warto kupować  kotu pokarm dobrej jakości KLIK). Karma powinna być nie tylko pełnowartościowa, ale i po prostu smaczna dla zwierzaka. Dzięki tej metodzie kot ma szansę poznać nowy rodzaj pokarmu, przyzwyczaić się do niego i go polubić. A po kilku tygodniach powinien już bez oporów zjadać suchą karmę.

Jak wybrać suchą karmę dla kota?

Odpowiedniej karmy należy szukać oczywiście w dobrym sklepie zoologicznym (przejdź do e-sklepu Kakadu KLIK). Liczy się przede wszystkim jakość karmy, jej skład i proporcje wszystkich elementów. Wybierając karmę dla pupila należy kierować się przede wszystkim jego wiekiem. Trzeba pamiętać, że bardziej kaloryczna karma dla kociąt ma nieco inny skład niż karma dla przeciętnego kota dorosłego. Z kolei kot senior potrzebuje pokarmu o obniżonej zawartości tłuszczu, by uniknąć problemów z nadwagą. Liczy się również waga i tryb życia zwierzaka.

Poza karmami bytowymi dostępne są także karmy specjalistyczne, zwane weterynaryjnymi (dowiedz się, kiedy kot potrzebuje karmy weterynaryjnej KLIK). Przeznaczone są one dla kotów borykających się z różnymi schorzeniami i dolegliwościami. Innej karmy będzie potrzebował kot o wrażliwym żołądku, a jeszcze innej kot po kastracji. Dla każdego z nich można znaleźć odpowiednią karmę, która odpowie na wszystkie potrzeby zwierzaka.

Na każdym etapie życia kot może potrzebować nieco innych składników w różnych proporcach. Dlatego do wyboru odpowiedniej karmy należy podejść poważnie, wczytywać się w etykiety i zapoznać z wymaganiami pupila. Decyzję można również przedyskutować z weterynarzem. Nie warto decydować się na najtańsze rozwiązania z supermarketów. Tego rodzaju karmy zazwyczaj mają bardzo ograniczony skład.

Konsekwencja kluczem do sukcesu

Wyrabianie nowych nawyków żywieniowych u kota z pewnością nie jest łatwe. Sprawa wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji właściciela. Jeśli chodzi o zmiany w diecie, koty potrafią być uparte i niezmordowane w swoim grymaszeniu. Ważne, by się nie poddawać i nigdy nie ulegać kaprysom pupila.

Zdjęcie: Fotolia.pl
banerek-promocyjny-kakadu1

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Zioła dla kota

Można by sądzić, że zioła nie odgrywają większej roli w diecie ścisłych mięsożerców, jakimi bez wątpienia są koty. Tymczasem dobroczynne właściwości niektórych ziół oraz roślin mogą korzystnie wpłynąć na kondycję...

Czytaj więcej
Jak działa furminator dla kota?

Każdy kociarz wie, że futro mruczka, szczególnie długowłosego, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki regularnemu szczotkowaniu sierść pupila staje się zdrowa i lśniąca, nie plącze się ani nie mechaci. Ponadto staranne wyczesywanie...

Czytaj więcej
Transporter dla kota

Kot to zwierzak, którego łatwo jest zabrać ze sobą w podróż. Niezależnie od tego, czy wybieramy się blisko, czy daleko. Bez różnicy, czy w trasę ruszamy własnym autem, autobusem, czy...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram