Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jak wnieść w życie mruczka odrobinę radości? W jaki sposób zaspokoić instynkt łowiecki futrzaka? Kluczem do szczęśliwe kociego życia jest bez wątpienia zabawa. Oferując mruczącym podopiecznym różnorodne zabawki dla kotów », możemy zapewnić im odpowiednią dawkę codziennej rozrywki i w pełni wykorzystać ich myśliwskie talenty.
Zabawa jest obecna w kocim życiu niemal od początku. Już w 4. tygodniu po urodzeniu młode mruczki chętnie angażują się w harce ze swoim rodzeństwem. Od 6. tygodnia życia zaczynają bawić się również indywidualnie – przy pomocy przedmiotów. Równolegle rozwijają swoje zdolności łowieckie. O ile zabawy społeczne u futrzaków zanikają już w 12.-14. tygodniu życia, chęć do samotnych harców utrzymuje się u kotów przez całe życie. Ma to ścisły związek z instynktem myśliwskim mruczków. W warunkach domowych zabawy łowieckie kotów imitują, a zarazem zastępują, prawdziwe polowania. Są więc jednym z najważniejszych czynników wpływających na samopoczucie futrzaków. Udane łowy mają bowiem nie tylko dostarczyć mruczkom pożywienia, ale również dać im poczucie satysfakcji. Polowanie wprowadza zwierzaki w stan chwilowego pobudzenia i ekscytacji, po którym następuje odprężenie, wyciszenie emocji i poprawa nastroju związana ze wzrostem poziomu dopaminy i endorfin. Nie ma więc lepszej metody na dostarczenie kotu radości niż zabawa. Umożliwia ona realizowanie naturalnych zachowań, przeciwdziała frustracji, redukuje stres i znacząco obniża ryzyko problemów behawioralnych u pupila. Pełni też bardzo ważną funkcję w profilaktyce nadwagi i otyłości. Dostarcza niezbędnej dawki ruchu i pozwala utrzymać zwierzaka w dobrej kondycji. Zabawa stanowi także doskonałe lekarstwo na nudę, pomaga zaktywizować zmysły i intelekt mruczącego podopiecznego. Często wspomaga budowanie relacji z nieśmiałymi zwierzakami i jest drogą do pogłębienia kocio-ludzkich więzi. Aby harce sprawiały pupilom prawdziwą frajdę, istotny jest jednak wybór właściwych zabawek. Jakie akcesoria cieszą się największym zainteresowaniem mruczków?
Wędki z pewnością należą do najpopularniejszych zabawek dla kotów. Składają się zwykle z długiego kijka i sznurka, na którego końcu znajduje się interesujący dla futrzaka obiekt, imitujący ofiarę. Wędki dostępne są w wersjach z piórami, piłeczkami, pluszowymi myszkami, frędzelkami, wstążkami, futerkowymi przynętami, dzwoneczkami itp. Czasami stanowią połączenie kilku elementów rozbudzających koci instynkt myśliwski. Wędki to tzw. zabawki dystansowe, które pozwalają nam bawić się z kotem bez bezpośredniego kontaktu fizycznego. Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że futrzak w pełni koncentruje się na obiekcie polowania, a my możemy bez przeszkód kształtować ruchy „ofiary”. Za pomocą zabawek z piórami można naśladować lot ptaków. Wędki z pluszowymi myszkami pozwalają natomiast urządzić kotu bezkrwawe polowanie na gryzonie. Przy użyciu wędki można też odtworzyć niemal całą kocią sekwencję łowiecką, składającą się z wypatrywania, skradania się, pogoni, chwytania, rozszarpywania, zabijania i zjadania ofiary. Istotne jest więc, by mruczek mógł wbić swoje zęby i pazury w obiekt znajdujący się na końcu wędki. Aby polowanie zakończyło się w naturalny dla pupila sposób, warto całą zabawę zwieńczyć uraczeniem zwierzaka pyszną przekąską.
↓ WĘDKI DLA KOTÓW ↓
Pluszowe myszki to tradycyjne zabawki dla kotów. Pod względem kształtu, wielkości i struktury do złudzenia przypominają naturalne kocie ofiary, przez co wzbudzają szczególne zainteresowanie mruczków. Pluszowe zabawki często wzbogacone są dodatkowymi, stymulującymi zmysły elementami, takimi jak piórka czy dzwoneczki. Niektóre z nich wypełnione są szczególnie atrakcyjną dla kotów kocimiętką. Futrzakom możemy ponadto zaoferować akcesoria wibrujące, poruszające się lub wydające dźwięki. Mięciutkie materiałowe zabawki są idealne dla kotów, które podczas polowania skupiają się na rozszarpywaniu swojej „ofiary”, chwytając ją przednimi łapkami i kopiąc tylnymi. Z pewnością spodobają się także mruczącym aporterom, które lubią nosić swoje „zdobycze” w pyszczku.
↓ PLUSZOWE ZABAWKI DLA KOTA ↓
Piłeczki to zabawki, którymi każdy mruczek może z powodzeniem bawić się samodzielnie. Nasza pomoc nie jest potrzebna, by wprawić je w ruch. Świetnie sprawdzą się więc w porze samotnego kociego relaksu, mobilizując futrzaka do ćwiczeń. Piłeczki służą do zabawy w pogoń. Kot dzięki nim może doskonalić precyzję swoich ruchów i chwytów.
↓ PIŁECZKI DLA KOTÓW ↓
Mruczki uwielbiają bezpieczne kryjówki. Mogą w nich nie tylko spokojnie odpocząć, ale również zaczaić się na ofiarę. Tunele dla kotów » spełniają jednocześnie funkcję azylu, miejsca wypoczynku i obserwatorium. Uatrakcyjniają otoczenie pupila, rozbudzają ciekawość i zaspokajają naturalną potrzebę eksploracji. Warto umożliwić kotu polowanie z tunelu podczas zabaw wędką. W akcesorium można też umieścić pluszową zabawkę lub piłeczkę, dzięki czemu futrzak poczuje się jak prawdziwy łowca, wydobywający swoją ofiarę z kryjówki.
↓ TUNEL DLA KOTA ↓
Wiele mruczków nie potrzebuje wcale fantazyjnych gadżetów, by czerpać radość z zabawy. W koci gust zwykle idealnie trafiają zabawki wykonane z naturalnych materiałów. Futrzaki z pewnością ucieszą się z sizalowych myszek lub piłeczek. Zabawa takim akcesoriami wspomaga pielęgnację pazurów. Kotom niewychodzącym, niemającym możliwości badania otoczenia zewnętrznego, warto udostępnić interesujące naturalne obiekty przyniesione z ogrodu czy parku. Można wykorzystać je do przygotowania specjalnego pudła sensorycznego, stymulującego wszystkie zmysły zwierzaka. Wykonanie takiej zabawki nie jest trudne. Wystarczy do kartonowego pudła powrzucać różnorodne elementy, z którymi kot zetknąłby się na zewnątrz, np. kamyki, patyki, kawałki kory, szyszki, listki, pióra, kłosy zboża, świeżo zebrane zioła. Dodatkowo w pudle sensorycznym można umieścić ulubione kocie zabawki. Większość mruczków będzie zachwycona.
↓ SIZALOWE ZABAWKI DLA KOTA ↓
Mruczki mają naturę prawdziwych zdobywców. Nie lubią się nudzić. Niestety, w domowym otoczeniu często brakuje angażujących zajęć, pozwalających rozwijać intelekt. Rozwiązaniem tego problemu są zabawki interaktywne dla kotów. Najczęściej składają się one z różnorodnych skrytek, w których można ukryć pokarm. Mruczek musi wytężyć swój umysł i sprawnie manewrować łapkami, by dostać się do pysznych przekąsek. Zabawki edukacyjne dla kotów świetnie motywują do działania, dostarczają rozrywki, a co najważniejsze dają zwierzakom poczucie kontroli nad otoczeniem. Możliwość samodzielnego zdobywania pożywienia to dla futrzaków nie lada atrakcja i źródło satysfakcji nie mniejszej niż sukces łowiecki.
↓ INTERAKTYWNE ZABAWKI DLA KOTA ↓
Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W przypadku kota obroża sprawdzi się wówczas, gdy w udziale przypadnie jej funkcja przeciwpchelnej ochrony bądź akcesorium, do którego przymocowywana jest adresówka. Nigdy nie powinniśmy jednak wprost do niej dopinać...
Tajemnica kociego piękna tkwi często w lśniącym i gładkim futerku. Aby nasz mruczący pupil zawsze pięknie się prezentował, z pewnością powinniśmy zadbać o pielęgnację jego sierści. Wbrew pozorom troska o...
Choć każdy kot sam stara się dbać o swoje futerko, to od czasu do czasu warto mu w tym pomóc. Regularne szczotkowanie przydaje się zwłaszcza kotom długowłosym, bo poprawia wygląd...