Sklep online
Sklep online

Podróże z psem – jak się do niej przygotować?

Wyjazd na ferie albo letnie wakacje wcale nie musi oznaczać rozłąki z ukochanym czworonogiem. Podróżowanie z psem staje się coraz popularniejsze, a na mapie Polski przybywa miejsc przyjaznych zwierzętom. Podpowiadamy, jak przygotować się na podróż z psem, co zabrać i jak zadbać o bezpieczeństwo pupila!

Marzysz o podróży, ale nie wyobrażasz sobie rozstania ze swoim psiakiem? Na szczęście wcale nie musisz zostawiać go pod obcą opieką. Dziś branża turystyczna zarówno w Polsce, jak i za granicą coraz lepiej przystosowuje się do potrzeb osób podróżujących z psami. Coraz łatwiej znaleźć hotel czy agroturystykę, które za niewielką dopłatą zezwalają na pobyt zwierząt. Do podróży z psem trzeba się jednak przygotować. Zanim wyjedziesz, zaplanuj dokładnie swój pobyt oraz kwestię bezpiecznego dojazdu na miejsce.

Podróż z psem – jak się do niej przygotować?

Wielu opiekunów ma obawy przed podróżowaniem w towarzystwie czworonoga. Niektórzy martwią się o znalezienie odpowiedniego noclegu. Inni zaś obawiają się, że obecność pupila utrudni jazdę samochodem albo ograniczy ich w wyborze aktywności. Tymczasem wystarczy dokładnie zaplanować wypad, by podróżowanie z psem stało się wspaniałą przygodą. Od czego zacząć?

1.    Oswajanie psa z samochodem

Jest wiele zwierzaków, które po prostu uwielbiają przygody i dalekie wyprawy w nieznane u boku opiekuna. Jeśli Ty też chcesz, podróżować ze swoim psem musisz przyzwyczaić go do transportera i jazdy samochodem. Najlepiej robić to już od małego. Zapoznaj pupila z szelkami samochodowymi, klatką oraz odgłosami wydawanymi przez włączony silnik. Najlepiej robić to za pomocą pozytywnych skojarzeń. Niech każda, nawet najkrótsza podróż autem kończy się czymś przyjemnym, na przykład spacerem i zabawą w jakimś nowym ciekawym miejscu. Warto mieć też pod ręką smakołyki i nagradzać zwierzaka za spokojne zachowanie.

2.    Przygotowanie czworonoga do podróży

Przed każdym wyjazdem z psem czy to na ferie, czy wakacje, warto odwiedzić lekarza weterynarii. Twój pupil powinien mieć aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym. Ważna jest również profilaktyka przeciwko pasożytom wewnętrznym, takim jak glisty i tasiemce, oraz zewnętrznym, czyli pchłom oraz kleszczom.

3.    Wybór miejsca pobytu i załatwienie noclegu

Wbrew pozorom z tym nie powinno być problemu. Coraz więcej hoteli i innych miejsc wypoczynkowych w całej Polsce zezwala na pobyt zwierząt. Najłatwiej o to w lokalnych agroturystykach albo domach wynajmowanych na wyłączność. Rezerwując takie miejsce, warto sprawdzić regulamin i dowiedzieć się, jakie dokładnie zasady obowiązują w danym miejscu.

4.    Zaplanowanie atrakcji

Zanim wyruszysz z psem na wakacje, upewnij się, że wybrane szlaki górskie, plaże czy pola kempingowe przewidują obecność czworonogów. Pamiętaj, by dokładnie przeczytać regulamin. Niektóre parki narodowe nie zezwalają na wprowadzanie psów, a inne wymagają kagańców oraz krótkich smyczy.

Transporter i apteczka, czyli co zabrać na wyjazd z psem?

Zwierzak wybierający się na urlop powinien mieć swój własny mały bagaż. Podróżowanie w jego towarzystwie wiąże się z różnymi, nieprzewidzianymi sytuacjami, więc warto spakować się tak, by nic nie mogło Cię zaskoczyć. Co zabrać? Oto lista rzeczy niezbędnych w podróży z psem:

 • dokumenty czworonoga – zarówno hotel, jak i agroturystyka mogą wymagać okazania aktualnej książeczki zdrowia psa, więc warto mieć ją pod ręką. Jeśli wybierasz się z pupilem za granicę, obowiązkowy będzie także paszport;
 • apteczka – jeśli Twój pies przyjmuje jakieś leki na stałe, koniecznie zabierz je ze sobą. Ponadto warto zapakować także środki dla psów cierpiących na chorobę lokomocyjną, łagodne preparaty uspokajające dla lękliwych czworonogów, akcesoria do usuwania kleszczy, a także środki do dezynfekcji i opatrunku;
 • smycz, kaganiec, obroża lub szelki – czyli wszystkie podstawowe akcesoria spacerowe, bez których nie sposób ruszyć się z domu;
 • adresówka – identyfikator z Twoim numerem kontaktowym to absolutna podstawa podczas każdego wyjazdu z pupilem. Adresówkę należy przypiąć do obroży lub szelek psa. Dzięki niej, w razie zaginięcia, zwierzę będzie miało szansę na bezpieczny powrót do domu;
 • psia karma – na każdy dłuższy wyjazd warto zabierać ze sobą zapas karmy pupila. Nigdy nie wiadomo, czy będzie łatwo dostępna na miejscu, a nagła zmiana rodzaju posiłku mogłaby skończyć się dla psiaka przykrymi dolegliwościami żołądkowymi;
 • miska i woda – na podróż z psem doskonale nadają się wytrzymałe i lekkie miski plastikowe albo miseczki składane, które nie zajmują wiele miejsca w bagażu;
 • psie zabawki i kocyk lub posłanie – ulubiona zabawka oraz kocyk przesiąknięty zapachem domu dadzą psu poczucie bezpieczeństwa. Piłka lub gryzak zapewni pupilowi zajęcie, a posłanie poczucie komfortu i wygodę;
 • transporter, klatka lub mata samochodowa – wybór właściwego akcesorium zależy od gabarytów psa oraz ilości miejsca w samochodzie. Dzięki nim zwierzę będzie zabezpieczone w trakcie jazdy.

Przewożenie psa samochodem – o czym pamiętać?

Z psem najłatwiej podróżować własnym środkiem lokomocji. Samochód zdecydowanie ułatwia przemieszczanie się z psem i pozwala zaoszczędzić pupilowi sporo stresu związanego z publicznymi środkami transportu. Aby podróż samochodem z psem przebiegała bez problemów, trzeba najpierw przyzwyczaić do niego psa i zadbać o jego komfort wewnątrz auta.

Zanim wyruszysz w daleką podróż, zorganizuj kilka krótszych wypraw. Najpierw dookoła osiedla, potem do pobliskiego parku albo do lasu za miastem. Stopniowo wydłużaj czas przejażdżki i zadbaj o to, by pobyt w samochodzie kojarzył się psu z czymś przyjemnym. Jeśli zachowuje się grzecznie w czasie podróży, nagradzaj go przysmakami. Postaraj się też, by każda taka wyprawa kończyła się miłym spacerem w nowym miejscu albo zabawą.

Te pierwsze przejażdżki pozwolą Ci nie tylko wypracować właściwe zachowanie pupila, ale także przekonać się, czy nie cierpi na chorobę lokomocyjną. Do jej objawów należy ślinotok, wymioty oraz krztuszenie się. Jeżeli zauważysz je u swego pupila, wybierz się do weterynarza i poproś o przepisanie odpowiednich leków.

Podczas dłuższej wycieczki z psem trzeba pamiętać o postoju. Co 2-3 godziny należy zrobić krótką przerwę, pozwolić rozprostować psu łapy, załatwić swoje potrzeby i napić się trochę wody. W czasie jazdy temperatura w samochodzie powinna być umiarkowana. Możesz lekko uchylić okno, by do psiaka docierało świeże powietrze, ale nie pozwalaj mu wystawiać głowy za okno.

Bezpieczna i wygodna podróż samochodem z psem

Pies w samochodzie powinien mieć swoje własne, wydzielone miejsce. Można zorganizować je na tylnym siedzeniu lub w bagażniku typu kombi. W czasie każdej długiej podróży zwierzak powinien przebywać w transporterze lub klatce. Jeśli ma większe gabaryty, możesz zorganizować mu miejsce na tylnym siedzeniu, na macie samochodowej. W takiej sytuacji pies powinien być przypięty do siedzenia specjalnymi szelkami. Pasami zabezpiecza się również transporter dla psa, by w czasie jazdy nie przesuwał się i stabilnie spoczywał w wybranym miejscu.

Dla bezpieczeństwa własnego i zwierzęcia nie należy pozwalać psu na poruszanie się luzem po całym samochodzie. Niebezpieczne jest również trzymanie psa na kolanach. Wszystko to stwarza zagrożenie podczas jazdy.

Jak dobrać transporter? Klatka samochodowa dla psa powinna być dopasowana do gabarytów zwierzęcia. Nie może być ani zbyt duża, ani zbyt ciasna. Wybrany model powinien umożliwiać psu swobodne położenie się i obracanie. Jednocześnie pole manewru powinno być na tyle ograniczone, by nie narażać zwierzaka na uraz w razie gwałtownego hamowania czy ewentualnego wypadku na drodze.

Małe i średnie psy najwygodniej przewozić w transporterze przymocowanym do siedzenia. Klatkę możesz ustawić także na podłodze pomiędzy przednim a tylnym fotelem. Większe zwierzaki przewodzi się w specjalnym klatkach w bagażniku albo na tylnej kanapie. Jeśli nie chcesz zamykać psa w klatce, zorganizuj mu przestrzeń z tyłu, rozpinając specjalną matę. Mata samochodowa dla psa zabezpiecza siedzenie przed ewentualnym zniszczeniem, ale też odgradza psa od przedniej części auta.

Jak podróżować z psem pociągiem?

Jeśli nie dysponujesz własnym pojazdem, to też nic straconego. Z psem można przemieszczać się komunikacją miejską oraz publiczną, na przykład pociągiem. Zanim wybierzesz się w podróż z psem, zajrzyj na stronę przewoźnika i sprawdź regulamin przewożenia zwierząt. Pamiętaj też, że na trasach długodystansowych zwierzak może potrzebować własnego biletu.

Wybierając się w podróż pociągiem, najlepiej wykupić miejsce w wagonie bez przedziałów. Niestety w wagonach z przedziałami musisz uzyskać zgodę na wejście z psem od wszystkich obecnych tam pasażerów. Jeśli ktoś się sprzeciwi, należy poczekać na konduktora i poprosić o wskazanie innego miejsca. Ze względów bezpieczeństwa mniejsze psy lepiej przewozić w transporterach, a większe koniecznie na krótkiej smyczy i w kagańcu.

Lot samolotem z psem – co zabrać i jak zabezpieczyć pupila?

Zdecydowanie najwięcej trudności sprawia przewóz zwierząt samolotem. Przed planowaną podróżą, należy przede wszystkim zapoznać się dokładnie z zasadami, jakimi kieruje się dana linia. Warto też pojawić się nieco wcześniej na lotnisku, ponieważ procedury związane z odprawą zwierzęcia trwają dłużej.

Niektóre linie lotnicze mogą dopuszczać przewóz zwierzęcia na pokładzie wraz z opiekunem, ale tylko do określanej masy ciała. Jeśli Twój podopieczny razem z transporterem nie waży więcej niż 8 kilogramów, to bardzo możliwe, że będzie mógł spędzić cały lot u Twego boku, a mówiąc dokładnie – tuż pod Twoim siedzeniem. Niestety wszystkie większe psy muszą spędzić całą podróż w luku bagażowym, w odpowiednio dobranym transporterze. Dokładne instrukcje i zasady znajdziesz na stronie konkretnej linii.

Z uwagi na to, jak stresującym doświadczeniem może być dla psa podróż w przestrzeni bagażowej z dala od swego opiekuna, być może lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie go pod opieką rodziny albo w hoteliku dla zwierząt. Niektóre rasy psów wręcz nie powinny latać, ze względu na specyficzną budowę pyska i przegrody nosowej. Mowa tu o tak zwanych rasach brachycefalicznych, takich jak buldog czy mops. Specyficzne warunki panujące w samolocie mogą utrudniać im oddychanie, a nawet spowodować zaburzenia krążenia.

Jak przygotować psa na wyjazd za granicę?

Wyjeżdżając z psem poza granice Polski, warto pamiętać o tym, że poszczególne kraje mają odpowiednie przepisy regulujące wwożenie zwierząt na ich terytorium. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje rozporządzenie z dnia 26 maja 2003 r. o wymogach dotyczących przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym. Warto poznać je przed wyjazdem.

Ponadto niektóre kraje wprowadzają też własne regulacje i wymagania dotyczące przewozu psów. Na przykład na teren Cypru oraz Szwajcarii nie wjadą psy z tak zwanymi kopiowanymi, czyli przycinanymi uszami lub ogonami. Holandia nie wpuści zwierzaka, który zachowuje się agresywnie podczas kontroli, a Francja nie zezwala na wwożenie psów wszystkich ras uznanych za agresywne.

To jeszcze nie wszystko. Każdy pies podczas wyjazdu za granicę musi mieć komplet dokumentów, potwierdzających jego pochodzenie oraz stan zdrowia. Jakich formalności należy dopełnić?

 • Paszport – dokument ten powinien zawierać dane, umożliwiające identyfikację zwierzęcia oraz potwierdzające aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. W dokumencie zamieszcza się także datę ostatniego odrobaczenia oraz szczegóły dotyczące profilaktyki antykleszczowej. Paszport dla psa można wyrobić w lecznicy weterynaryjnej, która ma do tego odpowiednie uprawienia. Pamiętaj, że musisz mieć go przy sobie nawet jeśli jedziesz tylko na dzień lub dla do Niemiec albo Czech. Ty nie musisz mieć paszportu w tych krajach, ale Twój podopieczny powinien mieć go koniecznie;
 • Książeczka zdrowia – na wyjazd z psem należy spakować również jego książeczkę zdrowia. Powinna ona potwierdzać datę ostatniej szczepionki na wściekliznę oraz innych chorób zakaźnych, jeśli występują w danym kraju. W książeczce musi znaleźć się także data ostatniego odrobaczenia psa;
 • Chip – każdy pies, który wybiera się za granicę, powinien być zaczipowany.Identyfikator wprowadzony pod skórę zwierzaka ma swój numer, który możesz zarejestrować w międzynarodowej bazie danych. Dzięki temu w razie ucieczki i zaginięcia zwierzaka będziesz mieć większą szansę na odnalezienie go i sprowadzenie do domu.

Wakacje z psem? To możliwe!

Wyjazdy z psem nigdy nie były prostsze. Wystarczy dobrze przygotować samochód i znaleźć odpowiedni hotel, by móc cieszyć się wyjazdem razem z ukochanym psem u boku. W przypadku podróży ze zwierzakiem warto organizować czas tak, aby ograniczyć stres i zafundować psu rozrywkę. Nie zostawiajmy go samego w pokoju, zadbajmy o jego poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Jest wiele psów, które chętnie biorą udział we wszystkich przygodach i z ciekawością eksplorują nowe tereny. Kto wie, może Twój ulubieniec też polubi wspólne eskapady?

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Czy maty dla psa zdają egzamin?

Maty dla psów to praktyczne i niezwykle użyteczne akcesoria, które każdy psiarz powinien mieć w domu. Wygodna mata przyda się podczas podróży samochodem lub jako warstwa ochronna dla tapicerek kanap...

Czytaj więcej
Alergia u psów - objawy, przyczyny i leczenie

Alergia u psów to niestety dość powszechny problem. Co więcej, jej objawy nie zawsze przypominają te właściwe dla ludzi, dlatego rozpoznanie schorzenia często sprawia kłopoty. Jak objawia się alergia u...

Czytaj więcej
Co trzeba zabrać jadąc na urlop z psem?

Wyjazd na urlop z psem wymaga odpowiednich przygotowań. Musimy pamiętać, że obecność pupila dostarczy nam kilku dodatkowych obowiązków, a najważniejszym z nich będzie zapewnienie mu bezpieczeństwa podczas całego wyjazdu. Co...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram