Sklep online
Sklep online

Nosówka u psów

Nosówka jest wysoce zakaźną chorobą wszystkich psowatych, która występuje na całym świecie. Największe zagrożenie stanowi dla szczeniąt w wieku od 3 do 6 miesięcy, które też najczęściej atakuje. Chorobę tę stwierdzono również u łasicowatych, szopowatych i kotowatych. Leczenie nosówki jest trudne, długotrwałe i niestety nie zawsze skuteczne.

Przyczyny nosówki i drogi zakażenia u psów

Nosówka psów jest chorobą wirusową. Wirus, który ją wywołuje jest mało odporny na działania takich czynników, jak wysoka temperatura, promieniowanie UV i środki dezynfekujące, wykazuje jednak znaczną odporność niskie temperatury (zamrożony może przeżyć wiele lat). Pewną ciekawostką jest to, że wirus nosówki jest bardzo podobny do wirusa odry ludzkiej. Podobieństwo to jest tak duże, że swego czasu w Stanach Zjednoczonych wytwarzano z niego szczepionkę przeciwko odrze.

Zdrowe psy zarażają się nosówką najczęściej przy bezpośrednim kontakcie z osobnikami chorymi. Wirus tej choroby rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, ale znajduje się również w innych wydzielinach organizmu, np. w moczu. Istnieje również możliwość zakażenia drogą pokarmową lub poprzez przedmioty codziennego użytki, takie jak legowiska i miski.

Przebieg i objawy nosówki u psów

W pierwszym etapie choroby, po wniknięciu do organizmu psa, wirus nosówki przedostaje się do migdałków i węzłów chłonnych, gdzie bardzo intensywnie się namnaża, co trwa około 3-5 dni. Następnie wirusy atakują układ oddechowy, pokarmowy, moczowo-płciowy, ośrodkowy układ nerwowy, skórę i gruczoły wydzielania wewnętrznego i zewnętrznego.

Organizm niektórych psów potrafi sobie poradzić sobie z wirusem nosówki, wytwarzając przeciwciała, które go niszczą, jednak u większości osobników choroba rozwija się. Pierwszym objawem jest gorączka, która zwykle po kilku dniach ustępuje, co nie oznacza jednak, że zwierzę wyzdrowiała. Wysoka temperatura powraca, a zwierzę staje się osowiałe i nie chce jeść, pojawiają się u niego wycieki z oczu i nosa, a czasami również biegunka.

Ze względu na objawy wyróżnia się kilka form nosówki. Najczęściej mamy do czynienia z postacią oddechową, dla której charakterystyczny jest jest obfity, ropny wyciek z nosa oraz nieżytowe zapalenie krtani, oskrzeli i zapalenie płuc. Ostatnim etapem jest pojawienie się duszności, która nasilając się, może doprowadzić do zapaści krążeniowej.

Postać żołądkowo-jelitowa objawia się zapaleniem gardła, migdałków i nieżytem żołądka i jelit. Pies ma wymioty i biegunkę.

W postaci ocznej obserwujemy światłowstręt, łzawienie, zapalenie rogówek i spojówek oraz owrzodzenia rogówek. Może dojść do utraty wzroku.

W postaci skórnej dochodzi do zaczerwienia skóry oraz pojawienia się na niej krost i pęcherzy. Pojawiają się również stany zapalne wewnętrznych przewodów słuchowych.

Najbardziej groźna jest postać nerwowa, będąca skutkiem wniknięcia wirusa nosówki do ośrodkowego układu nerwowego. W tej postaci może dojść między innymi do obumierania komórek nerwowych, skurczy mięśni kończyn i pyska, konwulsji, ślinotoku, nietrzymania moczu i kału oraz zaburzeń równowagi.

Leczenie i profilaktyka nosówki u psów

Leczenie nosówki polega głównie na łagodzeniu jej objawów i zwalczaniu towarzyszącej jej często infekcji wtórnych. W walce z tą chorobą największe znaczenie ma profilaktyka, czyli szczepienia uodparniające. Pierwszą szczepionkę można podawać się szczeniętom w wieku 6-7 tygodni. Szczepienie należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie, gdy skończą 9-10 tygodni i 12 tygodni.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Grzybica u psa

Problemy z okrywą włosową u czworonogów często łączone są inwazją dokuczliwych insektów. Niekiedy zdarza się jednak, że są one pierwszym sygnałem grzybicy. Choć choroba ta nie daje zwykle spektakularnych objawów,...

Czytaj więcej
Karmy z jagnięciną dla szczeniąt

Szczenięta w okresie intensywnego rozwoju mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy. Maluchy rośną jak na drożdżach, a sposób ich karmienia ma ogromny wpływ na całe późniejsze życie. Warunkiem...

Czytaj więcej
Odblaski dla psa

Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i pupilowi podczas wieczornych spacerów? Pamiętajmy, że widoczność po zmroku spada, a uczestnikom ruchu drogowego trudno zauważyć maszerującego poboczem psa. Niestety brak jakichkolwiek odblaskowych oznaczeń często...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram