Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Co to są karmy dietetyczne dla kotów? Jakie karmy dietetyczne są dostępne na rynku? Czym różnią się bytowe karmy dietetyczne od karm weterynaryjnych?
Pojęcie karmy dietetycznej dla kota nie jest zbyt ścisłe. Samo słowo dieta oznacza wszystko to, co – w tym przypadku kot – zjada. W skład diety przodka kota domowego, czyli kota nubijskiego, wchodzą głównie drobne gryzonie, niewielkie ptaki oraz inne małych rozmiarów zwierzęta. Jego potomkowie zaś jedzą obecnie albo myszy, szczury i odpadki – koty zdziczałe, albo karmę dla kotów – w przypadku domowych pieszczochów.
Rozumując w ten sposób, każdą gotową karmę dla kotów możemy uznać za dietetyczną. Jednakże przyjęło się za takowe uznawać produkty przeznaczone dla futrzaków o bardzo specyficznych potrzebach żywieniowych.
Niektóre koty, np. z racji pewnych problemów zdrowotnych, muszą spożywać mniej tłuszczów, albo uczulone są na białko zbożowe, itd. Karmy dietetyczne skomponowane są w ten sposób, by uwzględnić owe indywidualne potrzeby.
Generalnie karmy dietetyczne możemy podzielić na dwa rodzaje: bytowe i weterynaryjne.
Karma bytowa dla kota to produkt, który generalnie adresowany jest do zwierząt zdrowych. Zawiera wszystkie niezbędne do życia składniki, utrzymując kota w dobrej kondycji. Czy zatem możemy mówić w tym przypadku o karmach dietetycznych?
Nadwaga, ale nie otyłość, czy brak zdolności rozrodczych w wyniku kastracji to jeszcze nie choroba. Jednakże zarówno kot z nadwagą jak i kot kastrowany wymagają nieco inaczej skomponowanego pożywienia.
Dietetyczne kamy bytowe są tak skomponowane, by sprostać tym wymaganiom. Zatem karmy dla kotów z nadwagą mają obniżoną kaloryczność i dodatek składników przyśpieszając spalanie tłuszczów, a karmy dla kotów kastrowanych – odpowiednio związki minimalizujące ryzyko wystąpienia syndromu urologicznego.
Pod pojęciem karm weterynaryjnych dla kotów rozumiemy produkty przeznaczone dla kotów chorych. I one muszą zawierać wszystkie składniki pokarmowe, które potrzebne są zwierzakom do życia. Są jednak tak skomponowane, by wspomagać leczenie konkretnych schorzeń. Wspomagać a nie leczyć! Karma nie jest lekarstwem!
Koty mogą cierpieć na różne dolegliwości. Miewają problemy z nerkami, z żołądkiem, z układem moczowym. Właściwa dieta może przyśpieszyć proces leczenia i powrotu do zdrowia lub hamować rozwój choroby.
Nawet otyłość uważana jest za chorobę, dlatego istnieją specjalne karmy dla kotów, które pomagają wyleczyć zwierza z otyłości.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Podłoże, jakim wypełnimy kuwetę, ma dla naszych futrzaków bardzo duże znaczenie. W naturze koty zakopują swoje odchody w piasku, w warunkach domowych to tylko od decyzji opiekunów zależy, jaki żwirek...
Większość kotów to prawdziwe piecuchy, które uwielbiają wylegiwać się w ciepłych kątach. Stąd szczególnie w jesienne i zimowe miesiące powinniśmy zadbać o to, by posłanie naszego domowego mruczka przeistoczyło się...
Kocia wątroba to organ, któremu przydaje się szczególna ochrona. Niestety poważne uszkodzenia wątroby wcale nie są rzadkością. Jak okazuje się, nie przed wszystkimi, ale przed wieloma takimi zdrowotnymi problemami ukochanego...