Sklep online
Sklep online

Ograniczenie liczby bezdomnych kotów misją Koterii

Wszyscy właściciele kotów dbają o swoich pupili. Kto w takim razie zajmuje się bezdomnymi i dzikimi kotami? Opuszczonymi kotami w Warszawie zajmuje się Lecznica Koteria z której wolontariuszami przeprowadziliśmy krótką rozmowę aby dowiedzieć się czegoś więcej o samym ośrodku i jego misji.

Skąd pomysł na utworzenie Ośrodka dla Kotów Miejskich Koteria?

Koteria powstała w 2009 roku, jako odpowiedź na zapotrzebowanie opiekunów kotów wolno żyjących. Największym ich problemem jest sterylizacja zwierząt, która jako jedyna skutecznie zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu się kotów. Aby te działania były efektywne muszą być prowadzone ciągle przez cały rok i dostępne dla każdego opiekuna. Wsparcie miasta w postaci talonów na sterylizacje w komercyjnych lecznicach czy dotowanie organizacji nie załatwia problemu.

Co należy zrobić by móc skorzystać z usług Ośrodka?

Wystarczy, że opiekun zadzwoni do Ośrodka i umówi kota na zabieg sterylizacji. Nie trzeba mieć żadnych zaświadczeń ani talonów. W czasie przyjmowania kota wypełniana jest jego karta, którą podpisuje opiekun, oświadczając, że jest to kot wolno żyjący i zgadzając się na zabieg i oznakowanie poprzez przycięcie rogu ucha. Kot przebywa u nas po zabiegu 2 do 7 dni i wraca w miejsce bytowania.

Czy opiekunowie, którzy są często osobami starszymi i mało sprawnymi mogą liczyć na jakąś pomoc?

Tak, oczywiście, jeśli opiekun sam nie może złapać i dostarczyć kota umawia się z wolontariuszem Koterii, który mu w tym pomaga. Co ważne my działamy wyłącznie na prośbę opiekunów i w stałym kontakcie z nimi.

Przycięcie ucha wydaje się dość kontrowersyjne. Czy to naprawdę konieczne?

Tak, bo to jedyny sposób na sprawdzenie w stadzie kotów wolno żyjących, który jest wysterylizowany. Samo złapanie kota i zawiezienie go do ośrodka to już duży stres dla niego a często dopiero po narkozie okazuje się, że kotka była już sterylizowana tylko nikt jej nie oznaczył. A u kotów czynnikiem bardzo silnie wpływającym na zdrowie - negatywnie rzecz jasna – jest stres. Oprócz tego i sam opiekun może łatwo zobaczyć, że w jego stadzie pojawił się nowy, niewysterylizowany osobnik.

Czyli koty po pobycie w Koterii muszą wrócić na ulicę?

Tak, jeśli są to koty nieoswojone – one tam się urodziły, wychowały i tam sobie dobrze radzą wspomagane przez opiekunów. Natomiast niestety na ulicach żyją nie tylko koty nieoswojone, ale i takie, które sobie bez człowieka nie dają rady – wyrzucone, pogubione – jednym słowem oswojone … takim kotom staramy się znaleźć dom w czasie pobytu w Ośrodku. Robimy zdjęcia i ogłaszamy je na naszym FB (Aaadopcyjne z koterii) i innych portalach internetowych. Na szczęście często udaje nam się znaleźć dla nich domy.

Pomoc opiekunom, akcje adopcyjne to sporo pracy – kto to robi?

W samym Ośrodku pracują lekarze i pielęgniarze natomiast pozostałymi rzeczami zajmują się wolontariusze. To oni wystawiają ogłoszenia o kotach do adopcji, jeżdżą z opiekunami na łapanki, wspomagają nas w akcjach propagujących sterylizacje. Każdego, kto chciałby nam pomóc serdecznie zapraszamy do współpracy.

A jeśli ktoś ma zaadoptowanego kota to czy może wysterylizować go w Koterii?

Oczywiście, oprócz bezpłatnej sterylizacji kotów wolno żyjących sterylizujemy odpłatnie koty i psy, które mają swoich właścicieli. W ten sposób propagujemy powszechną sterylizację kotów i psów a jednocześnie dajemy możliwość sterylizacji w bardzo korzystnych cenach.

A skąd bierzecie pieniądze na taką działalność?

Pieniądze dostajemy od ludzi w ramach darowizn i 1%, dostajemy dotację od miasta oraz prowadzimy odpłatną działalność pożytku publicznego w ramach, której sterylizujemy psy i koty mające właścicieli po preferencyjnych cenach. To też jest forma wsparcia naszego Ośrodka, jeśli ktoś wysterylizuje swojego pupila w Koterii.

 

Koteria

 

Każdy może wesprzeć Koterię wpłacając darowiznę bądź oddając swój 1% na poniższe konto:

Fundacja dla Zwierząt ARGOS
KRS: 286138;
rach. bankowy: 47 1240 6133 1111 0000 4808 5915

Rozmawiała: Joanna Adamusińska
Zdjęcie: "Koteria"

Powiązane artykuły

Pasję do akwarystyki zaszczepił we mnie mój tato

Rozmawiamy z Adamem Wygralakiem, miłośnikiem zwierząt, pasjonatem akwarystyki i terrarystyki, wieloletnim pracownikiem sieci Kakadu, obecnie koordynatorem akwarystyki we wszystkich naszych sklepach w Polsce centralnej. Także prowadzącym Pokazy Terrarystyczne Kakadu. Od...

Czytaj więcej
Światowy Dzień Kota – by życie kotów stało się lepsze!

17 lutego, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Kota. O tym niezwykłym święcie opowiada nam Wojciech-Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów Światowego Dnia w Polsce. Światowy Dzień Kota – to chyba dość...

Czytaj więcej
Wystawy kotów to nie tylko konkursy piękności!

O Stowarzyszeniu Miłośników Kotów Jedynka, wystawach kotów i miłości do tych zwierząt opowiada nam Jolanta Pruchniak, wielka miłośniczka i hodowczyni tych zwierząt, a przede wszystkim wieloletni prezes stowarzyszenia. Na stronie...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram