Sklep online
Sklep online

Wyprawka dla kota, czyli witamy nowego członka rodziny

Przybycie do domu nowego kociego lokatora to czas wielkich zmian. Od chwili, gdy mruczek zawita do naszego domu, nic już nie będzie takie samo. Po powrocie z pracy witać będzie nas przymilne mruczenie, a w długie zimowe wieczory nasze kolana ogrzeje ciepło wylegującego się futrzaka. Zanim jednak przyjdzie nam cieszyć się z uroków wspólnego życia z kotem, musimy odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Z czego powinna składać się wyprawka dla kota?

Wyprawka dla kota – niezbędne elementy

W wyprawce dla kota powinny znaleźć się wszystkie podstawowe akcesoria i produkty, które umożliwią mruczkowi realizowanie podstawowych potrzeb życiowych, a nam ułatwią opiekę nad pupilem. Warto pamiętać, że koty przywiązują dużą wagę do wszystkich elementów swojego otoczenia i nie przepadają za zmianami. Wyprawka dla kota powinna składać się zatem z produktów wysokiej jakości, które będzie można użytkować przez długie lata. Dla kotów spore znaczenie ma też dostępność zasobów. Jeśli więc w naszym domu mieszka już jeden mruczek, nie powinniśmy zmuszać go do dzielenia akcesoriów z nowym kocim mieszkańcem. Dla każdego zwierzaka w domu musimy zakupić oddzielny zestaw akcesoriów. Najlepiej mieć w zanadrzu jeszcze dodatkowy komplet produktów, który zminimalizuje ryzyko konfliktów między zwierzakami.

Oto lista niezbędnych elementów, z jakich powinna składać się wyprawka dla kota:

Miski na pokarm i wodę

Każdy koci smakosz musi dysponować naczyniami, w których będzie spożywał swoje posiłki. Wyprawka dla kota powinna zawierać miseczki na pokarm suchy, mokry i wodę. Miski dla kota muszą być łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe i stabilne. Większość kotów preferuje dosyć płaskie, okrągłe miseczki, które pozwalają na łatwe pobieranie pokarmu i nie podrażniają wrażliwych wibrysów podczas jedzenia. Do wyboru mamy akcesoria metalowe, plastikowe i ceramiczne. Suchy pokarm można z powodzeniem serwować w plastikowych miseczkach, mokre i surowe pokarmy lepiej podawać w miseczkach ceramicznych lub metalowych.

Wiele mruczków dość niechętnie sięga po wodę znajdującą się w miseczce – dla takich futrzaków warto zakupić poidełko w formie fontanny. Kocim łakomczuchom i mruczkom potrzebującym dodatkowej stymulacji powinniśmy zaoferować także specjalne miski spowalniające jedzenie lub maty węchowe.

Kuweta i żwirek

Niezbędnym elementem wyprawki dla kota jest kuweta. Do wyboru mamy toalety zamknięte i otwarte. Na początku najlepiej postawić na najbardziej uniwersalny, prosty model odkryty, który akceptuje większość mruczków. Dobra kuweta dla kota musi być wystarczająco duża – jej minimalna długość powinna być równa 1,5 x długości ciała zwierzaka.

Oprócz kuwety musimy nabyć także odpowiednie podłoże. Wskazane jest stosowanie przez pierwsze tygodnie tej samej ściółki co w hodowli lub poprzednim domu mruczka. Oferta żwirków dla kotów jest niezwykle szeroka. Do wyboru mamy żwirki drewniane, silikonowe, bentonitowe, kukurydziane. Koty z reguły najchętniej korzystają ze żwirków bezzapachowych, o granulacji zbliżonej do piasku i niedrażniącej łapek teksturze. Koniecznie zaopatrzmy się również w łopatkę do wybierania kocich odchodów.

Akcesoria do pielęgnacji i kosmetyki

Wyprawka dla kota musi składać się także z akcesoriów pielęgnacyjnych. Dla mruczka warto zakupić cążki do przycinania pazurów, grzebień, szczotkę, rękawice do czesania lub furminator. Akcesoria do pielęgnacji sierści zawsze należy dobrać do długości i struktury kociej okrywy włosowej. Koty długowłose potrzebują kilku rodzajów szczotek i grzebieni, które pozwolą na kompleksowe rozczesanie ich bujnej szaty. Dodatkowo można nabyć kosmetyki do pielęgnacji kociej sierści, preparaty do higieny uszu, okolic oczu i zębów oraz środki przeciwpasożytnicze.

Drapak

Drapanie to jedna z podstawowych kocich potrzeb. Mruczek od razu po przybyciu do nowego domu powinien mieć do dyspozycji odpowiednie akcesoria do drapania – w innym wypadku zacznie drapać meble i domowe sprzęty, a później trudno będzie już wyeliminować ten uciążliwy nawyk. Na rynku dostępne są trzy rodzaje drapaków: pionowe, poziome i ukośne. Rodzaj drapaka powinien być dopasowany do upodobań mruczka. Można wypróbować wszystkie trzy modele i sprawdzić, z którego z nich zwierzak korzysta najchętniej. Drapak dla kota musi być stabilny, dostatecznie duży (minimum równy długości swobodnie rozciągniętego zwierzaka) i pokryty naturalnym tworzywem, które łatwo rozszarpać (np. sizalem).

↓ DRAPAKI DLA KOTÓW ↓

Transporter

Zakupu transportera dla kota nie powinniśmy nigdy odkładać na później. Przyda się już podczas adopcji/zakupu pupila i pozwoli bezpiecznie przewieźć go do nowego domu. Potem będzie niezbędny w trakcie wyjazdów do weterynarza i wakacyjnych podróży. Transporter dla kota powinien być na tyle duży, by futrzak mógł się w nim wygodnie obrócić i przyjąć komfortową pozycję. Zwykle bardzo dobrym wyborem są transportery z tworzywa sztucznego wyposażone w rączkę. Najlepiej wybrać model otwierany zarówno z góry, jak i z boku, który pozwoli w razie potrzeby na łatwe wyjęcie zwierzaka. Jeśli często przemieszczamy się z pupilem pieszo, zamiast plastikowego transportera możemy zdecydować się na lekką, materiałową torbę.

↓ TRANSPORTERY DLA KOTÓW ↓

Szelki spacerowe i smycz

Jeśli chcemy umożliwić pupilowi przechadzki, w wyprawce dla kota powinniśmy uwzględnić akcesoria spacerowe – szelki i smycz. Szelki dla kota muszą być wygodne i dopasowane do ciała, wykonane z miękkiego i przewiewnego materiału. Smycz powinna zapewniać kotu bezpieczeństwo, a nam kontrolę nad jego poczynaniami. Najlepiej wybrać klasyczną i dosyć krótką (1,5-2 m) smycz nylonową. Kota wychodzącego warto natomiast wyposażyć w obrożę z adresówką.

↓ OBROŻE DLA KOTÓW ↓

Legowiska i kryjówki

Koty przesypiają mnóstwo czasu. Warto zadbać o jakość kociego wypoczynku. Wyprawka dla kota musi obejmować wygodne legowisko. Idealne z kociego punktu widzenia legowisko powinno być miękkie, przyjemne w dotyku i ciepłe. Ważny jest też jego rozmiar – akcesorium musi pozwalać nie tylko na zwinięcie się w kłębek, ale także na swobodne rozciągniecie się. Dla kota warto ponadto zakupić miękki kocyk – przyda się w domowych pieleszach do wypoczynku na parapecie czy łóżku, a jego znajomy zapach w trakcie podróży samochodem lub pobytu w hotelu dla zwierząt ukoi kocie nerwy.

Każdy mruczek powinien również dysponować miejscem odosobnienia, gdzie będzie mógł się ukryć i odizolować od niepokojących bodźców. Warto więc zaoferować pupilowi osłonięte legowisko (np. w formie budki).

