choroby skóry u kota

Choroby skóry u kota

Choroby skóry u kotów nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale są również wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ zazwyczaj towarzyszy im świąd, pieczenie, a nawet ból. Im dłużej trwa choroba, tym stan skóry i futra coraz bardziej się pogarsza. Pojawiają się placki, gdzie sierść przerzedziła się do tego stopnia, że właściwie prawie już w danym miejscu nie rośnie. Pupil, nie umiejąc sobie w żaden sposób pomóc, jeszcze bardziej pogarsza stan skóry, ponieważ cały czas się drapie, rozogniając ranki i krostki, a tym samym prowadząc do kolejnych stanów zapalnych oraz zakażeń. Może także dojść do powtórnego zarażenia, jeśli czynnik wywołujący świąd i problemy zostanie przeniesiony w nowe, do tej pory niezakażone miejsce na ciele. Im wcześniej zabierzemy mruczka to weterynarza, tym lepiej. Nie próbujmy leczyć go na własną rękę, zwłaszcza jeśli nie znamy przyczyny choroby. Możemy jeszcze bardziej zaszkodzić futrzakowi.

Jak dbać o sierść kota?

Choroby skóry u kota – objawy

Przede wszystkim nasz zwierzak zacznie się intensywnie drapać. To objaw występujący niemal zawsze i najbardziej rzucający się w oczy. Mruczek atakuje skórę zębami i pazurami, bo okropnie go swędzi i próbuje choć trochę sobie ulżyć, nie zdając sobie oczywiście sprawy, że w ten sposób tylko pogorszy sytuację. Nieleczona choroba doprowadzi do tego, że zwierzak zedrze sobie całe warstwy futra i sprawi, że zaczną powstawać rany w swędzących miejscach. Jeśli przyjrzymy się takiej skórze z bliska, z pewnością zobaczymy krostki, czerwone plamy, może nawet wycieki ropy. Mogą też pojawić się strupy albo krwawiące ranki. Często alarmującym sygnałem jest także nieprzyjemny zapach wydzieliny, która wypływa z ranek albo nawet samej skóry. Mruczek może też stać się osowiały, apatyczny, nie mieć na nic ochoty ani energii. Ponieważ choroby skóry u kotów może wywoływać wiele czynników, często występują też dodatkowe objawy. W przypadku alergii mogą pojawić się sensacje żołądkowe albo opuchlizna. Atak pasożytów poznamy po śladach ukąszenia, same pchły daje się również wypatrzeć gołym okiem, jeśli bardzo dokładnie obejrzymy skórę, rozgarniając wcześniej futro. Świerzbowiec u kota » odpowiada za paskudny zapach zainfekowanych miejsc. Przy zaawansowanych zakażeniach zdarzają się też problemy z apetytem oraz równowagą.

Rodzaje chorób skórnych u kota

Niestety, choroby objawiające się kłopotami ze stanem skóry oraz futra są zazwyczaj ciężkie do zdiagnozowania bez odpowiednich testów, dlatego tak bardzo potrzebna jest nam wizyta u weterynarza. Jest wiele chorób i zakażeń, które mogą wywoływać objawy opisane powyżej. Bardzo popularne są alergie, przede wszystkim pokarmowe (poczytaj więcej u alergii u kota KLIK). Towarzyszą im zazwyczaj także wymioty, biegunki, opuchlizna wokół pyska, ospałość i brak apetytu. Skórę naszego pupila mogą też zaatakować pasożyty, zarówno wewnętrzne, takie jak tasiemce albo glisty, jak i zewnętrzne: pchły, wszy lub świerzbowiec (dowiedz się więcej o pasożytach u kota KLIK). Pasożyty wewnętrzne dodatkowo zatruwają organizm toksycznymi produktami przemiany materii, mogą zablokować jelita oraz oczywiście zabierają zwierzakowi substancje odżywcze. Pasożyty zewnętrzne żywią się krwią, a zatem kąsają skórę pupila lub nawet drążą w niej specjalne tunele. To one przede wszystkim odpowiadają za powstawanie krostek, wycieków ropy i tworzenie się plam na skórze. Nieustanne podrażnianie już zainfekowanej tkanki może prowadzić do atopowego zapalenia skóry albo wtórnego zakażenia – przez bakterie, jak również grzyby. Uszkodzona skóra jest dla nich doskonałych lokum do rozwoju. Kłopoty ze skórą u kota mogą się pojawić także w przypadku zaburzeń hormonalnych, czyli nadczynności lub niedoczynności któregoś z gruczołów. Problemy z hormonami to także złe samopoczucie, senność, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, ale też do jedzenia. Może temu towarzyszyć utrata wagi. Najbardziej niebezpieczne, również objawiające się nieraz kłopotami skórnymi, są nowotwory.

↓ WITAMINY DLA KOTA WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ ↓

Zdarza się też tak, że problemy ze skórą i futrem u kota nie wynikają z powodów czysto chorobowych. Czasami winowajcą jest zła dieta, uboga w substancje odżywcze, za to pełna chemii pod postawią spulchniaczy, sztucznych barwników oraz konserwantów. Karmienie pupila karmami najniższej jakości albo resztkami z talerzy domowników może mieć fatalne skutki zdrowotne. Nasz mruczek potrzebuje nie tylko dużej zmiany diety, ale prawdopodobnie nie obejdzie się też bez suplementacji, bo brakuje mu witamin i minerałów. Rozdrapywanie sobie skóry jest czasem spowodowane również zaburzeniami psychicznymi: mruczek nie czuje się dostatecznie bezpieczny, ma silne lęki, próbuje zwrócić na siebie uwagę albo coś manifestować. Futrzaki miewają także natręctwa. W takim wypadku sama wizyta u weterynarza to będzie prawdopodobnie za mało i przyda nam się konsultacja z zoopsychologiem. Zapewnijmy też mruczkowi poczucie bezpieczeństwa i pokażmy mu, że jest dla nas kimś bardzo ważnym.

↓ KARMY DLA KOTA WSPOMAGAJĄCE WYGLĄD SIERŚCI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Infekcje skóry u kota | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu