Zabawki dla kota

Zabawki dla kota

Każdy kot potrzebuje zabawki, bez względu na wiek, rasę czy też osobowość. Mruczki mają silną potrzebę kontaktu z właścicielem, dlatego należy zaopatrzyć się również w zabawki bardziej interaktywne, wymagające wspólnego zaangażowania pupila i opiekuna.

Koty potrzebują zabawek

Niektórzy właściciele wychodzą z założenia, że ich mruczki nie potrzebują zabawek, bo są na nie „za stare”, nie przejawiają entuzjazmu nowościami albo lubią samotność i zadumę. Jednak koty tylko z pozoru są zamkniętymi we własnym świecie samotnikami. Potrzebują rozrywki, zarówno takiej, która wymaga naszego towarzystwa, jak i tej bardziej samodzielnej. Dlatego kupujmy im zabawki, szczególnie tym ulubieńcom, które całe dnie spędzają w domu. Koty potrafią się bardzo nudzić. Jeśli nie mają odpowiednich akcesoriów do zabawy, zaczynają szukać ich w naszym otoczeniu, często przy okazji rujnując mieszkanie. Ostrzą pazury na meblach, ciągną za firanki, wywlekają nici i tasiemki. Do tego, u znudzonego kota dochodzi nierozładowany nadmiar energii, który stopniowo przekształcić się może w agresję. Zwierzak zacznie nas podgryzać, niszczyć meble albo polować na nasze nogi. Mogą się też zdarzyć akty drobnej zemsty, jak załatwianie się w nieodpowiednim miejscu albo wykopywanie kwiatków z doniczek. Poza tym pamiętajmy, że pozbawiony rozrywki kot jest bardzo nieszczęśliwy. Nudę próbuje wypełnić nadmiernym jedzeniem, co grozi poważną otyłością. Jest do tego ciągle ospały, brak mu ciekawości świata i jest zwyczajnie smutny i zły. Dlatego nie dopuśćmy do takiej sytuacji i kupujmy pupilowi odpowiednie zabawki.

Zabawka odpowiednia dla kota – to znaczy jaka?

Przede wszystkim kocia zabawka musi być kupiona w porządnym sklepie zoologicznym. Ceny naprawdę nie są wysokie, zaś kocie bezpieczeństwo i komfort najważniejsze. Wybierajmy zabawki z miękkich, ale wytrzymałych materiałów, dzięki temu posłużą mruczkowi dłużej. Unikajmy tanich tworzyw sztucznych, które mogą uczulać (przeczytaj więcej o tym, jakie zabawki dla kota są najlepsze KLIK). Nigdy nie kupujmy zabawek na przecenach, okazjach w internecie i przede wszystkim z nieznanego źródła. Mogą one okazać się nieodpowiednie dla naszego pupila, a nawet toksyczne i trujące. To niebezpieczne! Zacznijmy też od standardowych gadżetów, jak myszy czy kulki, dopiero kiedy poznamy gust mruczka możemy zdecydować się na coś z najwyższej półki. Pamiętajmy też, że koty lubią różnorodność: jedna zabawka to zdecydowanie za mało, warto mieć w domu kilka różnych i dawać je ulubieńcowi na zmianę.

Po co kotu zabawka?

Po pierwsze, zabawka ma zaspokajać koci instynkt polowania. Po drugie, ma służyć rozładowaniu nadmiaru energii. Po trzecie, ma też pełnić funkcje edukacyjne, rozbudzające ciekawość świata i wspomagające rozwój umysłowy zwierzaka. Po czwarte, pomaga umocnić więź z właścicielem poprzez wspólną zabawę. Po piąte, ma dać namiastkę dzikiego życia, dostarczając emocji związanych z zakradaniem się, chowaniem, szukaniem rozwiązań w trudnych sytuacjach.

Kocie zabawki

Doskonale sprawdzają się futerkowe albo materiałowe myszki, które są lekkie, więc łatwo je podrzucać i przenosić, a do tego mieszczą się świetnie w pyszczku. Na rynku jest cała masa myszy w różnych rozmiarach, kolorach, wykonanych z odmiennych materiałów. Są też specjalne produkty, które mają w środku kocimiętkę, specjalne zioło, które większość kotów bardzo lubi (uwaga, nie wszystkie, najpierw musimy sprawdzić, czy pupilowi odpowiada taki zapach). Myszki mogą być puste w środku albo mieć jakiś brzęczący element (zazwyczaj dzwonek), który dodatkowo przyciąga uwagę. Oprócz standardowych myszek świetnie sprawdzają się też różne kulki: materiałowe, gumowe, futrzane… Jest ich mnóstwo w sklepach zoologicznych. Kulki też mają dzwonki, kocimiętkę albo inne gadżety. Koty je uwielbiają, ponieważ nawet lekko trącone łapą, same turlają się po podłodze lub dywanie, co pozwala na samodzielną zabawę. Oprócz kulek na rynku dostępne są też mniej oczywiste kształty, jak walce albo konstrukcje składające się z wielu małych kul, sprytnie połączonych. Pamiętajmy jednak, że nie każda tego typu zabawka przypadnie do gustu naszemu pupilowi. Są koty, które boją się pewnych kształtów albo tkanin, szczególnie takich z dziwnymi gumowymi wypustkami.

Oddzielną kategorią produktów są te przeznaczone do wspólnej zabawy z właścicielem. To bardzo ważne, bo bawiąc się razem z mruczkiem zacieśniamy z nim więź, możemy lepiej zrozumieć, poznać i do tego okazujemy mu swoją troskę i miłość. W sklepach zoologicznych jest dużo zabawek z gatunku wędek albo patyków. Składają się z długiego elementu, na których zawieszone jest piórko albo coś podobnego. Poruszanie patykiem powoduje podskakiwanie futerkowego elementu. Nasz mruczek zaczyna wtedy polowanie i łapanie. Podnoszenie wysoko zabawki utrudnia kotu zadanie, zmuszając do większego wysiłku. To świetny trening i zabawa, pamiętajmy jednak, by co jakiś czas pozwolić kotu złapać końcówkę, bo inaczej może się zniechęcić. Do wspólnej zabawy idealne są też małe lasery. Koty kochają łapać umykający punkt świetlny (uwaga, nie wolno świecić pupilowi w oczy laserem, to niebezpieczne, możemy mu uszkodzić wzrok!).

Ostatnim gatunkiem specjalnych zabawek są tunele, korytarze i różnej maści schowki. Pupil może się w nich zaczaić i polować, przechodzić wąskimi przejściami albo wspinać się na szczyt konstrukcji. Koty uwielbiają trudno dostępne miejsca. Dodatkowo mogą sobie zrobić w takiej zabawce kryjówkę, miejsce komfortowe i bezpieczne, zapewniające mu intymność, nawet kiedy wszyscy domownicy są w mieszkaniu. Jeśli mamy dość miejsca, możemy skonstruować ulubieńcowi coś na kształt toru przeszkód z wąskimi przejściami. Będzie zachwycony.

Zabawki edukacyjne

To oddzielny gatunek zabawek, który ma za zadanie rozbudzić kocią ciekawość i usprawnić działanie jego umysłu. Zabawki edukacyjne zazwyczaj składają się z drobnej konstrukcji, w której ukryto kawałki smakołyków. Nasz pupil musi się trochę namęczyć i pogłówkować, zanim dostanie się do nagrody. To świetny pomysł, bo łączy zabawę i naukę, a do tego może zająć mruczkowi sporo czasu, który normalnie spożytkowały na przykład na leżenie.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu