Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zapalenie stawów to schorzenie, które często dotyka naszych czworonożnych przyjaciół. Zazwyczaj z dolegliwością tą zmagają się psi seniorzy. Zdarza się jednak, że na skutek zaniedbania cierpieć mogą na nią i znacznie młodsze zwierzaki. Nie każde zapalenie stawów da się zupełnie wyleczyć. Każde wymaga jednak naszej uwagi, w tym przede wszystkim należytej terapii.
Zapalenie stawów u psa związane jest z uszkodzeniem bądź też zwyrodnieniem chrząstki stawowej. Kości łączące się w stawie w celu ułatwienia ruchu i zminimalizowania tarcia zabezpieczone są niewielką ilością płynu stawowego oraz otaczającą je chrząstką. Gdy ta na skutek zmian tracić zaczyna swą gładkość, kości przestają płynnie pracować i zaczynają ocierać się o siebie. To zaś wywołuje ból, obrzęki oraz sztywnienie, a tym samym ograniczenie ruchliwości stawu.
Najczęściej zapalenie stawów dotyka starszych wiekiem pupili. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości dodatkowo zwiększa się u psów otyłych, u zwierzaków cierpiących na dysplazję stawów » oraz na cukrzycę (dowiedz się, jak chronić psa przed dysplazją stawów KLIK). W przypadku psów młodszych chorobowe zmiany w obrębie stawów zazwyczaj pojawiają się u tych psiaków, które mieszkając na podwórkach, narażone są na zimno i wilgoć. Na zdrowie stawów niekorzystnie wpływają też infekcje, przebyte urazy oraz kiepskiej jakości jedzenie.
Im wcześniej leczyć zaczniemy zapalenie stawów u psa, tym lepiej. Chrząstek stawowych nie da się zreperować tak, by działały, jak nowe. Ważne jednak, by w porę złagodzić ból i powstrzymać dalszą ich degenerację. Niestety w początkowym etapie dolegliwość tę wcale nie tak łatwo jest rozpoznać. Często zauważamy, że z naszym milusińskim dzieje się coś złego dopiero wtedy, gdy stan zapalany przeradza się już w zwyrodnienie. Zawczasu warto więc pod lupę wziąć wszystkie niepokojące zmiany w psim zachowaniu.
Na dolegliwości związane ze stawami wskazywać może utykanie zwierzaka czy też pojawiający się nagle problem z pokonywaniem schodów. Przy kładzeniu się lub wstawaniu pies może skomleć bądź popiskiwać z bólu. Często pupilom takim problem sprawia też znalezienie wygodnej pozycji do snu. Pamiętajmy, że zmiany zwyrodnieniowe nie zawsze dotyczą tylko psich łap – występować mogą one też w obrębie kręgosłupa. Te zazwyczaj dają o sobie znać bólami odcinka szyjnego i dostrzegalnymi zmianami w postawie ciała. Zwierzęta cierpiące na zapalenie stawów zwykle liżą też i gryzą te obszary ciała, które stają się bolesne. W takich sytuacjach zdarza się również, że psiaki drażliwie reagować mogą na dotyk.
W przypadku podejrzenia zapalenia stawów niezbędna jest konsultacja weterynaryjna. Lekarz zleca badania rentgenowskie i laboratoryjne. On przepisuje leki i w razie potrzeby środki przeciwbólowe. Z nim warto też konsultować podawanie zwierzakowi wspierających leczenie suplementów, wśród których na szczególną uwagę zasługują preparaty zawierająca chondroitynę i glukozaminę. Związki te łagodzą sztywność stawów, stymulują komórki stawowe do naprawy oraz pomagają chrząstce zachować niezbędną jej wilgotność.
W przypadku każdej choroby czynnikiem wspierającym leczenie jest odpowiednio zbilansowana dieta. W menu pupili cierpiących na dolegliwości stawów w pierwszej kolejności niezbędne będą więc kwasy tłuszczowe omega-3 wykazujące działanie przeciwzapalne, zmniejszające ból i obrzęk. Wśród dobroczynnych składników diety ważne miejsce zajmować powinny też antyoksydanty, w tym m.in. beta-karoten, cynk oraz witamina E, C i A.
↓ WITAMINY DLA PSA WZMACNIAJĄCE STAWY ↓
Pamiętajmy, że dietę bogatą w substancje chroniące stawy, warto stosować nie tylko wówczas, gdy pupil nasz boryka się już ze zdrowotnymi problemami (poczytaj więcej o karmach wzmacniających stawy psa KLIK). W przypadku infekcji i urazów organizm dobrze odżywionego zwierzaka znacznie sprawniej jest w stanie wykaraskać się z problemów – delikatne stany zapalne rzadziej przeradzać będą się więc w dotkliwe dla psa zwyrodnienia. Również stosowane w młodości suplementy z glukozaminą i chondroityną » należycie zabezpieczają stawy na przyszłość.
Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób stawów u psów », zadbać powinniśmy o to, by pupil nasz nie borykał się z otyłością. Odpowiednia dieta w połączeniu z należycie dopasowaną dawką ruchu z pewnością pomoże nam utrzymać w ryzach wagę zwierzaka. Przy okazji na uwadze musimy mieć też ograniczenie tych aktywności, które często prowadzą do obrażeń. Z całą pewnością pies nie powinien więc skakać z foteli, łóżek czy kanap. Inną kluczową kwestią jest zapewnienie milusińskiemu wygodnego, miękko wyściełanego legowiska.
↓ KARMY DLA PSA WZMACNIAJĄCE STAWY ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Na rynku pojawia się coraz więcej psiego obuwia w najróżniejszych wzorach i kolorach. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt dla naszego pupila, pamiętajmy, żeby porządnie się zastanowić, jakich butów potrzebujemy....
Maltańczyki, yorkshire terriery czy charty afgańskie potrafią oczarować swą piękną, jedwabistą sierścią. Niestety, jeśli chcemy, by nasz długowłosy pupil prezentował się tak, jakby właśnie zszedł z wybiegu, musimy włożyć w...
W każdym sklepie zoologicznym znajdziemy pokaźny dział z psimi smyczami. Wybór tego podstawowego akcesorium, wbrew pozorom, nie jest aż tak prostą sprawą – wiele różnorakich aspektów warto wziąć tu pod...