Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wielu z nas nie może doczekać się już wakacji. Jak co roku przy okazji planowania urlopu rozstrzygnąć trzeba jedną ważną kwestię - co począć z domowym psiakiem? Niektórzy na czas wyjazdu ukochanego pupila podrzucają rodzinie bądź znajomym. Inni jednak nie wyobrażają sobie dwutygodniowej rozłąki ze zwierzakiem. Pies może na urlop wybrać się wraz z nami. Do takiego wyjazdu warto się jednak odpowiednio przygotować.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by ukochany pupil wraz z nami wsiadał do samochodu. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na krótką przejażdżkę do weterynaryjnej lecznicy, czy też czeka nas długa podróż w góry bądź nad morze, zadbać powinniśmy o kwestie bezpieczeństwa. Czworonożny pupil nie może po prostu wejść do auta i rozłożyć się na siedzeniu. Pies podróż powinien odbyć w transporterze, klatce bądź specjalnych szelkach samochodowych. Miejscem przeznaczonym dla zwierzaka są tylne siedzenia, nie zaś fotel obok kierowcy. Jeśli posiadamy samochód kombi, do transportu wykorzystać możemy też bagażnik. Zapraszając pupila do samochodu, warto wnętrze auta wyścielić specjalną matą samochodową dla psa ». To prosty i wygodny sposób na oszczędzenie tapicerki i zachowanie porządku w samochodzie.
Jeśli wraz z psem planujemy wsiąść do samolotu, wcześniej sprawdźmy, którzy przewoźnicy oferują nam taką możliwość. Większość tanich linii zezwala tylko na przewóz psów przewodników. Wybierając linie regularne, nie powinniśmy natrafić na takie problemy.
Nawet jeśli w drogę możemy ruszyć z psem, wcale nie znaczy to, że lot spędzi on tuż przy naszym boku. W przypadku małych zwierzaków sprawa jest prosta. Pupil, który wraz z transporterem waży nie więcej niż 8 kg, wejdzie z nami na pokład. Większy czworonóg umieszczony zostanie w luku bagażowym.
Pies podczas lotu nie może swobodnie biegać czy skakać po fotelach. Podróż musi odbyć on w specjalnym transporterze (sprawdź, jak dobrać transporter dla psa KLIK). Ten umieszczamy pod fotelem lub na własnych kolanach. Kontakt z właścicielem z pewnością łagodzi stres, warto więc zamiast transportera nabyć poręczniejszą i lżejszą torbę podróżną dla psa ». Zwierzaka w niej umieszczonego będziemy mogli mieć przy sobie.
Dla czworonoga zdecydowanie trudniejszym doświadczeniem jest lot w luku bagażowym. Ten zwierzak odbywa w specjalnej klatce spełniającej wymogi IATA (dowiedz się kiedy potrzebna jest klatka dla psa KLIK). Lokum takie musi być odpowiednio przestronne, dobrze wentylowane i zamykane, zapewniony musi też być w nim dostęp do jedzenia i wody. Szczegółowe wymagania koniecznie sprawdzić trzeba na internetowej stronie wybranego przewoźnika.
↓ TORBY, TRANSPORTERY I KLATKI DLA PSA ↓
W większości krajów Unii Europejskiej bez problemu spędzić możemy wakacje z ukochanym czworonogiem. Wystarczy, że pupil nasz posiada wszczepionego pod skórę czipa oraz paszport z odnotowanym w nim aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Zasady te obowiązują też w Szwajcarii, Norwegii, Islandii, San Marino, Liechtensteinie, Monako, Andorze i Watykanie. Nieco więcej obostrzeń w tym zakresie posiada Wielka Brytania, Irlandia, Malta i Szwecja. I tam jednak z całą pewnością uda nam się wybrać na urlop z psiakiem.
Wakacje poza Unią mogą być większym wyzwaniem. Są takie kraje, o których w tym wypadku musimy zapomnieć, gdyż obowiązuje w nich nawet kilkumiesięczna kwarantanna. Niezależnie od tego, gdzie zabrać chcemy czworonoga, znacznie wcześniej sprawdzić musimy szczegółowe przepisy. Pomocą służą tu strony ambasad.
↓ PRZENOŚNE MISKI I POIDEŁKA DLA PSA ↓
Urlop z psem wymaga nieco więcej przygotowań. Z pewnością nie w każdym hotelu mile widziani są goście z psami. Przyjazne czworonożnym pupilom są zazwyczaj gospodarstwa agroturystyczne. Wybierając miejsce na urlop, warto wziąć pod uwagę fakt, że z psami możemy mieć też problem na terenie parków narodowych. Niektóre z nich zapraszają zwierzaki, te muszą być jednak w kagańcach » i na smyczy » . Inne czworonogom udostępniają tylko niektóre szlaki. Istnieją też takie tereny chronione, do których pies ma zakaz wstępu. Tyczy się to m.in. Tatrzańskiego, Pienińskiego, Wolińskiego, Bieszczadzkiego czy Gorczańskiego Parku Narodowego. Regulamin konkretnego parku sprawdzić trzeba przed wyjazdem.
Psy uwielbiają wodne kąpiele. Nic więc dziwnego, że większość czworonogów wspaniale czuje się na plaży. Pies może cieszyć się urlopem nad morzem, nie znaczy jednak, że wszędzie możemy się z nim pojawić. Są plaże, na których obecność psów jest zakazana. Łamanie tego obostrzenia może nas słono kosztować.
Niezależnie od tego, czy psa zabierzemy nad morze, czy nad jezioro, zadbajmy o to, by zwierzak nie zanieczyszczał plaży i nie przeszkadzał wypoczywać innym urlopowiczom. W końcu to my, jako właściciele, odpowiedzialni jesteśmy za poczynania naszego zwierzaka.
↓ SZELKI I MATY SAMOCHODOWE DLA PSA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Co robić z psem niejadkiem? Często posiadacz czworonoga wydaje pieniądze na drogie, pełnowartościowe karmy, a pies wciąż patrzy na miskę z obojętnością, a na właściciela z politowaniem? Problem niejedzenia u...
Widok naszego psiaka, pożywiającego się odchodami swoimi albo innego zwierzaka, to zdecydowanie nie jest przyjemny widok. Niektórych bardziej wrażliwych właścicieli tego typu zachowanie pupila może przyprawić o mdłości. Trudno się...
Większość osób z utęsknieniem wyczekuje pory urlopu. Wakacyjne podróże pozwalają na chwilę oderwać się od codzienności i dostarczają wielu ekscytujących wrażeń. Często trudno jednak sobie wyobrazić, by wypoczynek mógł być...