Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kocie oczy, podobnie jak ludzkie, narażone są na różnego rodzaju choroby oraz schorzenia. Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, z jakimi zgłaszamy się z pupilem do weterynarza, jest zapalenie spojówek. Co je wywołuje zapalenie spojówek u kota? Jakie są objawy tego schorzenia i na czym polega jego leczenie?
Ze względu na swą delikatną budowę oko chronione jest przez dodatkowe struktury, takie jak powieki, narząd łzowy oraz spojówki. Te pierwsze mają za zadanie osłaniać przednią część oka i rozprowadzać łzy po rogówce. Dzięki temu oko zabezpieczone jest przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed wyschnięciem.
Z kolei spojówka to delikatna, przeźroczysta błona śluzowa, wyścielająca tylną powierzchnię powiek i przednią powierzchnię gałki ocznej. Worek spojówkowy nawilżany jest śluzem oraz łzami, co pomaga utrzymać wilgoć oraz sprawność narządu wzorku. Do podrażnienia spojówki i zaburzenia jej pracy może dojść, na skutek podrażnienia zbyt ostrym światłem lub pod wpływem brudu, który przedostanie się na jej powierzchnię.
Zapalenie oka u kota może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej jednak za stan zapalny oka u czworonoga odpowiadają:
Warto dodać, że na choroby oczu, takie jak zapalenie rogówki czy spojówek najbardziej narażone są koty perskie i egzotyczne. Ma to związek z charakterystyczną budową ich czaszki. Otóż tak zwane rasy brachycefaliczne mają płytkie oczodoły i słabo osadzone w nich gałki oczne, przez co znacznie łatwiej dochodzi do różnego rodzaju urazów na ich powierzchni.
↓ Witaminy i odżywki dla kota ↓
Infekcje i stany zapalne oczu nie są przyjemne ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Gdy oko swędzi i piecze, kot zaczyna pocierać je łapą lub ocierać się pyskiem o meble lub inne domowe sprzęty. Kot z zapaleniem spojówek może także mrużyć oczy i unikać bardzo jasnego światła. Wkrótce pojawia się zaczerwienienie oraz nadmierne łzawienie z oka.
Pod wpływem bólu i złego samopoczucia zmienia się również zachowanie zwierzęcia. Mruczek może unikać kontaktu z opiekunem, zachowywać się niespokojnie i nieswojo. Przy poważnych stanach zapalnych da się zauważyć również ropną wydzielinę z oka, a także obrzęk i wysunięcie trzeciej powieki. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do pogorszenia widzenia. Wszystkie z wymienionych wyżej objawów powinny skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii. Nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości ze strony oczu, gdyż zaniedbana i niewyleczona infekcja może doprowadzić nawet do trwałych zmian i pogorszenia widzenia.
Jedną z najczęstszych kocich dolegliwości związanych z oczami jest chlamydiowe zapalenie spojówek. Chorobę tę wywołuje bakteria chlamydophila felis. Charakterystycznym symptomem zakażenia jest wodnisty lub ropny wypływ z oczu, a także zaczerwienie i obrzęk spojówki. Nierzadko dochodzi także do infekcji górnych dróg oddechowych, pojawia się wypływ z nosa, kichanie oraz kaszel. Może wystąpić także gorączka i brak apetytu.
Warto dodać, że objawy ze strony układu oddechowego mogą przerodzić się nawet w zapalenie płuc. Dlatego ważna jest obserwacja swojego kota i szybkie reagowanie na jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu. Aby potwierdzić chlamydie, koniecznie jest pobranie wymazu ze spojówki.
Leczenie zapalenia spojówek u kota zależy w dużej mierze od przyczyn choroby. Jeśli zmiany na oczach kota utrzymują się przez kilka dni, powinniśmy zabrać pupila do weterynarza i poddać go właściwym testom. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, obejrzy oczy zwierzęcia, a jeśli będą ku temu wskazania, pobierze wymaz do badania laboratoryjnego. Warto dostarczyć weterynarzowi jak najwięcej szczegółów dotyczących zmian w zachowaniu mruczka. Charakterystyczne objawy kliniczne pomogą lekarzowi wskazać przyczynę dolegliwości zwierzęcia i dopasować odpowiednie leczenie.
Jeśli stan kota spowodował uraz błony śluzowej oka, weterynarz zaleci leczenie objawowe. Zwykle polega ono na stosowaniu odpowiednich kropli do oczu na zapalenie spojówek. Objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni od zdarzenia.
Kiedy badania wykażą, iż przyczyną zaburzeń zdrowotnych mruczka są bakterie lub wirusy, lekarz może rozszerzyć leczenie o środki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Taka kuracja powinna trwać od kilku do kilkunastu dni, w zależności od tego, jak organizm zwierzęcia reaguje na podawane mu środki. Odpowiednie lekarstwo można aplikować kotu w formie tabletek, zastrzyków, a nawet specjalnej maści do oczu. Warto pamiętać, że zakaźne zapalenie spojówek może nawracać, więc leczenie przerywamy dopiero po ustąpieniu wszelkich objawów.
Przyczyną zapalenia spojówek może być również alergia. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się leki na alergię i krople do oczu, a przed wszystkim – odpowiednia profilaktyka. Aby zahamować reakcję na pyłki, należy ograniczyć wypuszczanie zwierzaka na zewnątrz w okresie intensywnego pylenia roślin. Warto też pamiętać o częstym myciu podłóg, praniu posłania pupila oraz wietrzeniu pomieszczeń.
Trzeba pamiętać, że zapalenie spojówek u kota to stan wymagający konsultacji ze specjalistą. Nie należy na własną rękę podawać pupilowi żadnych specyfików, a tym bardziej środków przeznaczonych dla ludzi. W ten sposób można jedynie pogorszyć objawy i stan zwierzęcia.
Domowe leczenie zapalenia oka u kota polega głównie na zachowaniu odpowiedniej higieny i regularnym przemywaniu oczu kota. Jeśli weterynarz nie zalecił żadnych antybiotyków ani leków przeciwzapalnych wskazujących na infekcję wirusową bądź bakteryjną, możemy skupić się na oczyszczaniu i nawilżaniu spojówek kota. Służą do tego krople do oczu dla kota na bazie soli fizjologicznej lub tak zwane sztuczne łzy.
Kotu cierpiącemu na stan zapalny spojówki warto zapewnić też ciepłe i spokojne miejsce do odpoczynku. Zwierzakom wychodzącym lepiej też na jakiś czas ograniczyć możliwość spacerów, by nie narażać ich na kolejne szkodliwe czynniki. Pamiętajmy też, że mruczek może odczuwać dyskomfort pod wpływem intensywnego światła. Dlatego unikajmy mocnych lamp, a w słonecznie dni zasłaniajmy.
O ile nie jesteśmy w stanie ustrzec pupila przed uszkodzeniami mechanicznymi, o tyle możemy zaradzić różnego rodzaju chorobom zakaźnym. Gdy tylko mruczek skończy 9 tygodni, zaszczepmy go przeciwko kociemu katarowi, chlamydii oraz mykoplazmie.
Równie ważne będzie wzmacnianie odporności zwierzęcia poprzez podawanie mu pełnowartościowej karmy suchej oraz mokrej. W porozumieniu z weterynarzem możemy włączyć do diety pupila suplementy, zwłaszcza te z dodatkiem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Koty domowe borykają się też z innymi chorobami oczu. Do najczęściej spotykanych schorzeń należą:
Wrzód może pojawić się na rogówce na skutek jej uszkodzenia, na przykład przez ciało obce. Zmiana powoduje ból i mrużenie oka. Aby zdiagnozować wrzód rogówki koniecznie jest zakropienie do okaz specjalnego barwnika, który po wypłukaniu solą fizjologiczną zatrzymuje się w zmienionym chorobowo miejscu.
Zaćma, czyli zmętnienie soczewki może rozwinąć się zarówno u starszych, jak i młodych zwierząt. Często bywa następstwem innych chorób, zwłaszcza cukrzycy, nadciśnienia czy nadczynności tarczycy. Kot może też odziedziczyć zaćmę po rodzicach albo nabawić się jej na skutek niedoborów żywieniowych.
To suchy stan zapalny rogówki i spojówek, spowodowany niedoborem łez. Przyczyną schorzenia może być dziedziczny brak lub niedorozwój gruczołów łzowych. Zaburzenia pracy kanalików mogą być spowodowane również chorobami zakaźnymi, takimi jak herpeswiroza.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dobrze dobrana miska może ułatwić życie nie tylko samemu mruczkowi, ale i jego właścicielowi. Wybierając odpowiedni model raz na zawsze uporamy się z problemami, takimi jak wynoszenie jedzenia poza miskę,...
Koty są bardziej wrażliwe od psów, dlatego nie powiśmy stosować dla nich kosmetyków do pielęgnacji futra przeznaczonych wyłącznie dla psów. Istnieje jednak grupa produktów, wyprodukowanych z myślą o obydwu gatunkach...
Spacery z mruczkiem stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Już nikt nie wyśmiewa się, że kot chodzący na smyczy to właściwie nie kot, tylko jakieś zupełnie inne zwierzę. Wraz ze...