Sklep online
Sklep online

Światowy Dzień Kota – by życie kotów stało się lepsze!

17 lutego, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Kota. O tym niezwykłym święcie opowiada nam Wojciech-Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów Światowego Dnia w Polsce.

Światowy Dzień Kota – to chyba dość niezwykłe święto poświęcone jednemu z najbardziej popularnych zwierząt domowych, prawda? Czy inni nasi domowi pupile również mają swoje święto, czy też koty są tu wyjątkiem?

Niestety nie mam wiedzy na temat innych „Dni ...” zwierzaków. Mam nadzieję, że idea Światowego Dnia Kota jest na tyle szlachetna i pożyteczna, że miłośnicy innych zwierząt, jeśli jeszcze nie mają dni poświęconych swoim zwierzętom, szybko takie święta stworzą.

W Polsce obchodzimy wiele świąt, mamy Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Matki i wiele innych. Czy potrzebny jest nam jeszcze Dzień Kota? Jaki jest cel organizowania takiego święta?

Światowy Dzień Kota obchodziliśmy w Polsce po raz pierwszy w roku 2006. Od tego czasu święto to, podobnie jak wiele innych dni „świątecznych”, dość mocno wrosło w kalendarz polskich świąt.

Celem obchodów Światowego Dnia Kota jest pomoc zwierzętom i uwrażliwianie ludzi na los zwierząt, przede wszystkim kotów, zwłaszcza bezdomnych.

Edukacja dzieci i młodzieży, setki zaangażowanych w obchody święta szkół i przedszkoli w całym kraju, kluby felinologiczne z akcją rasowce-dachowcom, gdzie hodowcy kotów rasowych pomagają kotom bezdomnym - to wszystko stanowi o celu tego święta.

W tym roku do obchodów Światowego Dnia Kota dołączyły Węgry!

Gdzie i kiedy po raz pierwszy zorganizowano obchody Światowego Dnia Kota? Od kiedy obchodzimy je w naszym kraju? Kto był pomysłodawcą tego, by Polska również przyłączyła się do tego kociego święta? Kto u nas był i jest jego organizatorem? Czy są jakieś specjalne powody, że Światowy Dzień Kota obchodzimy właśnie 17 lutego?

Po raz pierwszy ŚDK zorganizowaliśmy w Łodzi w roku 2006. Pomysł organizacji tego święta przywiozłem z Włoch, gdzie grupa karmicieli corocznie 17 lutego organizuje w rzymskim Koloseum Dzień Kota.

Rozpropagować to święto udało mi się znacznie dzięki miesięcznikowi KOT, którego byłem redaktorem naczelnym, a także jako prezes Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia.

Pomysłodawcą obchodów ŚDK jestem ja, acz święto to należy do każdego, kto kocha koty i chce propagować szacunek dla tych zwierząt.

Jak wyglądają obchody Światowego Dnia Kota w naszym kraju? Wiem, że Uroczysta Gala odbywa się w Warszawie. Czy zatem jest to tylko małe „lokalne” warszawskie święto, czy też przyłączają się do niego inne polskie miasta? Jakie imprezy towarzyszą temu wydarzeniu?

Obchody Światowego Dnia Kota nie są w jakikolwiek sposób scentralizowane. W wielu miejscowościach w Polsce odbywają się akcje, których celem jest pomoc bezdomnym kotom i propagowanie szacunku dla zwierząt.

Kluby felinologiczne często organizują pokazy kotów rasowych, podczas których zbierane są datki na rzecz lokalnych schronisk dla zwierząt, karmicieli bezdomnych kotów czy też pozyskiwane są środki na sterylizację bezdomnych zwierząt.

Często podczas pokazów kotów z okazji Światowego Dnia Kota odbywają się także występy artystyczne, konkursy dla dzieci, prezentacje kotów czy też akcje adopcyjne bezdomnych zwierzaków.

Wiele zależy od pomysłowości organizatorów. Słynna jest już akcja walki na kłębki włóczki, w której biorą udział nie tylko najmłodsi miłośnicy kotów.

Wracając do Gali, która ma odbyć się w stolicy? Kiedy i gdzie będzie miała miejsce i czy każdy może na nią przyjść? Jakich atrakcji możemy się spodziewać?

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Kota w Polsce przyznawany jest tytuł Kociarz Roku.

Przyznanie tego tytułu i pięknej statuetki z brązu zazwyczaj odbywa się na uroczystej Gali, która podsumowuje nasze święto. W tym roku Gala odbędzie się 18 lutego w teatrze Sabat w Warszawie, niestety wejść na tę imprezę można wyłącznie za zaproszeniami. Pewna pula zaproszeń będzie do zdobycia na stronach internetowych miesięcznika Cztery Łapy, który jest współorganizatorem święta, zaproszenia pojawią się także w konkursach organizowanych w mediach i na profilu „wydarzenia” na Facebook'u.

Zazwyczaj na naszej Gali poza prezentacją trzech finalistów do tytułu Kociarza Roku odbywają się występy artystyczne celebrytów, którzy są miłośnikami kotów.

Tytuł Kociarza Roku wydaje się być równie niezwykły, jak sam Światowy Dzień Kota. Skąd pomył na taki konkurs?

Tytuł Kociarz Roku przyznawany był początkowo przez czytelników miesięcznika KOT, dla osób które propagują szacunek dla tych zwierząt i działają na rzecz poprawy ich warunków życia , a także przyczyniają się do lepszego postrzegania kotów w społeczeństwie.

Gdy KOT przestał się ukazywać na rynku niezmiernie ważną rolę kontaktu z czytelnikami przejął miesięcznik Cztery Łapy, który dzięki swemu ogromnemu nakładowi dociera do bardzo wielu miłośników zwierząt.

Kto może otrzymać statuetkę Kociarza Roku? Czy kandydaci do tego tytułu zgłaszają się sami, czy robią to organizatorzy święta? Kto decyduje o tym, komu zostanie przyznany tytuł Kociarza Roku?

O nominacjach do trójki finalistów i wyborze Kociarza Roku decydują ludzie, którzy kochają koty.

Dziś to głównie czytelnicy Czterech Łap przesyłają nominacje do tego tytułu. Głosowanie na zwycięzcę także odbywa się na stronach redakcji, oraz na różnych portalach społecznościowych.

W tym roku osobiście będzie można zagłosować na jednego z trzech finalistów podczas Międzynarodowej Wystawy Kotów, która odbędzie się w Warszawie 9 i 10 lutego.

Kto i dlaczego otrzymał ten zaszczytny tytuł w poprzednich latach, a kto pretenduje do niego w tym roku?

Dotychczasowi „kociarze roku”:

2005 Krzysztof Cwynar
2006 Franciszek Klimek
2007 Lech Kaczyński, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Forum MIAU.
2008 Anna Mrozek, Fundacja VIVA, Program TVP "Mój pies i inne zwierzaki".
2009 Maryla Weiss
2010 Krystyna Pomarańska
2011 Maciej Czajka

W latach 2007 i 2008 tytuł przyznawany był w trzech kategoriach: Człowiek, Instytucja i Media.

Dziękuję za rozmowę i zapraszam wszystkich na obchody Światowego Dnia Kota.

Ja również dziękuję bardzo i zapraszam na wszystkie akcje organizowane w całej Polsce z okazji obchodów Światowego Dnia Kota!

Rozmawiał Jacek P. Narożniak

 

Światowy Dzień Kota – by życie kotów stało się lepsze!

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Gwiazdkowe Ciuchowisko - z pożytkiem dla zwierząt i kieszeni

Już po raz piąty grupa wolontariuszy Psy Niczyje – działająca w ramach Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt - Viva! organizuje w stolicy Gwiazdkowe Ciuchowisko. Tym razem odbędzie się ono...

Czytaj więcej
Psy niczyje

Grupa wolontariuszy Psy Niczyje działająca w ramach Fundacji VIVA!”– Akcja dla zwierząt. Rozmowa z Kingą Wąsowicz reprezentującą Grupę wolontariuszy „Psy Niczyje” działającą w ramach fundacji „Viva!” - Akcja dla zwierząt....

Czytaj więcej
Tylko z pomocą silnych można dopomóc słabym

Rozmowa z Amandą Chudek – inspektorem i sekretarzem Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dlaczego poświęciła się Pani właśnie takiej działalności ? Pozwolę sobie najpierw zacytować pewną sentencję ,,Jak czujesz, że...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram