🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Niemal każdy akwarysta zaczynał swoją przygodę z akwarystyką od stadka gupików, mieczyków, lub innych ich krewniaków z rodziny piękniczkowatych. Te rybki żyworodne należą bowiem do najmniej kłopotliwych i wymagających mieszkańców akwarium, a przy tym są bardzo kolorowe.
Ryby żyworodne zamieszkują wody Ameryki Południowej, Środkowej oraz południowych obszarów Ameryki Północnej.
Mają bardzo ładne, żywe barwy, które często są wynikiem wieloletniej selekcji hodowlanej. Prym wiodą oczywiście gupiki, które nawet w naturze cechują się dużą różnorodnością ubarwienia. Przy czym najbardziej kolorowe są samce. U mieczyków, zmienniaków czy molinezji samice dorównują urodą swoim partnerom.
Większość gatunków jest spokojna i łagodna. Nadają się zatem do akwarium wielogatunkowego. Nie żyją w ławicach, nie mniej jednak lubią towarzystwo przedstawicieli swojego gatunku, dlatego lepiej jest trzymać je w grupach, najlepiej z przewagą samic. Można trzymać przedstawicieli tylko jednej płci, na przykład same samce.
Pływają w całej toni wodnej, ale najchętniej żerują tuż przy powierzchni. Lubią akwaria porośnięte roślinnością, ale z pozostawioną przestrzenią do pływania. Delikatne rośliny mogą być zjadane. Twardość wody i pH nie mają większego znaczenia, wystarczy zwykła woda kranowa z dodatkiem uzdatniacza.
Temperatura około dwudziestu sześciu, dwudziestu siedmiu stopni.
U ryb żyworodny bardzo łatwo rozpoznać płeć. Płetwa odbytowa samców przekształcona jest w narząd kopulacyjny, tak zwane gonopodium. Samice zwykle są większe i, u niektórych gatunków, mniej jaskrawo ubarwione. Samce mieczyków mają także „miecz”, który tworzą wydłużone promienie płetwy ogonowej.
U ryb z tej rodziny występuje zapłodnienie wewnętrzne. Samice mogą magazynować nasienie samca, dlatego jednorazowe zaplemnienie wystarcza im na długi czas.
Jak sama nazwa wskazuje, rybki te rodzą żywe młode. Rodzice nie opiekują się potomstwem, wręcz przeciwnie chętnie potraktują je jako przekąskę, jeśli tylko będą miały okazję. W hodowli stosuje się wiec specjalne kotniki, które uniemożliwiają zjadanie młodych. Jeśli jednak akwaryście nie zależy na dużej liczbie potomstwa, może obsadzić zbiornik gęstą roślinnością, w której narybek znajdzie schronienie. Przynajmniej część małych rybek przeżyje.
Podstawą pożywienia może być wieloskładnikowy pokarm dla rybek. Chętnie jedzą również mrożone i żywe larwy owadów oraz skorupiaki planktonowe.
Ryby żyworodne z rodziny piękniczkowatych należą do rzędu kapieńcokształtnych. Najbardziej popularne rybki żyworodne zaliczane są do rodzajów Poecillia i Xiphophorus.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: karpieńcokształtne
Rodzina: piękniczkowate
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dobra filtracja wody w akwarium ma ogromne znaczenie dla utrzymania w nim równowagi biologicznej. Zewnętrzne filtry do akwariów są zdecydowanie bardziej wydajne od filtrów wewnętrznych. Ponadto nie zajmują miejsca wewnątrz...
Filtrów, w których odbywałaby się wyłącznie filtracja chemiczna w zasadzie się w akwariach nie stosuje. Jeśli zachodzi potrzeba, wkłady do filtracji chemicznej umieszcza się w wielokomorowych filtrach kubełkowych. Zdaniem wielu...
W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment filtrów wewnętrznych. Bywają stosowane nawet w większych akwariach, zależnie od swej wydajności. Większość z nich nadaje się jednak raczej do mniejszych zbiorników. We wszystkich...