Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Przybycie do domu nowego kociego lokatora to czas wielkich zmian. Od chwili, gdy mruczek zawita do naszego domu, nic już nie będzie takie samo. Po powrocie z pracy witać będzie nas przymilne mruczenie, a w długie zimowe wieczory nasze kolana ogrzeje ciepło wylegującego się futrzaka. Zanim jednak przyjdzie nam cieszyć się z uroków wspólnego życia z kotem, musimy odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Z czego powinna składać się wyprawka dla kota?
W wyprawce dla kota powinny znaleźć się wszystkie podstawowe akcesoria i produkty, które umożliwią mruczkowi realizowanie podstawowych potrzeb życiowych, a nam ułatwią opiekę nad pupilem. Warto pamiętać, że koty przywiązują dużą wagę do wszystkich elementów swojego otoczenia i nie przepadają za zmianami. Wyprawka dla kota powinna składać się zatem z produktów wysokiej jakości, które będzie można użytkować przez długie lata. Dla kotów spore znaczenie ma też dostępność zasobów. Jeśli więc w naszym domu mieszka już jeden mruczek, nie powinniśmy zmuszać go do dzielenia akcesoriów z nowym kocim mieszkańcem. Dla każdego zwierzaka w domu musimy zakupić oddzielny zestaw akcesoriów. Najlepiej mieć w zanadrzu jeszcze dodatkowy komplet produktów, który zminimalizuje ryzyko konfliktów między zwierzakami.
Oto lista niezbędnych elementów, z jakich powinna składać się wyprawka dla kota:
Każdy koci smakosz musi dysponować naczyniami, w których będzie spożywał swoje posiłki. Wyprawka dla kota powinna zawierać miseczki na pokarm suchy, mokry i wodę. Miski dla kota muszą być łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe i stabilne. Większość kotów preferuje dosyć płaskie, okrągłe miseczki, które pozwalają na łatwe pobieranie pokarmu i nie podrażniają wrażliwych wibrysów podczas jedzenia. Do wyboru mamy akcesoria metalowe, plastikowe i ceramiczne. Suchy pokarm można z powodzeniem serwować w plastikowych miseczkach, mokre i surowe pokarmy lepiej podawać w miseczkach ceramicznych lub metalowych.
Wiele mruczków dość niechętnie sięga po wodę znajdującą się w miseczce – dla takich futrzaków warto zakupić poidełko w formie fontanny. Kocim łakomczuchom i mruczkom potrzebującym dodatkowej stymulacji powinniśmy zaoferować także specjalne miski spowalniające jedzenie lub maty węchowe.
Niezbędnym elementem wyprawki dla kota jest kuweta. Do wyboru mamy toalety zamknięte i otwarte. Na początku najlepiej postawić na najbardziej uniwersalny, prosty model odkryty, który akceptuje większość mruczków. Dobra kuweta dla kota musi być wystarczająco duża – jej minimalna długość powinna być równa 1,5 x długości ciała zwierzaka.
Oprócz kuwety musimy nabyć także odpowiednie podłoże. Wskazane jest stosowanie przez pierwsze tygodnie tej samej ściółki co w hodowli lub poprzednim domu mruczka. Oferta żwirków dla kotów jest niezwykle szeroka. Do wyboru mamy żwirki drewniane, silikonowe, bentonitowe, kukurydziane. Koty z reguły najchętniej korzystają ze żwirków bezzapachowych, o granulacji zbliżonej do piasku i niedrażniącej łapek teksturze. Koniecznie zaopatrzmy się również w łopatkę do wybierania kocich odchodów.
Wyprawka dla kota musi składać się także z akcesoriów pielęgnacyjnych. Dla mruczka warto zakupić cążki do przycinania pazurów, grzebień, szczotkę, rękawice do czesania lub furminator. Akcesoria do pielęgnacji sierści zawsze należy dobrać do długości i struktury kociej okrywy włosowej. Koty długowłose potrzebują kilku rodzajów szczotek i grzebieni, które pozwolą na kompleksowe rozczesanie ich bujnej szaty. Dodatkowo można nabyć kosmetyki do pielęgnacji kociej sierści, preparaty do higieny uszu, okolic oczu i zębów oraz środki przeciwpasożytnicze.
Drapanie to jedna z podstawowych kocich potrzeb. Mruczek od razu po przybyciu do nowego domu powinien mieć do dyspozycji odpowiednie akcesoria do drapania – w innym wypadku zacznie drapać meble i domowe sprzęty, a później trudno będzie już wyeliminować ten uciążliwy nawyk. Na rynku dostępne są trzy rodzaje drapaków: pionowe, poziome i ukośne. Rodzaj drapaka powinien być dopasowany do upodobań mruczka. Można wypróbować wszystkie trzy modele i sprawdzić, z którego z nich zwierzak korzysta najchętniej. Drapak dla kota musi być stabilny, dostatecznie duży (minimum równy długości swobodnie rozciągniętego zwierzaka) i pokryty naturalnym tworzywem, które łatwo rozszarpać (np. sizalem).
Zakupu transportera dla kota nie powinniśmy nigdy odkładać na później. Przyda się już podczas adopcji/zakupu pupila i pozwoli bezpiecznie przewieźć go do nowego domu. Potem będzie niezbędny w trakcie wyjazdów do weterynarza i wakacyjnych podróży. Transporter dla kota powinien być na tyle duży, by futrzak mógł się w nim wygodnie obrócić i przyjąć komfortową pozycję. Zwykle bardzo dobrym wyborem są transportery z tworzywa sztucznego wyposażone w rączkę. Najlepiej wybrać model otwierany zarówno z góry, jak i z boku, który pozwoli w razie potrzeby na łatwe wyjęcie zwierzaka. Jeśli często przemieszczamy się z pupilem pieszo, zamiast plastikowego transportera możemy zdecydować się na lekką, materiałową torbę.
Jeśli chcemy umożliwić pupilowi przechadzki, w wyprawce dla kota powinniśmy uwzględnić akcesoria spacerowe – szelki i smycz. Szelki dla kota muszą być wygodne i dopasowane do ciała, wykonane z miękkiego i przewiewnego materiału. Smycz powinna zapewniać kotu bezpieczeństwo, a nam kontrolę nad jego poczynaniami. Najlepiej wybrać klasyczną i dosyć krótką (1,5-2 m) smycz nylonową. Kota wychodzącego warto natomiast wyposażyć w obrożę z adresówką.
↓ OBROŻE DLA KOTÓW ↓
Koty przesypiają mnóstwo czasu. Warto zadbać o jakość kociego wypoczynku. Wyprawka dla kota musi obejmować wygodne legowisko. Idealne z kociego punktu widzenia legowisko powinno być miękkie, przyjemne w dotyku i ciepłe. Ważny jest też jego rozmiar – akcesorium musi pozwalać nie tylko na zwinięcie się w kłębek, ale także na swobodne rozciągniecie się. Dla kota warto ponadto zakupić miękki kocyk – przyda się w domowych pieleszach do wypoczynku na parapecie czy łóżku, a jego znajomy zapach w trakcie podróży samochodem lub pobytu w hotelu dla zwierząt ukoi kocie nerwy.
Każdy mruczek powinien również dysponować miejscem odosobnienia, gdzie będzie mógł się ukryć i odizolować od niepokojących bodźców. Warto więc zaoferować pupilowi osłonięte legowisko (np. w formie budki).
Wyprawka dla kota powinna zawierać także zestaw zabawek dostarczających rozrywki i pobudzających instynkt łowiecki. Warto zaopatrzyć się zwłaszcza w zabawki dystansowe (np. kocie wędki), które pozwolą nam bawić się z pupilem bez bezpośredniego kontaktu fizycznego. Większości mruczków spodobają się ponadto niewielkie zabawki, które można łatwo wprawiać w ruch, chwytać, podrzucać, gryźć i przenosić (np. piłeczki, pluszowe myszki). Jeśli chcemy stworzyć dla pupila prawdziwy plac zabaw, możemy zakupić tunele, drzewka do wspinaczki i różnorodne zabawki interaktywne stymulujące intelekt.
Kompletując wyprawkę dla kota, musimy pamiętać także o pokarmie podstawowym i przysmakach. Przez pierwsze dni w nowym domu mruczek powinien otrzymywać ten sam pokarm co do tej pory. Później można stopniowo zmieniać rodzaj pożywienia. Karmę dla kota należy dopasować do wieku, poziomu aktywności, preferencji smakowych, stanu zdrowia i szczególnych potrzeb futrzaka.
Oprócz pokarmu bytowego w diecie zwierzaka nie może zabraknąć przysmaków. Warto sięgnąć zarówno po drobne i łatwe w pobieraniu przekąski do nagradzania zwierzaka, jak i po przysmaki funkcjonalne, które wspomogą profilaktykę zdrowotną.
Jeśli wyprawka dla kota jest już skompletowana, możemy przystąpić do kolejnego etapu przygotowań do przybycia nowego mruczącego lokatora, czyli przystosowania domowego otoczenia.
Wszystkie zakupione akcesoria należy umieścić w ich docelowych lokalizacjach. Trzeba dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie – lepiej nie dokonywać dużych zmian, gdy mruczek już przybędzie do domu, ponieważ może to utrudnić mu aklimatyzację. Warto przy tym pamiętać o zasadach dotyczących odpowiedniej organizacji kociej przestrzeni. Należy wyznaczyć osobne miejsca na kocią toaletę, jadalnię i sypialnię. Kuwety nie można stawiać w pobliżu miseczek z jedzeniem, a poideł z wodą obok pojemników z karmą. W sąsiedztwie kociego legowiska warto usytuować drapak, który pozwoli zwierzakowi rozciągnąć mięśnie po dłuższym wypoczynku. Jeśli w naszym domu mieszka kilka kotów najważniejsze zasoby muszą być rozproszone – osobne kuwety ustawione w jednym pomieszczeniu tuż obok siebie nie zapewnią zwierzakom poczucia komfortu.
Nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu domowych sprzętów, usunięciu trujących roślin oraz zamontowaniu siatek w oknach i na balkonie. Dzięki temu nowy mruczący lokator od pierwszej chwili będzie czuł się w domowym otoczeniu bezpiecznie i komfortowo.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Odrobaczanie kota to podstawowy element profilaktyki, korzystny zarówno dla samego mruczka, jak i jego opiekuna. Należy pamiętać, że pasożyty zagrażające naszym czworonogom, są niebezpiecznie także dla ludzi. Na szczęście w...
Mruczącym maluchom trudno czegokolwiek zabronić. Kocięta szybko jednak dorastają – niejednokrotnie przeradzając się z rozkosznych i niewinnych futrzaków w niezależne i zadziorne drapieżniki. To, czego nauczą się w okresie młodości, w...
Przygarniając do domu kociaka, obowiązkowo musimy nabyć parę niezbędnych dla niego przedmiotów. W kociej wyprawce punktem obligatoryjnym będzie oczywiście kuweta. Zwierzaki te, wbrew pozorom, to prawdziwe czyściochy i w kwestii...