↓ LEGOWISKA DLA KOTÓW ↓

Zabawki

Wyprawka dla kota powinna zawierać także zestaw zabawek dostarczających rozrywki i pobudzających instynkt łowiecki. Warto zaopatrzyć się zwłaszcza w zabawki dystansowe (np. kocie wędki), które pozwolą nam bawić się z pupilem bez bezpośredniego kontaktu fizycznego. Większości mruczków spodobają się ponadto niewielkie zabawki, które można łatwo wprawiać w ruch, chwytać, podrzucać, gryźć i przenosić (np. piłeczki, pluszowe myszki). Jeśli chcemy stworzyć dla pupila prawdziwy plac zabaw, możemy zakupić tunele, drzewka do wspinaczki i różnorodne zabawki interaktywne stymulujące intelekt.

Pokarm podstawowy i przysmaki

Kompletując wyprawkę dla kota, musimy pamiętać także o pokarmie podstawowym i przysmakach. Przez pierwsze dni w nowym domu mruczek powinien otrzymywać ten sam pokarm co do tej pory. Później można stopniowo zmieniać rodzaj pożywienia. Karmę dla kota należy dopasować do wieku, poziomu aktywności, preferencji smakowych, stanu zdrowia i szczególnych potrzeb futrzaka.

Oprócz pokarmu bytowego w diecie zwierzaka nie może zabraknąć przysmaków. Warto sięgnąć zarówno po drobne i łatwe w pobieraniu przekąski do nagradzania zwierzaka, jak i po przysmaki funkcjonalne, które wspomogą profilaktykę zdrowotną.

Jak przygotować dom na przybycie kota?

Jeśli wyprawka dla kota jest już skompletowana, możemy przystąpić do kolejnego etapu przygotowań do przybycia nowego mruczącego lokatora, czyli przystosowania domowego otoczenia.

Wszystkie zakupione akcesoria należy umieścić w ich docelowych lokalizacjach. Trzeba dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie – lepiej nie dokonywać dużych zmian, gdy mruczek już przybędzie do domu, ponieważ może to utrudnić mu aklimatyzację. Warto przy tym pamiętać o zasadach dotyczących odpowiedniej organizacji kociej przestrzeni. Należy wyznaczyć osobne miejsca na kocią toaletę, jadalnię i sypialnię. Kuwety nie można stawiać w pobliżu miseczek z jedzeniem, a poideł z wodą obok pojemników z karmą. W sąsiedztwie kociego legowiska warto usytuować drapak, który pozwoli zwierzakowi rozciągnąć mięśnie po dłuższym wypoczynku. Jeśli w naszym domu mieszka kilka kotów najważniejsze zasoby muszą być rozproszone – osobne kuwety ustawione w jednym pomieszczeniu tuż obok siebie nie zapewnią zwierzakom poczucia komfortu.

Nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu domowych sprzętów, usunięciu trujących roślin oraz zamontowaniu siatek w oknach i na balkonie. Dzięki temu nowy mruczący lokator od pierwszej chwili będzie czuł się w domowym otoczeniu bezpiecznie i komfortowo.

Kakadu
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 50 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Zabawki dla kota

Każdy kot potrzebuje zabawki, bez względu na wiek, rasę czy też osobowość. Mruczki mają silną potrzebę kontaktu z właścicielem, dlatego należy zaopatrzyć się również w zabawki bardziej interaktywne, wymagające wspólnego...

Czytaj więcej
Pochłaniacz Zapachu Małych Zwierząt do klatek, terrariów i kuwet

Koty, chomiki, szynszyle, króliki, żółwie i inni domowi pupile dostarczają nam wiele radości. Jedynym minusem związanym z ich trzymaniem w mieszkaniu jest wydobywający się czasami z klatki, terrarium i kuwety...

Czytaj więcej
Szelki dla kota

W przypadku kota obroża sprawdzi się wówczas, gdy w udziale przypadnie jej funkcja przeciwpchelnej ochrony bądź akcesorium, do którego przymocowywana jest adresówka. Nigdy nie powinniśmy jednak wprost do niej dopinać...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram