🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Szynszyle nie dzielą się na rasy, ale można rozróżniać je ze względu na tak zwane odmiany barwne, powstałe w wyniku rozmaitych krzyżówek. Na chwilę obecną mamy już kilkadziesiąt odmian barwnych, a hodowcy wciąż pracują nad kolejnymi. Jakie są najpopularniejsze odmiany szynszyli? Oto krótki przewodnik.
Standard, czyli najpopularniejsza odmiana szynszyli to także odmiana najbardziej naturalna i zbliżona do dzikiego pierwowzoru. Szynszyla w odmianie standardowej ma futerko w odcieniu stalowoszarym, z ciemniejszym grzbietem stopniowo jaśniejącym w kierunku boków. Brzuch jest zwykle biały lub jasno szary, uszy popielate a oczy całkiem czarne. W obrębie tej odmiany wyróżnia się 3 różne typy barwne – ciemny, średni oraz jasny.
Czarna aksamitna – to jedna z najpopularniejszych odmian szynszyli. Wyróżnia ją czarne umaszczenie na grzbiecie, głowie i karku. Boki z kolei stopniowo przechodzą od standardowej do coraz jaśniejszej barwy, aż do śnieżnobiałego brzucha. Oczy są czarne, a uszy popielate tak, jak u odmiany standardowej.
Beżowa dominująca – to odmiana zdecydowanie uwielbiana przez hobbystów. Jak sama nazwa wskazuje jej futerko jest jasnobeżowe, niekiedy wręcz kremowe. Uszka szynszyli są różowo-beżowe, oczy z kolei mogą mieć odcień od różowego do ciemnoczerwonego. Im ciemniejsze jest futerko szynszyli, tym ciemniejsze będą jej oczy.
Biała Wilsona, biała dominująca – to pierwsza na świecie barwna mutacja szynszyli. Gryzoń czystej odmiany jest cały biały, ma natomiast nieco ciemniejsze, popielate uszy i czarne oczy, co wyraźnie odróżnia go od odmiany albinotycznej. Odmiana ta występuje także w dwóch innych wariantach, powstałych w wyniku krzyżowania szynszyli białej ze standardową. Są to odmiany biała srebrzysta oraz mozaikowata. Tę pierwszą wyróżnia jednolity srebrzysty nalot na całym ciele, natomiast szynszyle mozaikowane mają charakterystyczne kolorowe plamki i przebarwienia rozmieszczone po całym tułowiu.
Mahoniowa – to stosunkowo nowa odmiana szynszyli. Wyróżnia ją bardzo ciemne, prawie czarne umaszczenie całego tułowia, łącznie z brzuchem, bokami i grzbietem. Szynszyle mahoniowe występują w aż 4 wariantach: mahoniowym jasnym, który od odmiany standardowej różni się tylko ciemnym brzuchem, mahoniowym średnim, ciemnym oraz bardzo ciemnym o jednolicie kruczoczarnym futerku. Mahoniowe szynszyle mają czarne oczy oraz czarne bądź popielate uszy.
Węglowa – odmiana zbliżona wyglądem do mahoniowej, jednak jej futerko jest mniej jedwabiste. Szynszyle węglowe są jednolicie czarne, łącznie z brzuchem i bokami. Wszelkie naloty lub jaśniejsze wstęgi traktowane są jako zaburzenie barwy i odmiany.
Szafirowa – wyjątkowo piękna odmiana szynszyli, o gęstym, stalowoniebieskim futrze z jedwabistym połyskiem. Brzuch jest biały, oczu różowe. Odmianę tę wyhodowano po raz pierwszy w latach 60. w Indianie. Nazwano ją „niebieskim brzaskiem” lub „niebieskim pyłem”. Za wadę tych osobników uważa się drobną budowę i stosunkowo niewielką masę ciała, około 350g u dorosłych szynszyli.
Fioletowa – odmiana ta pojawiła się w 1967 roku w Rodezji. Odznacza się oryginalnym ciemnofioletowym zabarwieniem na grzbiecie, szaroniebieskimi bokami i białym brzuchem. Połączenie jej z szynszylą beżową może dać osobnika odmiany perłowej o beżowym futerku z subtelnym fioletowym nalotem.
Bladoróżowa, Pink White – osobniki tej odmiany są całe białe, wyróżnia je jednak delikatny brzoskwiniowy odcień futerka. Kolor ich oczu może być czerwony lub porzeczkowy, uszy są przeważnie różowe i często piegowate.
↓ POKARMY DLA SZYNSZYLI ↓
Zdjęcie: © iraza - stock.adobe.com
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Fretki to jedne z najbardziej tajemniczych domowych pupili. Ich zwyczaje i potrzeby są zupełnie inne niż większości popularnych małych ssaków utrzymywanych jako zwierzęta towarzyszące. Aby ułatwić fretce aklimatyzację do warunków...
Wiele jest pokarmów, które lubią jeść szczury. Naszemu pupilowi możemy serwować różne owoce, rodzynki lub kawałeczki gotowanego mięsa. Również w sklepach znajdziemy liczne gotowe smakołyki dla szczura. Kolby dla szczura...
Nie tylko psy czy koty, ale i ukochane domowe gryzonie zasługują na gwiazdkowy prezent. Śwince morskiej, chomikowi bądź myszce niezwykle łatwo podarować coś, co maluchom tym przypadnie do gustu. W...